Elena Ferrante, Roberto Bolano, Kazuo Ishiguro: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint– 2. rész

Elena Ferrante, Roberto Bolano, Kazuo Ishiguro: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint– 2. rész

Kazuo Ishiguro, Roberto Bolano, Donna Tartt, Elena Ferrante és még sokan mások: a Los Angeles Times összegyűjtötte az elmúlt 30 év legjobb 30 regényét, mi pedig kétrészes listacikkünkben megírjuk, hogy nekünk mit jelentettek ezek a világirodalmi klasszikusok. Neked melyik a kedvenced?

Bakó Sára | 2025. május 05. |

1996-ban rendezte meg először a Los Angeles Times az azóta hagyománnyá vált könyvfesztiválját, melyre idén április 26–27-én került sor. Ebből az alkalomból neves szerkesztők, kritikusok és irodalmárok közreműködésével összegyűjtötték az elmúlt 30 év legjobb regényeit, amelyek az Egyesült Államokban láttak napvilágot. A legtöbb szerző nálunk is nagy népszerűségnek örvend: Suzanne Collins, Philip Roth vagy éppen Roberto Bolaño műveit a magyar olvasóknak sem kell már bemutatni. Mutatjuk, mi miért szerettük ezeket a köteteket. Az első 15-ről itt írtunk, íme, a folytatás:

Gabrielle Zevin: Világépítők

Gabrielle Zevin
Világépítők
Magnólia, 2023, 511 oldal
-

Gabrielle Zevin regénye óriási közönségsikert aratott a közelmúltban: megnyerte a Goodreads 2022-es szavazását, a Goodreads Choice Awardsot fikció kategóriában. A kötet igazi 21. századi témával foglalkozik: a gamereké benne a főszerep.

De ki gondolná, hogy a számítógépes játék és a regényírás egy tőről fakad?

„Zevin egy érzékeny, sodró lendületű, nagyon geek és nagyon romantikus könyvet írt a videójátékok szerelmeseiről, amelyben boldogan merülhetünk el a Super Mario-nosztalgiában” – írtuk a könyvről, amibe itt bele is olvashatsz.

Junot Díaz: Oscar Wao rövid, de csodálatos élete

Junot Díaz
Oscar Wao rövid, de csodálatos élete
Cor Leonis, 2013, 328 oldal
-

A címszereplőnk egy sci-fi-rajongó, könyvmoly fiú, több szempontból is hátrányos helyzetű: túlsúlyos, ráadásul dominikai családját átok sújtja. A Pulitzer-díjas szerző több idősíkon és szólamon keresztül kalauzol egy embertelen diktatúra történetében, közben azonban a derűnek is teret ad.

„Tudnod kell, hogy ebben a világban van valaki, aki mindig szeretni fog” – hangzik el egy ponton. Oscarban ott él a remény, hogy megtalálja majd az igaz szerelmet, és töretlenül álmodik róla, hogy Tolkien nyomdokaiba léphet.

Barbara Kingsolver: Demon Copperhead

Barbara Kingsolver
Demon Copperhead
Cartaphilus, 2024, 655 oldal
-

A Virginia állambeli Lee megyében járunk, ahol a romos bányák és farmok között felcseperedő fiú nem örököl mást, csak apja jó külsejét és anyja függőségeit. Irodalmi elődjéhez, Copperfield Dávidhoz hasonlóan ő is hamar árva lesz.

Van-e kiút a kilátástalanságból, vagy a sorsot nem lehet már megváltoztatni?

„A ragyogó kötet egy elbeszélői pályája csúcsán álló író alkotása. Mindannyiunkat mélyen meghatott a regény főhősének gyengéd optimizmusa, rugalmassága és elszántsága, annak ellenére, hogy minden összeesküdött ellene” – dicsérte a könyvet a zsűri, amikor a szerző elnyerte Women's Prize for Fiction elnevezésű díjat.

Kazuo Ishiguro: Ne engedj el…

Kazuo Ishiguro
Ne engedj el…
Helikon, 2023, 333 oldal
-

Éppen 20 éve jelent meg a Nobel-díjas Kazuo Ishiguro talán legnépszerűbb regénye, a Ne engedj el…, melynek apropóján nemrég a Trump utáni világról, érzelmekről és az AI térhódításáról adott interjút a szerző.

Bizarr társadalomban járunk, ahol embertelen eljárásokat alkalmaznak egy csapat gyereken.

Vajon az érzelmek felvehetik a harcot ezzel a groteszk világgal? Ishiguro 2017-ben a Nobel-díjat is elnyerte a karakterek belső világának aprólékos feltárásáért.

Jeffrey Eugenides: Egy test, két lélek

Jeffrey Eugenides
Egy test, két lélek
Tericum, 2005, 560 oldal
-

Mi történik, ha egyetlen gén egy egész életet felforgat? Eugenides egy lánynak született fiú történetébe nyújt bepillantást, miközben egy sor társadalmi kérdéssel is kendőzetlenül szembenéz. Bevándorlás, külvárosi miliő, amerikai életérzés: minden van itt, de a fő kérdés mégis az, hogy mit kezdünk ezzel a mindent átíró génnel.

Miközben keressük a választ, Kis-Ázsiától az Atlanti-óceánon és Amerikán át Berlinig kalandozunk, és útközben néhol önmagunkra is rátalálunk.

Colson Whitehead: A föld alatti vasút

Colson Whitehead
A föld alatti vasút
21. század, 2017, 335 oldal
-

Ez a fordulatos sikerkönyv (kritikánk itt) az az 1800-as évek Amerikájába viszi vissza az olvasót, ahol a rabszolgatartás világában kegyetlen törvények uralkodnak.

Hová menekülhet az ember, ha sehol nem látszik kiút?

„Itt a remény hal meg először, és akiben mégis olthatatlanul felpislákol, arra jellempróbáló bolyongás vár. Az amerikai Délre hiába vet lángoló keresztet a történelem, menthetetlenül beborítja a sötétség. A bőrszín az egyedüli értékmérő, és különbözteti meg a termelőeszközt az embertől” – írtuk korábbi cikkünkben, amikor megnéztük a könyvből készült adaptációt.

Viet Thanh Nguyen: A szimpatizáns

Viet Thanh Nguyen
A szimpatizáns
Gabo, 2024, 448 oldal
-

A Pulitzer-díjas regény pontos képet nyújt a közelmúlt fontos háborújáról, miközben két nemzet bonyolult viszonyába is bepillantást enged. A dél-vietnámi hadsereg egyik tábornoka menekülést tervez: összeállít egy listát azokról, akik új életet kezdhetnek Los Angelesben. Egyikük azonban kettős ügynök.

A kémtörténetet az HBO sorozatként is feldolgozta, melyhez korábbi cikkünkben olvasnivalót is ajánlottunk.

George Saunders: Lincoln és a bardo

George Saunders
Lincoln és a bardo
Bluemoon, 2017, 361 oldal
-

Az amerikai irodalom egyik nagymestere Lincoln elnök tizenegy éves kisfia történetét tárja elénk: Willie súlyos betegen fekszik a Fehér Ház egyik emeleti szobájában. Néhány nap leforgása alatt meg is hal, és egy georgetowni temetőben helyezik nyugalomra.

Ekkor kezdődik a veszteségről, szeretetről és családról szóló, lebilincselő történet.

„Bár a reményt emlegetni talán túlzásnak tűnik egy olyan könyv esetében, amelynek középpontjában a halál elkerülhetetlensége áll, a Lincoln és a bardónak épp ettől lesz igazi súlya” – írtuk kritikánkban.

Elena Ferrante: Briliáns barátnőm

Elena Ferrante
Brilliáns barátnőm
Park, 2024, 338 oldal
-

Ferrante érzelmekkel teli regénye nem véletlenül örvend világszerte óriási népszerűségnek: két lány életébe nyerhetünk betekintést, akik bár sok mindenben különböznek, mindketten bátran harcolnak a férfitársadalomban való érvényesülésért.

„A Nápolyi regények-tetralógiával Ferrante megteremtette azt, amit a gyerekek évekkel ezelőtt a Harry Potter-sorozattal élhettek át: a folyamatos várakozás örömét” – írtuk korábbi cikkünkben, ahol elmondtuk, miért érdemes elolvasni a többi részt is.

Richard Powers: Égig érő történet

Richard Powers
Égig érő történet
Park, 2023, 619 oldal
-

Richard Powers regénye ember és természet viszonyát állítja új fénytörésbe, miközben a polgárháború előtti New Yorktól a 20. század csendes-óceáni partvidékéig kalauzol minket. „A szereplők élik életüket, szerelmek bontakoznak ki, házasságok köttetnek, tragédiák és halálesetek következnek be, új ismeretségek és együttműködések köttetnek, majd elhalnak, végigkísérjük egy-egy személy felemelkedését, majd mélybe hullását” – foglaltuk össze korábbi kritikánkban.

Rengeteget tanulhatunk ebből a könyvből, nemcsak a környezetünk válságairól, hanem önmagunkról is.

Donna Tartt: Az Aranypinty

Donna Tartt
Az Aranypinty
Park, 2024, 826 oldal
-

Theo Decker története egyszerre thriller és coming-of-age sztori, amely Manhattantől az óceánon át egészen Amszterdamig repít. „A tartti próza igazi tempója a lassú hömpölygés, a kimerevített pillanat, a fájdalmasan vánszorgó idő, a fénypászmákban kavargó porszemek lomha tánca” – írtuk korábbi cikkünkben Pulitzer-díjas regényről, amely 2016-ban felkerült az 50-es listánkra is.

Nem véletlenül szerettük ennyire: nagyszabású lélektani könyvvel van dolgunk, amely még sokáig nem ereszt.

Michael Chabon: Kavalier és Clay bámulatos kalandjai

Michael Chabon
Kavalier és Clay bámulatos kalandjai
21. század, 2019, 848 oldal
-

A szintén Pulitzer-díjas regény lapjain Joe Kavalier, az ifjú szabadulóművész életébe pillanthatunk be, aki 1939-ben érkezik meg New Yorkba, miközben Európában már nem lehet megkerülni Hitler nevét.

Ahogy kritikánkban is írtuk, „hiába csak szűk két évtized történéseiről olvasunk, a regényben mégis benne van az egész huszadik század”. Itt van a második világháború, a nácik, de közben állandó téma az alkotás és annak szépségei vagy éppen kihívásai is.

Roberto Bolaño: 2666

Roberto Bolaño
2666
Jelenkor, 2016, 828 oldal
-

A 2666 a chilei szerző halála után jelent meg, és hamar a világirodalom egyik legjelentősebb könyvévé vált. A mű öt könyvből áll, melyek mindegyikében egy kitalált város, Santa Teresa felé vezetnek a kalandok.

Irodalmi figurák és rejtélyes bűnesetek között járunk, amikor a szálak egyszer csak összeérnek.

„Mexikó megöli a lelket, bedarál és eltüntet mindenkit, a regény végére pedig csak egyetlen ember marad, akinek sikerül felülkerekednie ezen. Maga Bolaño, akinek teljes életműve azt sugallja, hogy egész életében erre a könyvre készült” – írtuk kritikánkban.

(Los Angeles Times)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Köztük lehet az új kedvenced: 10 világirodalmi könyv a tavaszi kínálatból

Thrillerek, sci-fi, romantikus és klasszikus regények is felkerültek listánkra. 

...

Knausgard és Az éhezők viadala: 10 világirodalmi könyv, amit várunk 2025 elején

 Mutatjuk, mit érdemes már most felírnod a tavaszi olvasmánylistádra. 

...

10 fontos világirodalmi kötet a Time 100-as listájáról a testhorrortól egy művész elhazudott életéig

A Time Magazine összeszedte, hogy mik voltak 2024 legmeghatározóbb könyvei. Mutatjuk a kedvenceinket. 

Polc

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

...
Listák&könyvek
...

Hogy lehet terápia az olvasás? – Ezeket a könyveket olvasd, ha érdekel az irodalomterápia

...

Az önreflexió és a lázadás terei: 3+1 könyv a füstös romkocsmák világáról

...

Ferenc pápa, az elnyomottak védelmezője: 7 könyv a szentatya iránymutatásairól 

A hét könyve
Kritika
Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát
„Puszta mechanika vagyok, egy síró-, baszó-, emésztőgép” – Olvass bele Závada Péter új verseskönyvébe!

„Puszta mechanika vagyok, egy síró-, baszó-, emésztőgép” – Olvass bele Závada Péter új verseskönyvébe!

Ki vagy mi az Éngép, aki vagy ami Závada Péter verseit írja?