A 2024-as Margó-díj felhívásra 52 érvényes pályázat érkezett. Ezek közül a Bakó Sára, Codău Annamária, Dobos Barna, Kolozsi Orsolya és Zsembery Borbála alkotta szakmai előzsűri választotta ki a legjobb tíz kötetet. A győztest 2024. október 10-én hirdetik ki a Margó Irodalmi Fesztiválon. Addig is megismerkedhettek a rövidlistára került szerzőkkel, akik közül most Gyuricza Gergely válaszait olvashatjátok.
(Az első, Gubis Évával készült interjút itt találjátok, a másodikat Marton Krisztiánnal itt, a harmadikat Kovács Dominikkal és Viktorral itt, a negyediket Ivánovics Beatrixszal itt, az ötödiket Weber Kristóffal itt, a hatodikat Kemény Lilivel itt., a hetediket Biró Zsombor Auréllal itt, a nyolcadikat Görcsi Péterrel itt, a kilencediket Tankó Andreával itt.)
Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban
Könyvet írni és könyvet kiadni két teljesen különböző műfaj.
Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét?
Festőművészként erotikus képeket készítek. Erről meséltem egy nőnek Portóban egy galériában, aki azzal sújtott, hogy milyen érdekes, hogy valaki ezt a szakmát választja, és vannak olyanok, akik úgy döntenek, hogy erotikus képekhez állnak modellt. Ő soha nem tudná elképzelni, hogy a saját szexuális megéléséről beszéljen valakinek. Döbbenetesen érdekesnek találtam, hogy itt van egy hús-vér ember 2022-ben, az emancipációs és feminista hullám ezen az oldalán, és
mi vezethet ahhoz, hogy valaki ilyen léptékű szexuális elfojtásban éljen.
Ezért kitaláltam Petra karakterét, akinek magas a libidója, szexuálisan kompetens, azonban vágyaiban artikulálatlan.
Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?
Több száz ember véleménye formálta a kötetet. A kézirat úgy készült, hogy megírtam egy fejezetet, majd hirdettem egy nyilvános irodalmi workshopot, ahol felolvastam az adott fejezetet (vagy annak kivonatát) ismeretlen embereknek, akik erre reflektáltak, és az elhangzott történetekből a relevánsakat felhasználtam. Mélyinterjúkat is készítettem férfiakkal és nőkkel egyaránt a párkapcsolatok és szexualitás terén. Vagy ott volt a híres jelenet, amikor a főszereplőnek csupán pár órája volt felkészülni egy randira. Ehhez a terepmunka az volt, hogy betoppantam egy ismerősömhöz, és rávettem, hogy ugyanakkora időablakban szerezzen fodrászt, körmöst, kozmetikust, és vegyen ruhát, miközben folyamatosan nyomasztottam és siettettem. Mindezt dokumentáltam. A kutatás során senki sem sérült meg, és én fizettem mindent.
Meglepve konstatáltam, hogy nőnek lenni kellemetlenül drága műfaj.
Mi volt az a pont a könyv megírása közben, amin nehéz volt átlendülni, amihez igazán fontos volt, hogy higgyenek magukban és a kötetben?
Nem önmagunkban vagy a könyvben hiszünk, hanem a fent említett több száz emberben. Szeretek írni, de jobban szeretek festeni vagy a fiammal játszani. Azonban, mivel ilyen erős elkötelezettségem volt ezek felé az emberek felé, nem engedhettem meg magamnak, hogy a könyv ne kerüljön kiadásra. Az ő történeteik azok, amelyek érdemessé teszik ezt a könyvet az olvasásra.
Mit vártál az első könyvedtől?
A könyv művészetterápiás foglalkozások alapanyaga legyen, és több irodalomterápiás sessiont tartottunk a szövegrészeket felhasználva. Örömmel konstatáltam, hogy
az anyag kiválóan mozgat lelki tartalmakat, amelyhez könnyen kapcsolódnak nők és férfiak egyaránt.
Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön?
Ez a mű nem csak hiba nélkül való, de ebben a formájában kerek és tökéletes.
Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán?
Kaptam több száz oldal maszturbációs fantáziát.
Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla?
Somlószőlősön, egy kis 600 fős faluban nőttem fel, ahol azonban van egy működő könyvtár. Ez a hely egy kulturális menedék volt számomra, amikor felnőttem. Nem emlékszem a könyvekre, csak a könyvtáros kedves jóindulatára, aki megértette, hogy
az olvasás ajándék.
Hány évesen írtad meg az első olyan szöveget, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?
Soha nem írtam korábban ilyen intencióval.
Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért?
Abraham Maslow 1962-ben megjelent könyve, A lét pszichológiája felé. Ez a mű alapozta meg a humanisztikus pszichológia irányzatát, amely a korábbi betegségorientált szemléletből átváltott a potenciál- és fejlődésorientált szemléletbe.
Támogatott tartalom.
Fotó: Katona Tamás