Biró Zsombor Aurél: Beleraktam mindent, ami én vagyok

Biró Zsombor Aurél: Beleraktam mindent, ami én vagyok

Idén már tizedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Ahogy mindig, ezúttal is interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Hetedikként Biró Zsombor Aurél mesél egyérintőzésről, bevállalós irodalomról és a legfontosabb bizalmasairól.

vn | 2024. október 01. |

A 2024-as Margó-díj felhívásra 52 érvényes pályázat érkezett. Ezek közül a Bakó Sára, Codău Annamária, Dobos Barna, Kolozsi Orsolya és Zsembery Borbála alkotta szakmai előzsűri választotta ki a legjobb tíz kötetet. A győztest 2024. október 10-én hirdetik ki a Margó Irodalmi Fesztiválon. Addig is megismerkedhettek a rövidlistára került szerzőkkel, akik közül most Biró Zsombor Aurél válaszait olvashatjátok. (Az első, Gubis Évával készült interjút itt találjátok, a másodikat Marton Krisztiánnal itt, a harmadikat Kovács Dominikkal és Viktorral itt, a negyediket Ivánovics Beatrixszal itt, az ötödiket Weber Kristóffal itt, a hatodikat Kemény Lilivel itt.)

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban?

Az, hogy az irodalom akkor a legizgalmasabb, ha bevállalós. Hogy nem elég tökéletes sztorikat vagy jó mondatokat írni, mert olvasóként az én ingerküszöbömet is az tudja igazán átütni, ha a kezembe veszek egy könyvet, és azt érzem, hogy huh, itt tétre megy a játék.

biró zsombor aurél
Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek
Kalligram, 2024, 178 oldal
-

A Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredeket ebben a szellemben írtam: beleraktam mindent, ami én vagyok, a szőnyeg alól kisöpört családi mocskoktól kezdve a legmélyebb szorongásaimon át a saját nevemig.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét?

Valamikor 2020-ban játszottam egy egyérintő-meccset édesapámmal, aki éppen akkor épült fel a még időben észrevett bőrrákból. A talpát műtötték, bicegett, de simán megvert így is, úgyhogy nyilván írnom kellett gyorsan egy novellát a meccsből, amiben én verem meg őt. (Vagyis persze nem én, hanem a narrátor, aki kísértetiesen hasonlít rám.)

Volt egy jó mondata apámnak, 2-2-nél küldött nekem egy puszit a pálya túlsó végéből, és röhögve odavetette:

hagyjuk ezt, Zsombika, tolószékből is elpicsázlak majd, meglátod.

Ezt mindenképp bele akartam rakni a szövegbe, de írás közben azt éreztem, hogy Petikével, Robikával, Zolikával nem működik a mondat. Muszáj volt, hogy Zsombornak nevezzem a narrátort, csak így tudott életre kelni a jelenet. És akkor hirtelen elkezdett regénnyé változni az a novella.

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?

Ha prózát írok, először mindig Gáspár Sárának, Juhász Tibornak vagy Potozky Lászlónak mutatom meg. Sára és Tibor legfontosabb bizalmasaim a pályán, Laci mentorom, barátom. Íróként és szerkesztőként is nagyra tartom mindhármukat, és ami még fontosabb, elhiszem nekik, ha azt mondják valamire, hogy jó, mert volt olyan, hogy azt mondták, ez szar. A regényemet is ők szerkesztették, kiegészülve aztán Tóth Ramóna Mirtill-lel, a kötet hivatalos, kiadói szerkesztőjével, aki szintén rengeteget tett hozzá az anyaghoz.

Mi volt az a pont a könyv megírása közben, amin nehéz volt átlendülni, amihez igazán fontos volt, hogy higgy magadban és a kötetben?

Az volt a legnehezebb, amikor megmutattam apámnak a kéziratot. Rettegtem tőle, hogy egy életre megutál, megtagad, vagy még szörnyűbb, egyszerűen csalódik bennem, hümmög, a vállát vonogatja, hát, fiam, nem rossz, nem rossz, de azért…

Emlékszem az estére, amikor rám írt Messengeren, hogy elkezdi olvasni. Alig bírtam aludni, gyomorgörcs, verejtékes forgolódás, stb.

Aztán reggel hívott, hogy kiolvasta egy szuszra, és nagyon tetszett neki.

Mit vártál az első könyvedtől?

Nemzetközi hírnév, dollármilliók, Nobel-díj.

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön?

Az első kiadásban volt egy elütés, az nagyon zavart, de az újranyomásnál kijavítottuk. Mást nem változtatnék, ez a szöveg kész, a hibái, esetlenségei most már maradjanak így.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán?

Talán az öcsémé, aki a kézirat elolvasása után szinte sértődötten kérdezte, hogy ő miért nem szerepel többet a könyvben.

Mondtam neki, hogy ne aggódjon, mert épp egy filmet írok róla.

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla?

Gyerekkoromban édesanyám minden este olvasott nekünk, Rumini, A két Lotti, Micimackó, ilyenek. Az első könyv, amit kivettem a kezéből, mert nem bírtam a napi egy fejezetes tempót, az a Narnia második része volt. Aztán a Harry Potterbe már egyedül kezdtem bele, a Bölcsek Kövét legalább huszonötször elolvastam, de még most is az szokott lenni, hogy karácsonykor elkap a gépszíj,

és mire észbekapok, már meg is halt Voldemort.

Hány évesen írtad meg az első olyan szöveget, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?

Visszakerestem a kérdés kedvéért: a legrégebbi Word-fájl a szar írások megjelölésű mappámban kétezertizennégyes dátumozású. Akkor voltam tizenhat, a szöveg címe: Zsákutca a megváltás útján. Természetesen megnyitni most nem mertem. De biztos vagyok benne, hogy akkor azt gondoltam, ez egy remekmű.

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért? 

Életem legfontosabb olvasmányélménye Hemingway A nap is felkel című regénye – ez egy debütkötet, 1926-ban jelent meg. Sajnos nagyon irigy vagyok, hogy az öregnek első nekifutásra sikerült letennie az asztalra egy olyan szerelmes regényt, amin egy évszázaddal később húszéves fiúk képesek taknyosra bömbölni magukat. De ha kortársat kell mondani, akkor Édouard Louis-tól a Leszámolás Eddyvel, vagy Ben Lernertől a Leaving the Atocha Station.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Biró Zsombor Aurél hőse egy simlis anya és egy macsó apa révén tanulja a férfi és női szerepeket – Olvass bele!

A rendszerváltás Magyarországon mindenkiből kihozta a tolvajt –magyarázza fiának Biró Zsombor Aurél egyik női szereplője. Most elolvashatsz egy részletet a bemutatkozó regényből.

...
Nagy

Biró Zsombor Aurél: Bambi meghal a végén [Disney100]

100 éves a Disney, az évforduló alkalmából fiatal írókat kértünk fel, hogy gondoljanak újra egy-egy klasszikus rajzfilmet.

...
Nagy

Biró Zsombor Aurél: Olajfúróval se [Képalá]

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad
...
Podcast

Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]

Celebrimbor, a törpök, a tündék hűsége, aranykor és hanyatlás Tolkiennél. Még egyszer kibeszéltük A hatalom gyűrűi második évadát.

Hírek
...
Hírek

100 évesen elhunyt Lily Ebert, magyar származású holokauszttúlélő 

...
Nagy

Valuska László: Fontos cél, hogy ne csak egy, hanem sok könyvről beszéljünk [Margó-díj zsűri]

...
Hírek

Biden egy könyv szerint trágárul szidta Netanjahut Izrael háborúja miatt

...
Szórakozás

Túl sok volt a Netflixnek a Kaosból, elkaszálták a görög istenes sorozatot

...
Szórakozás

Börtön után újrakezdeni? Újabb Colleen Hoover-sikerkönyvből készül film

...
Nagy

Identitásthriller, lázongó diákok, közérzeti látlelet – Magyar írók és költők a Margón II.

Kiemeltek
...
Kritika

Narine Abgarjan boldogtalan történetei mélyén mindig ott parázslik a remény

A mesei történetszövés, a különös figurák, a csoda és a szépség Narine Abgarjan új könyvéből sem hiányoznak.

...
Podcast

„Magamévá tettem a mantrát, hogy ha hülye vagy, gyereket szülsz” – Gryllus Dorka és Kőváry Katalin az anyaságról [Podcast]

Az Ezt senki sem mondta! podcast második évadának vendége ezúttal Gryllus Dorka színész és édesanyja, a Jászai Mari-díjas rendező, forgatókönyvíró és dramaturg, Kőváry Katalin volt.

...
Kritika

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

Alkoholizmus és mélabú, szegénység és anarchia. Na meg egy kitalált, végzetes hadművelet. Iulian Ciocan regénye feltárja a kelet-európai lelkekben a rendszerváltozás óta dúló háborút. Ez a hét könyve.