Dobos Barna: Az olvasás szeretete családi mintaként ragadt rám

Dobos Barna: Az olvasás szeretete családi mintaként ragadt rám

2024-ben tizedik alkalommal adja át a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat. A Könyves Magazin szakmai partnerségében a nyáron elindult az előzsűrizés, új tagokkal, akiket a napokban bemutatunk nektek. 

Az előzsűrit bemutató sorozatunk: Bakó Sára, Codău Annamária.

Könyves Magazin | 2024. augusztus 26. |

Kérlek mesélj magadról pár mondatban. Mondd el, mit kell rólad tudni, és hogy kötődsz az irodalomhoz. 

Aki valamilyen úton-módon részt vett a magyar közoktatásban, kellene valahogy kötődnie az irodalomhoz, de ennél azért többről van szó. Viszont viccet félretéve: már otthon is sok könyvünk volt, válogathattam a világ- és a magyar irodalom klasszikusai között. Apám orosz-magyar szakos tanárként végzett, az olvasás szeretete családi mintaként ragadt rám, édesanyám pedig legjobb ajándéknak mindig is a könyveket tartotta, akár gyerekeknek szóló ismeretterjesztő kötetekről vagy ifjúsági regényekről volt szó.

Majd az egyetemi évek útvesztői következtek: történelem, majd a klasszika-filológia alap és mesterszak az ELTE-n, egy kis indológia és irodalomtudomány, hogy végül a Nyelvtudományi Doktori Iskolában foglalkozzak tovább Ovidius költészetével. Az ELTE latinosai a kortárs magyar irodalomban is naprakész módon forgolódnak, így

miközben irodalomértésemet a klasszikuson treníroztam, a kései recepcióval is megismerkedtem.

További lökést adott a kritikusi pálya felé a Kortárs folyóirat 2022 őszén indult kritikusképzése. Ekkortól jelennek meg szövegeim latinista tanulmányaim mellett különböző folyóiratokban és online portálokon.

Magyar vagy nemzetközi viszonylatban mondj egy olyan első prózakötetet, amely számodra fontos vagy amit meghatározónak tartasz. Pár mondatban foglald össze, miért különleges ez a mű, és szerinted miben rejlik az első könyv varázsa?

Egy debütkötet önmagában is képes nagyot szólni, jelentősége viszont egy komoly írói pálya felől visszanézve talán még nagyobbá válik. Noha az elmúlt években számos erős debütkötet látott napvilágot, nekem még mindig Tompa Andrea első könyve, A hóhér háza az egyik meghatározó alapélményem. A későbbi könyvek felől nézve nagyon izgalmas, hogy Tompa Andrea már ebben a könyvében milyen határozott hangon tudott megszólalni, a Ceaușescu-éra élményanyagát regénnyé átdolgozni.

Az első könyv varázsa a lehetőségekben rejlik:

adódhat úgy is, hogy a siker ellenére nem születnek újabb könyvek, az író végül nem tud vagy akar talajt fogni a kortárs kultúrában, az egykötetes szerzők ezért is olyan érdekesek, de egy többedik kiváló könyvet publikáló szerző esetében sem mindegy, honnan indult az életmű. Legyen szó egyenes vonalú „fejlődésről”, esetleg hullámzó, ugráló színvonalról, az első kötet mindig kiemelt jelentőségű lesz, az értelmezők rendre ahhoz fognak visszanyúlni: „lám, már itt is így írt”, vagy „mennyit változott az első kötethez képest” stb. Ahogy egy hosszútávú párkapcsolatban az első randi mindig emlékezetes marad, úgy válik kitörölhetetlenné az életműből is a debütáló kötet.

Tizedik alkalommal adjuk át a Margó-díjat, milyennek ismerted meg? Mennyire figyelted a korábbi döntéseket?

A Margó minden évben heves érdeklődést váltott ki az egyetemi baráti társaságunkból, s bár nem követtem minden évben feszült várakozással, hogy ki lesz az aktuális győztes, a nyertes mű mellett a tízes listába bekerült szerzőkkel is próbáltam rendre megismerkedni.

A Margó-díj az évek alatt megkerülhetetlen sorvezetővé vált, megbízható szűrőnek bizonyult

– az adott éveben minimum ezekkel a debütkötetekkel érdemes volt közelebbi viszonyba kerülni a már befutott, nagy nevek mellett. Ha az emlékeim nem csalnak, Kukorelly Endre nyilatkozta nemrég (ha nem ő, akkor elnézést, ez az információs robbanás újabb tünete), hogy ma már nem elég, ha egy nagy kiadó beáll a debütáló írók mögé, többször is neki kell futni, több csobbanásra van szükség ahhoz, hogy az irodalmi élet felszínén jelentősebb fodrozódást váltson ki a szerző. A Margó-díj ezen csobbanások egyike, s talán nem is a legkisebb.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Bakó Sára: Hiszek az irodalom erejében, és bízom benne, hogy megéri ezért dolgozni

2024-ben tizedik alkalommal adja át a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat. Bemutatjuk az előzsűrit!

...
Hírek

Codău Annamária: Zavar, ha rögtön gondolni kell valamit valamiről

2024-ben tizedik alkalommal adja át a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat. Bemutatjuk az előzsűrit.

...
Hírek

Lezárult a jelentkezés – 54 könyvet neveztek idén a Margó-díjra!

Idén tizedik alkalommal keresi a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötet szerzőjét. A döntőbe 10 elsőkötetes szerző jut, közülük kerül majd ki 2024 Margó-díjasa, és a Margó x Erste #higgymagadban különdíj nyertese is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Hírek
...
Nagy

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Szórakozás

John Malkovich Bolaño-szöveggel lép fel a Magyar Zene Házában

...
Szórakozás

A Netflix animációs sorozatban kelti életre az Alkonyat vámpírjait

...
Hírek

Vajon Merlin sírját találták meg Dél-Skóciában?

...
Szórakozás

„Ez a gyerek király lesz!” ‒ itt a Hunyadi-sorozat első előzetese

Listák&könyvek
...
Nagy

5 thriller kémekről, ha fordulatos könyvekre vágysz

...
Szórakozás

4 adaptáció, amit érdemes megnézned szeptemberben

...
Nagy

A vicces, a fásult és az önfeláldozó – 8 regény tanárokról

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből.