Marton Krisztián: Az olvasó magát keresi a történetekben

Marton Krisztián: Az olvasó magát keresi a történetekben

Idén már tizedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Ahogy mindig, ezúttal is interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Másodikként Marton Krisztián mesél alkotásról, szikráról, kétségekről. 

vn | 2024. szeptember 21. |

A 2024-as Margó-díj felhívásra 52 érvényes pályázat érkezett. Ezek közül a Bakó Sára, Codău Annamária, Dobos Barna, Kolozsi Orsolya és Zsembery Borbála alkotta szakmai előzsűri választotta ki a legjobb tíz kötetet. A győztest 2024. október 10-én hirdetik ki a Margó Irodalmi Fesztiválon. Addig is megismerkedhettek a rövidlistára került szerzőkkel, akik közül most Marton Krisztián válaszait olvashatjátok. (Az első, Gubis Évával készült interjút itt találjátok.)

Marton Krisztián
Bőgőmasina
Leányvállalat Kiadó, 2023, 315 oldal
-

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban?

Mivel korábban csak forgatókönyveket írtam, a legnagyobb és legérdekesebb feladat az volt, hogy felfedezzem a prózai hangomat. Remegő lábú őzikeként kísérleteztem hónapokig, és mikor úgy éreztem, hogy végre megtaláltam, akkor is bizonytalan voltam abban, hogy egy regényben mit lehet és mit nem.

Ez szépen ráhajolt azokra a szorongásokra is, amikkel az életemben is küzdöttem: túl sok vagyok-e éppen vagy túl kevés, és a legfontosabb tapasztalat az egészben az, hogy bíznom kell a képességeimben, a döntéseimben, a víziómban és abban, hogy valakinek pont az a három bekezdés fog egy kis reményt adni, amin éppen dolgozom.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét?

Bár a regény cselekménye elemeiben fikcionalizált, mégis leköveti az én élettörténetemet, így nem is az volt a kérdés, hogy miről fogok írni, hanem hogy hogyan és leginkább mikor,

ugyanis sokáig nem találtam a végét, hogy hogyan lesz ebből egy történet.

Aztán két éve jött pár olyan fordulat az életemben, amikben megláttam egy kerek sztori lehetőségét, a szikra pedig, ami beindította az alkotói munkát, egy könyvbemutató volt. Emlékszem a pillanatra, amikor átkapcsolt bennem valami, hogy oké, itt az idő, nekilátok végre.

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?

A Leányvállalat kiadó művészeti vezetőjével, Benedek Ágotával konzultáltam a kézirat írása alatt többször, az ő meglátásai és megerősítései nagyon sokat jelentettek és segítettek az alkotófolyamatot abban a mederben tartani, amit elterveztem. A kéziratot a családom, az akkori párom és egy-két barátom is olvasta megjelenés előtt. 

Mi volt az a pont a könyv megírása közben, amin nehéz volt átlendülni, amihez igazán fontos volt, hogy higgy magadban és a kötetben?

Egyrészt ez a könyv olyan traumákról beszél, amikről azt hittem, hogy már teljesen megdolgoztam őket, mégis meglepett, hogy mennyire megterhelő ilyen sokáig kapargatni, boncolgatni őket.

Ilyenkor általában segített, ha néhány napig pihentettem a szöveget.

Másrészt mivel harminc évet ölel fel a történet, kihívás volt, hogy hol sűrítsek és miként változzon a kötet nyelvezete, hogy lekövesse a főhősöm személyiségfejlődését és hullámvölgyeit. Valamint vissza-visszatért egy olyan félelmem, hogy talán nem lehet majd kapcsolódni a könyvben felvetett témákhoz vagy az elbeszélőhöz, mert túl specifikus a helyzete. Ezt a félelmet eloszlatták az első visszajelzések és abba a gondolatba is kapaszkodtam, hogy az olvasó magát keresi a történetekben.

Mit vártál az első könyvedtől?

Azt reméltem, hogy támaszt tud majd nyújtani olyan embereknek, akik hasonló dolgokon mennek épp keresztül és egyedül érzik magukat a problémáikkal, traumáikkal vagy a szégyenükkel. Bíztam benne, hogy képes lesz menedéket nyújtani nekik pár órára,

ahogy én is menedéket találtam megannyi könyvben.

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön?

Apróságokat javítanék csak rajta, néhol máshogy központoznám, és van egy-két szó, amit lecserélnék egy találóbbra, egy ilyenről úgy is hittem, hogy megtettem, de a kész kötetben szembesültem azzal, hogy csak fejben. Illetve az egyik fejezet végére odabiggyesztenék egy rövid mondatot, ami jobban összekötné egy későbbi fejezettel.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán?

Önmagában az egy furcsa élmény, hogy mennyire változó, hogy kivel mi rezonál igazán. Van, akivel a szülőhiány, másokkal a kilencvenes évek nosztalgiája, a függőségek, a bántalmazó kapcsolatok vagy az öngyűlölet.

Mégis, a legemlékezetesebb reakció az volt, amikor egyedülálló anyák írtak arról, hogy mennyit adott nekik a könyv. Erre egyáltalán nem számítottam,

eszembe sem jutott, hogy van egy ilyen aspektusa is a regényemnek.

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla?

Húha, nem emlékszem, hogy mi volt az első regény, amit olvastam, de arra igen, hogy az első, ami igazán nagy hatással volt rám tinédzserkoromban, az az Utas és holdvilág volt. Teljesen beszippantott, és nem akartam elhinni, hogy egy akkor hetvenéves könyvet tartok a kezemben, nem pedig egy kortárs regényt. Azóta is pár évente újraolvasom, és nem szűnik a varázsa.

Hány évesen írtad meg az első olyan szöveget, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?

Nekem a Bőgőmasina volt az első próbálkozásom az irodalommal. Nem mondom, hogy nem foglalkoztatott az, hogy vajon hogyan fogadja és hova sorolja majd a szakma ezt a kötetet, de leginkább azon volt a fókuszom,

hogy elmeséljek egy átélhető és hozzáférhető történetet, amihez sok szinten lehet kapcsolódni.

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért? 

Halász Rita Mély levegője nem csak, hogy rengeteget adott nekem egy nagyon nehéz élethelyzetben, de arra is inspirált, hogy meg merjek szólalni és el merjem hinni, hogy nekem is jogom van elmesélni a történetemet. Örökké hálás leszek annak a könyvnek, mert teljesen átalakította az életemet ez az olvasói élmény.

Nyitókép: Sivák Zsófi

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Alkotótárs

Marton Krisztián: A legszebb barátságok igazi túlélők [Alkotótárs]

...
Beleolvasó

A félvér kisfiú eldönti, hogy apát szerez magának – Olvass bele Marton Krisztián regényébe!

A Bőgőmasina félvér hőse belenyugszik, hogy nem Eddie Murphy fia, de eltökéli, hogy apát kerít magának egyedülálló anyja mellé. Most elolvashatsz egy részletet a könyvből.

...
Nagy

Ebből a tíz könyvből kerül ki 2024 Margó-díjasa

Idén tizedik alkalommal keresi a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötet szerzőjét. A Margó-díj célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, és természetesen az, hogy megmutassa a legerősebb pályakezdőket. Az előzsűri döntése értelmében 2024-ben ebből a tíz könyvből kerül ki a győztes és a különdíjas is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Podcast

Pálos Hanna: Beképzeltség nélkül tudom, ki az a lány, akit Halász Rita a Mély levegőben megírt

Pálos Hanna és Halász Rita a Könyves Magazin podcastjának vendégei. Anyaságról és alkotásról, az egymástól tanulásról és az őket összekötő Veráról, a Mély levegő főhőséről beszélgettünk velük.

Szerzőink

...
ki

Ivánovics Beatrix: A feladat komplexitása az, ami magával ragad

...
Sándor Anna

Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]

...
ki

Kovács Dominik és Viktor: Megnőtt bennünk a mesélőkedv

Olvass!
...
Beleolvasó

A budapesti házmesterek konformizmusa kapóra jött a holokauszt idején

Ádám István Pál könyve egy hétköznapi munkát tár fel a maga ellentmondásos mivoltában: a házmesterek motivációit vizsgálja a holokauszt legsötétebb napjaiban. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Lehetsz az USA alapítója, ha a párbaj árnya már kiskorodtól elkísér – Mutatunk egy részletet a Hamilton-sztoriból!

Hogyan vált a St. Croix-i dán rabszolgakolónián született, félárva, de tehetséges szegény fiú az USA létrejöttének egyik kulcsfigurájává? Olvas bele a történetébe!

...
Beleolvasó

Az első női elnök, Tolkien történetei vagy a francia forradalom? Olvass bele, hogyan formálta Izland a világot!

A könyv történelmi körútra vezeti az olvasókat, bemutatva, hogy Izland milyen döntő szerepet játszott olyan változatos eseményekben, mint a francia forradalom, Izrael állam megalapítása vagy a női egyenjogúság kivívása. Olvass bele!

Kiemeltek
...
Podcast

Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]

Folytatódik A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi második évadát kibeszélő podcastunk a Magyar Tolkien Társaság szakértőivel közösen. A beszélgetés spoileres!

...
Hírek

Elhunyt Jelenits István teológus, író, irodalomtudós

Jelenits István irodalomtörténészként és -tanárként is jelentős személyiség volt. Esterházy Péterre is nagy hatással volt.

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson versei a halál és a szerelem lényegét kutatják

Jón Kalman Stefánsson prózájának minden sorát átitatja a költészet. Ennek ismeretében talán nem meglepő, hogy eredetileg költőként indult, verseiből pedig a Typotex Kiadó jelentetett meg egy csokorra valót.