Weber Kristóf - fotó: Szilágyi Lenke - konyvemagazin.hu

Weber Kristóf: Valami mást csinálni, mint addig

Idén már tizedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Ahogy mindig, ezúttal is interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Ötödikként Weber Kristóf mesél mások érveiről, rendszerezésről, könyv és zene kapcsolatáról. 

ki | 2024. szeptember 28. |

A 2024-as Margó-díj felhívásra 52 érvényes pályázat érkezett. Ezek közül a Bakó Sára, Codău Annamária, Dobos Barna, Kolozsi Orsolya és Zsembery Borbála alkotta szakmai előzsűri választotta ki a legjobb tíz kötetet. A győztest 2024. október 10-én hirdetik ki a Margó Irodalmi Fesztiválon. Addig is megismerkedhettek a rövidlistára került szerzőkkel, akik közül most Weber Kristóf válaszait olvashatjátok.

(Az első, Gubis Évával készült interjút itt találjátok, a másodikat Marton Krisztiánnal itt, a harmadikat Kovács Dominikkal és Viktorral itt, a negyediket Ivánovics Beatrixszal itt.)

weber kristóf
Keringő
Ill. Láng Orsolya, Prae, 2023, 304 oldal
-

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban?

Az, hogy ezt a folyamatot érdemes időnként  megszakítani, és más folyamatokban is részt venni. Aztán visszatérni az előzőhöz, ami már nem abban állapotban van, mint amikor benne voltam. Így meglepetést okoz. Egyszóval a legfontosabb tapasztalat a megszakított folyamat volt.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét? 

Az alapötlet az, ami mindig: valami mást csinálni, mint addig. Nem volt nehéz: a világjárvány miatt amúgy sem tudtam a megszokott életemet élni. A szikra Láng Orsolya Személyes okok című verseskötete volt. 

Mintát adott arról, hogy miként mondhatok le az érveimről, ha a másét előbbre valónak tartom. 

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet? 

Egy olyan Facebook-ismerősnek, akivel sosem találkoztam személyesen. Csontos Éva a neve,  nyugdíjas pszichológus. De volt szerkesztő és könyvtáros is, és szinte abszurd a kapcsolatunk. Mivel apám valaha könyvtáros volt, és nem idegen tőlem a rendszerező gondolkodás, hamar megtaláltuk a közös hangot. A szöveg minden fázisát megmutattam neki. Sokszor hívta fel a figyelmemet  ellentmondásra,  következetlenségre. 

Mi volt az a pont a könyv megírása közben, amin nehéz volt átlendülni, amihez igazán fontos volt, hogy higgy magadban és a kötetben?

Az olvasás. Amikor visszaolvastam a szerkesztők módosításaival a szöveget, rossznak tartottam a regényt. Vissza akartam vonni a kötetet. Aztán Balogh Endre szerkesztő, meg még néhányan meggyőztek, hogy ez egy jó könyv lesz. Ám ebben ma sem vagyok biztos. Elolvastam néhány korábbi első kötetet, köztük Visky András Kitelepítését, pestiesen szólva én még a kanyarban sem vagyok. 

Mit vártál az első könyvedtől?

Nem ez az első könyvem, és hadd tegyem világossá, hogy hatvanöt éves vagyok. Az első egy interjúkötet volt, amit Vidovszky László zeneszerzővel készítettem.

Attól azt vártam, hogy talán jobban fogják érteni az olvasók a kortárs zenét.

Bár ha belegondolok, ettől a mostani regénytől ugyanezt várom. 

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön? 

A regénynek van egy története, és a történet alá rendeltem olyan dialógusokat, melyek zeneesztétikai véleményekről szólnak. Fordítva csinálnám:  egy koherens zenei eszmerendszer alá rendelnék egy történetet. A következőt már így szeretném megírni.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán?

Volt egy aranyos házaspár, akik

végigjárták a regény éttermeit, és megkóstolták a regényben leírt ételeket, italokat.

Ezekről fotókat küldtek nekem, amitől nagyon meghatódtam. Van például egy csajkovszkij nevű tésztaétel, illetve a könyvben eredetileg hacsapuri a neve, ám a főszereplőnek ez nem jut eszébe, így néha hacsaturjánnak nevezi, és ha az se, akkor sosztakovicsnak. Na ezt elkészítették, pedig nem írtam le a receptjét. Elküldték a fotóját, még a könnyem is kicsordult. 

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla? 

A repülő osztály Erich Kästnertől. Arra emlékszem, hogy volt benne egy szereplő, akit Nemdohányzónak hívtak. De nem azért, mert nem dohányzott, hanem azért, mert egy leselejtezett vasúti vagonban lakott, amire ki volt írva, hogy Nemdohányzó. 

Hány évesen írtad meg az első olyan szöveget, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad? 

Nem emlékszem pontosan. Grafomán vagyok, 17 éves korom óta írok naplót. Abban vannak utalások, hogy kamaszkoromban mutogattam verseket tanáromnak, barátnőmnek és Csorba Győzőnek. Nem nagyon biztattak. Huszonévesen Sipos Gyulától, aztán Parti Nagy Lajostól kaptam az első, megerősítő visszajelzéseket. De akkor még nem mertem szépirodalmat csinálni,  nem volt hozzá önbizalmam, és ma sincs elég. Elmúltam már ötven éves, amikor komolyabb  biztatást kaptam Borbély Szilárdtól, Nagy Gabriellától, Tillmann Józseftől,  és Vécsei Rita Andreától. És itt meg kell említenem Szelley Lellé képgrafikus vagy Földszin Rhea építész nevét is,  a későbbiekben leginkább ők hitették el velem, hogy amit csinálok, az hasznos. Rhea azért különösen értékes számomra, mert nem szakmabeli. Szelley Lellé inkább kánonon kívüli, mert fájdalmasan gyönyörű verseket is ír, csak azokat nem publikálja. 

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért?

Nem tudom eldönteni. Ha a kérdés a mostani debütökre vonatkozik, akkor magasan Kemény Lili Nem című autofikciója. És azért, mert kitalált egy másik énképet, amivel megpróbál kitörni a műfaj számára túl szoros kereteiből.  Érdeklődéssel olvastam Kocsis Gergely A varjúszellem című krimijét is, mert ezzel valamennyire meg tudtam közelíteni a fantasy műfaját. A világirodalomban pedig talán a Galaxis útikalauz stopposoknak Douglas Adamstől az abszurditása, illetve a Törless iskolaévei Robert Musiltől az elhagyatottság expresszív ábrázolása miatt, de tényleg nem tudom eldönteni. 

A kedvenc könyveim nem első kötetek. Inkább a zeneszerzők opus egyeit szoktam figyelni, és azokból következtetéseket levonni. 

A jövőt azok teremtik meg, akik hisznek magukban és az ötleteikben. Higgy magadban és légy a saját történeted hőse! Az Erste már hisz benned. Margó-díj az Erste támogatásával.

Támogatott tartalom.


Fotó: Szilágyi Lenke

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ivánovics Beatrix: A feladat komplexitása az, ami magával ragad

Idén már tizedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Negyedikként Ivánovics Beatrix mesél alkotói szikráról, kételyekről és a regényével álmodó olvasókról.

...

Kovács Dominik és Viktor: Megnőtt bennünk a mesélőkedv

Idén tizedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket, harmadikként Kovács Dominik és Kovács Viktor mesél első regényük keletkezéséről, kétségekről és krumpligombócról.

...

Gubis Éva: Élőben viccesebb vagyok

Idén tizedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket, elsőként Gubis Éva mesél az alkotói folyamatról és a visszajelzésekről.

A hét könyve
Kritika
Knausgård volt felesége megjárta a poklot
Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

A fesztiválon szó lesz a magyar irodalmat meghatározó, évfordulós művekről és az új megjelenésekről is. Mutatjuk!

A cégek szennyezik a környezetet, mégis te vagy a hibás – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

A cégek szennyezik a környezetet, mégis te vagy a hibás – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

A környezetszennyezés mindannyiunk felelőssége, viszont ez sokszor nem egyenlően oszlik el. A nagy multinacionális cégek okozzák a legnagyobb környezeti károkat, és mégis a hétköznapi emberek szedik össze utánuk a szemetet.

Szerzőink

ta
ta

Bak Róbert versei szembenéznek a halállal, és ez felszabadító

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

Kiemeltek
...

5 könyv, 5 Munkácsy-alkotás: barangolj velünk a festőművész világában!

Jókaitól Balzacig – Könyvek kiállítások mellé.

...

Ilyen volt a karantén Angliában – Olvass bele Nádasdy Ádám új könyvébe!

Nádasdy Ádám legújabb könyve Londonba repíti az olvasót, miközben elárul néhány kulisszatitkot az angolokról is. Mutatunk egy részletet.

...

„Ne hódoljunk be a Kapitólium előtt. Már így is éppen eleget elvettek tőlünk” – Olvass bele az új Éhezők viadala-kötetbe!

Már magyarul is megjelent az új Éhezők viadala-előzményregény, ami a fiatal Haymitch Abernathy történetére fókuszál. 

Olvass!
...

Az irodalom képes felszabadítani az elmét, amit a betegség egy testbe zárt – Olvass bele Magyary Ágnes új kötetébe!

A betegség az emberi élet velejárója, szinte mindannyian megtapasztaljuk hosszabb-rövidebb időszakokban. De ezen hogyan segíthet az irodalom?

...

Keanu Reeves és China Miéville a halandóságról elmélkedik – Olvass bele!

Általában el akarjuk kerülni a halált, ő viszont megtalálni szeretné, hogy újra halandó legyen. Olvass bele!

...

Olvass bele a Bridget Jones 21. századi japán verziójába!

A társadalom számára elfogadhatatlan, ha boldog és elégedett vagy úgy, ahogy vagy?