Kitelepítés a Müpában: gyere és találkozz a Margó-díjas Visky Andrással!

Kitelepítés a Müpában: gyere és találkozz a Margó-díjas Visky Andrással!

Kitelepítés című regényével 2023-ban Visky András nyerte a Margó-díjat, amihez kapcsolódva október 14-én önálló esten mesél a Müpa színpadán.

Nyitókép: Valuska Gábor

sa | 2024. október 03. |

A 2023-as év Margó-díjasa lett Visky András regénye. Amikor a hét könyve volt nálunk, azt írtuk a Kitelepítésről, hogy egyrészt megrázó „családtörténet egy kisfiú szemszögéből, akit kétévesen édesanyjával, Visky Júliával és hét testvérével kitelepítenek a Duna-deltával határos Bărăgan sztyeppe egyik lágerébe, majd a Lăteşti lágerbe, miután a református lelkész édesapát, Visky Ferencet bebörtönzik. Másrészt

»az Istennel való megjegyzettség története«

– ahogyan azt a szerző vele készített interjúnkban megfogalmazta. Leginkább azonban egy elemi – zsigeri – példázat hitről, szeretetről és szabadságról, szétszóratásról és egybegyűjtésről”.

A háromszögű könyv

Visky András
Kitelepítés
Jelenkor, 2024, 442 oldal
-

Visky András úgy fogalmazott, a Kitelepítés (amit 2022-ben az év könyvének választottunk) háromszögű könyv, tehát egyrészt a saját emlékeim, meg a testvéreim emlékei vannak benne, őket közben állandóan hívogattam telefonon. Mindez belehelyeződik a bibliai elbeszélésbe, a könyv is ezt a bibliaformát próbálja hozni. A harmadik eleme maga a történelem és a dokumentumok, amiket beemelek ebbe a könyvbe, hiszen ott vannak az én titkosszolgálati irataim, az édesanyám titkosszolgálati iratai, az apám titkosszolgálati iratai, amivel még folytatom a munkát, hiszen ezt egy trilógiának terveztem. Hátra van még két könyv, szóval meglehetősen világosan látom a feladatot magam előtt, ami nagyon inspirál engem.”

A Müpában szőjük tovább a történetet

Ez az összetett, polifonikus elbeszélés elevenedik meg a Fesztivál Színházban október 14-én 19 órától, a regénybeli narrátor szerepében pedig az írót, Visky Andrást hallhatjuk, láthatjuk. Az eseményről és a jegyvásárlásról további részleteket itt találsz.

Közreműködők

Anya – Varga Lili
Angyal – Blaskó Borbála
narrátor – Visky András
ének, gitár – Balla Gergely
moderátor – Valuska László

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Visky András: Nincs magyarázat arra, hogyan szakad be egy ember lelke

Visky András és Jánossy Lajos beszélgetésére még a Kitelepítés megjelenése után bő egy évvel is sokan voltak kíváncsiak hétfőn este a MÜPA Literárium-sorozatának eseményén. Beszámoló. 

...

Az őszi Margón mutatják be Háy János négy évtized alatt írt verseit

Negyven év címmel, az Európa gondozásában, éldekorált kiadásban jelennek meg Háy János 1976 és 2016 között írt versei. A kötetet az őszi Margón mutatják be.

...

Bob Dylan és Jim Morrison szellemét is megidézik az őszi Margó koncertjein

A pszichedelikus hatvanas évek és napjaink elektronikus hangzásának találkozása, a Nobel-díjas dalszerző-előadó áthangszerelt dalai, Radnóti-világpremier, Jazzékiel-trió és Kollár-Klemencz koncerttel egybekötött könyvbemutató is lesz az októberi Margó Fesztiválon!

A hét könyve
Kritika
Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?
Túl sok a gyereknevelési tanács az interneten? Így szűrd meg, hogy kire hallgatsz, és kire nem!

Túl sok a gyereknevelési tanács az interneten? Így szűrd meg, hogy kire hallgatsz, és kire nem!

Kinek higgyen a szülő az interneten és kinek nem? Szakértőket kérdeztünk.

Kiemeltek
...

Gisèle Pelicot memoárja nem a bosszú könyve, hanem az újjáépülés története

Elolvastuk a Himnusz az élethez című könyvet.

...

Self-made influenszerek vs. szakértők: kinek higgyen a szülő az interneten?

Az internet egyszerre stresszfaktor, veszély és óriási ajándék a friss szülőknek. Erről is szó esik az Ezt senki nem mondta! bookazine-unkban! 

...

„Jó krimit írni nehezebb, mint egy közepes szépirodalmi művet” – így látják magukat a magyar krimiírók

A magyar krimi helyzetét vizsgálták a Krimifesztiválon. 

SZÓRAKOZÁS
...

Murakami és Harry Styles csak a futásban hisz

Világok találkozása a futópályán!

...

Lesz egy fontos csavar az Outlander-sorozat lezárásában

A sorozat saját lezárást kap.

...

Jöhet a Trónok harca-film a House of Cards producereitől

A történet a Targaryen-dinasztia alapítójáról és Westeros meghódításáról szólna.