Dobos Barna: Az olvasás szeretete családi mintaként ragadt rám

Dobos Barna: Az olvasás szeretete családi mintaként ragadt rám

2024-ben tizedik alkalommal adja át a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat. A Könyves Magazin szakmai partnerségében a nyáron elindult az előzsűrizés, új tagokkal, akiket a napokban bemutatunk nektek. 

Az előzsűrit bemutató sorozatunk: Bakó Sára, Codău Annamária.

Könyves Magazin | 2024. augusztus 26. |

Kérlek mesélj magadról pár mondatban. Mondd el, mit kell rólad tudni, és hogy kötődsz az irodalomhoz. 

Aki valamilyen úton-módon részt vett a magyar közoktatásban, kellene valahogy kötődnie az irodalomhoz, de ennél azért többről van szó. Viszont viccet félretéve: már otthon is sok könyvünk volt, válogathattam a világ- és a magyar irodalom klasszikusai között. Apám orosz-magyar szakos tanárként végzett, az olvasás szeretete családi mintaként ragadt rám, édesanyám pedig legjobb ajándéknak mindig is a könyveket tartotta, akár gyerekeknek szóló ismeretterjesztő kötetekről vagy ifjúsági regényekről volt szó.

Majd az egyetemi évek útvesztői következtek: történelem, majd a klasszika-filológia alap és mesterszak az ELTE-n, egy kis indológia és irodalomtudomány, hogy végül a Nyelvtudományi Doktori Iskolában foglalkozzak tovább Ovidius költészetével. Az ELTE latinosai a kortárs magyar irodalomban is naprakész módon forgolódnak, így

miközben irodalomértésemet a klasszikuson treníroztam, a kései recepcióval is megismerkedtem.

További lökést adott a kritikusi pálya felé a Kortárs folyóirat 2022 őszén indult kritikusképzése. Ekkortól jelennek meg szövegeim latinista tanulmányaim mellett különböző folyóiratokban és online portálokon.

Magyar vagy nemzetközi viszonylatban mondj egy olyan első prózakötetet, amely számodra fontos vagy amit meghatározónak tartasz. Pár mondatban foglald össze, miért különleges ez a mű, és szerinted miben rejlik az első könyv varázsa?

Egy debütkötet önmagában is képes nagyot szólni, jelentősége viszont egy komoly írói pálya felől visszanézve talán még nagyobbá válik. Noha az elmúlt években számos erős debütkötet látott napvilágot, nekem még mindig Tompa Andrea első könyve, A hóhér háza az egyik meghatározó alapélményem. A későbbi könyvek felől nézve nagyon izgalmas, hogy Tompa Andrea már ebben a könyvében milyen határozott hangon tudott megszólalni, a Ceaușescu-éra élményanyagát regénnyé átdolgozni.

Az első könyv varázsa a lehetőségekben rejlik:

adódhat úgy is, hogy a siker ellenére nem születnek újabb könyvek, az író végül nem tud vagy akar talajt fogni a kortárs kultúrában, az egykötetes szerzők ezért is olyan érdekesek, de egy többedik kiváló könyvet publikáló szerző esetében sem mindegy, honnan indult az életmű. Legyen szó egyenes vonalú „fejlődésről”, esetleg hullámzó, ugráló színvonalról, az első kötet mindig kiemelt jelentőségű lesz, az értelmezők rendre ahhoz fognak visszanyúlni: „lám, már itt is így írt”, vagy „mennyit változott az első kötethez képest” stb. Ahogy egy hosszútávú párkapcsolatban az első randi mindig emlékezetes marad, úgy válik kitörölhetetlenné az életműből is a debütáló kötet.

Tizedik alkalommal adjuk át a Margó-díjat, milyennek ismerted meg? Mennyire figyelted a korábbi döntéseket?

A Margó minden évben heves érdeklődést váltott ki az egyetemi baráti társaságunkból, s bár nem követtem minden évben feszült várakozással, hogy ki lesz az aktuális győztes, a nyertes mű mellett a tízes listába bekerült szerzőkkel is próbáltam rendre megismerkedni.

A Margó-díj az évek alatt megkerülhetetlen sorvezetővé vált, megbízható szűrőnek bizonyult

– az adott éveben minimum ezekkel a debütkötetekkel érdemes volt közelebbi viszonyba kerülni a már befutott, nagy nevek mellett. Ha az emlékeim nem csalnak, Kukorelly Endre nyilatkozta nemrég (ha nem ő, akkor elnézést, ez az információs robbanás újabb tünete), hogy ma már nem elég, ha egy nagy kiadó beáll a debütáló írók mögé, többször is neki kell futni, több csobbanásra van szükség ahhoz, hogy az irodalmi élet felszínén jelentősebb fodrozódást váltson ki a szerző. A Margó-díj ezen csobbanások egyike, s talán nem is a legkisebb.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Bakó Sára: Hiszek az irodalom erejében, és bízom benne, hogy megéri ezért dolgozni

2024-ben tizedik alkalommal adja át a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat. Bemutatjuk az előzsűrit!

...
Hírek

Codău Annamária: Zavar, ha rögtön gondolni kell valamit valamiről

2024-ben tizedik alkalommal adja át a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat. Bemutatjuk az előzsűrit.

...
Hírek

Lezárult a jelentkezés – 54 könyvet neveztek idén a Margó-díjra!

Idén tizedik alkalommal keresi a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötet szerzőjét. A döntőbe 10 elsőkötetes szerző jut, közülük kerül majd ki 2024 Margó-díjasa, és a Margó x Erste #higgymagadban különdíj nyertese is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

Magyar kutatók két népszerű AI-szoftver verbális intelligenciáját hasonlították össze 9000 emberével.

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

Vajon nem veszítünk el valami létfontosságút azáltal, hogy az életünkben rejtve hagyjuk a halált? Hayley Campbell olyan emberekkel készített éleslátó és őszinte interjúkat, akiknek az elmúlás a mestersége. Olvass bele!

...
Zöld

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

Ros Ben-Moshe kiterjedt kutatásokra, a humor- és nevetésterápia gyakorlatára, valamint a pozitív pszichológia és az idegtudományok eredményeire támaszkodva mutatja be, hogy a nevetés tényleg a legjobb orvosság. Olvass el a könyvéből egy részletet!

Hírek
...
Beleolvasó

Egy fiatal család küzdelmei csak a meneküléssel kezdődnek igazán – Olvass bele a skandináv regénybe!

...
Szórakozás

Stephen King vámpírregényének adaptációja kíséreties lesz – itt az előzetes

...
Hírek

Németh Gábor gyönyörű kiadvánnyal hajt fejet Esterházy Péter előtt

...
Hírek

Iráni és dán költőt lát vendégül a Macskabölcső

...
Beleolvasó

Meddig húzta a gúny istene az Olümposzon? Kiderül ebből az elfeledett görög mítoszból

...
Hírek

Novemberben érkezik az új Bukowski-kötet

Listák&könyvek
...
Nagy

A nagyhatalmú házmesterektől a kitelepítettekig – 10 történelemről szóló könyv, amit már alig várunk

...
Nagy

Magyarországon még sosem látott török leletekre bukkantak – 5 könyv a török-korról

...
Nagy

5 könyv, amiben a macskák hozzájuk méltóan fontos szerepet kapnak

Olvass!
...
Beleolvasó

Bosszú, hatalmi viszályok és egy mindenre elszánt hercegnő – Olvass bele a középkori thrillerbe!

A 12. században élt Akvitániai Eleonóra ihlette a spanyol író, Eva García Sáenz de Urturi történelmi thrillerét. A hercegnő bosszút akar állni apja haláláért, ezért kockázatos döntésre szánja el magát. Most elolvashatsz egy részletet a könyvből.

...
Beleolvasó

Ez elment horgászni, az megette... - Olvass bele a Bram Stoker-díjas horrorba!

John Langan különös hangulatú regénye a gótika és a horror, a mítosz és a valóság keveréke. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Európa bűnrészes számos menekült halálában – Olvass bele Timothy Garton Ash új könyvébe!

A sztártörténész Timothy Garton Ash nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy személyes tapasztalatait és tudását ötvözve bemutassa Európa történetét a 20. század közepétől napjainkig. Most elolvashatsz egy részletet a kötetből.