Először 40 éve megjelent provokatív klasszikus, halállal való szembenézés, családidráma- és északi trilógia újabb darabjai és izgalmas thriller – erős a március a könyvmegjelenések terén, segítünk eligazodni, hogy mit olvass legközelebb! 10 új világirodalmi regényt ajánlunk.
Jeanette Winterson: Nem a narancs az egyetlen gyümölcs
Winterson nevét sokan leginkább az önmagában is csodálatos kijelentésről és egyben regénye címéről, a Miért lennél boldog, ha lehetsz normális?-ról ismerik. Az önéletrajzi ihletésű regénye világszerte bestseller lett és itthon is szerették az olvasók. Most a Park Kiadó megjelentette
a szerző első, eredetileg 1985-ben publikált kötetét, amely az említetthez hasonlóan szintén saját tapasztalataira épít.
Az egyes szám első személyben elbeszélt történet főhőse, az észak-angliai, pünkösdista családban nevelkedő Jeanette mostohaanyja elképzelései szerint bibliavetélkedőkre és tamburinórákra jár, misszionáriusnak készül Afrikában. Később, amikor iskolába kerül, beleszeret egy lányba, mire az anyja ördögűzést végeztet rajta, hogy megfékezze a lányában terjedő bűnt. Jeanette ekkor a saját útjára lép és egyedül igyekszik boldogulni.
Az idén 40 éve megjelent kötetet a szerző nemrég a Londoni Könyvvásáron ünnepelte, erről a Park Kiadó vezetője írt a Könyves Magazinra beszámolót, ezt itt olvashatjátok.
David Nicholls: Ön itt áll
Már a 2011-es, Anne Hathaway és Jim Sturgess főszereplésével készült adaptáció is nagy siker volt, az Egy nap Netflixes sorozat-feldolgozásának hála egy új generáció szeretett bele Nicholls regényébe. Új könyvében ismét egy férfi és egy nő életátértékelő visszatekintése áll a középpontban. Marnie és Michael mindketten elváltak és magányosak.
Egy közös barátjuk úgy érzi, az angol Tóvidéken tett 10 napos túra segítségével visszatalálhatnak az életbe.
A csoport azonban lassanként lemorzsolódik körülöttük. Végül csak ketten maradnak az utolsó szakaszra. Az író figyelmeztette rajongóit, hogy a helyszínek ezúttal kitaláltak, így hiába keresik a könyvben szereplő hoteleket, ahogy tették azt az Egy nap rajongói a londoni helyszínek esetében.
Helen Garner: A vendégszoba
Helen felajánlja a vendégszobáját régi barátjának, Nicolának, aki végstádiumú rákbeteg, azonban kizárólag alternatív gyógymódokkal próbálkozik. Nem hajlandó szembenézni a betegsége valódi természetével. Az együtt töltött három hét próbára teszi a két nő barátságát, így Helen úgy dönt, szembesíti barátját a valósággal.
Helen Garner regénye nagyon hasonló témát jár körbe, mint Sigrid Nunez Egy életen át című könyve, amiből Almodovar filmet készített a Szomszéd szoba címmel.
A beteg barátjukat, hozzátartozójukat ápoló embereknek ad hangot, és mutatja meg, hogyan forgatja fel a beteg és környezete életét a halál közelsége. A regény kendőzetlenül, fanyar humorral beszél tagadásról, tehetetlen dühről, öregedésről és a barátság határairól.
Moa Herngren: Az anyós
Moa Herngren svéd szerző családidráma-trilógiájának első darabja, A válás itthon is nagy siker volt (a kötetbe itt olvashatsz bele). Most megérkezett a folytatás, Az anyós. Az egyedülálló anya, Asa és fia mindig is közel álltak egymáshoz, kapcsolatuk azonban hirtelen megváltozik a fiú új barátnőjének megjelenésével. Amikor a fiatal párnak sürgősen szállásra van szüksége, Asa megkéri őket, hogy költözzenek hozzá.
Ezzel azonban akaratlanul is olyan információk birtokába jut, ami a család széthullásával fenyeget.
Karin Smirnoff: Azután hazamentem
Megjelent Karin Smirnoff Jana Kippóról szóló trilógiájának harmadik, egyben befejező része (az előző kötetbe itt olvashatsz bele). Miután Jana Kippo egyedül marad, elhagyja Smalangert, hogy részt vegyen egy stockholmi kiállításon, ahol a galériában az ő agyagfigurái is bemutatásra kerülnek. Úgy dönt, hogy a fővárosba költözik, de az erőszak ide is követi: a múltja ismét utoléri, és egyre mélyebbre süllyed.
Amikor már azt hinné, hogy végleg maga mögött hagyja a mérgező kapcsolatokat, a haldoklók és a holtak visszahívják gyerekkora helyszínére.
Lehetséges, hogy az új hazatérés egyben a múlt végleges lezárása is legyen?
A szerzővel a PesText Fesztiválon is találkozhatsz.
Robert Galbraith (J. K. Rowling): Gonosz pálya
Ismét egy folytatás, J. K. Rowling Robert Galbraith álnéven írt detektívtörténeteinek következő darabja. A Cormoran Strike-regényekből a BBC One készített televíziós sorozatot C.B. Strike címmel, aminek már a negyedik évada fut éppen a Maxon.
A Gonosz pálya a harmadik kötet, amelyben Cormoran nyomoz.
Titokzatos csomag érkezik Robin Ellacott nevére, és rémülten fedezi fel, hogy egy nő levágott lába van benne. Főnöke, Cormoran Strike magándetektív már nem lepődik meg ennyire. Négy férfi is van a múltjában, akikről úgy gondolja, lehettek a feladók. Egyiküket a rendőrség vizsgálja, Cormoran és Robin elmerülnek a másik három gyanúsított sötét világában.
John Scalzi: Csak a hold az égen
Nem maradhatott ki John Scalzi Republic-dalról elnevezett kötete (itt tudsz beleolvasni). John Scalzi legújabb regénye vad, holdkóros álmodozás a szerzőre jellemző képtelen humorral.
A Hold sajttá változott.
Az emberiségnek pedig ezt most fel kéne dolgoznia. Egyesek kénytelenek megkérdőjelezni a hitüket: Istenben, a tudományban, mindenben. Mások megpróbálják irányban tartani a világot az abszurditás és a kiszámíthatatlanság ellenére. És van az a sok milliárd ember, akik az égre nézve azon töprengenek, vajon hogyan történhetett valamivel, ami mindig is ott volt, valami tökéletesen lehetetlen. Az egyik legnépszerűbb kortárs sci-fi íróval készült korábbi interjúnkat itt olvashatjátok.
Lisa Jewell: Ebből egy szó sem igaz
Lassan külön kategóriát képeznek a gyilkossági nyomozásokról szóló podcastokról szóló történetek. Sorozatban az Only murders in the building a műfaj egyik legnépszerűbbje, de ide tartozik Rebecca Makkai: Lenne pár kérdésem című könyve is, amibe itt tudsz beleolvasni, kritikánkat pedig itt találod.
A könyves közösségi platformokon hihetetlenül népszerű Lisa Jewell thrillere is ebben a közegben mozog.
Főszereplője a 45 éves Alix, aki podcastokat készít. Véletlenül többször is összefut egy nővel, akivel a szülinapjuk is egybeesik, és kiderül, hogy valóban különös és komplikált az élettörténete, épp megfelelő interjúalany lenne a műsorába. Előfordulhat azonban, hogy Alixnek inkább saját maga miatt kellene aggódnia, ha kideríti, ki is az új ismerőse.
Alison Espach: Induljon a nászmenet
Szintén kedvelt helyszíne a regényeknek és sorozatoknak „az évszázad esküvője", ahol semmi sem az, aminek látszik, esetleg még egy gyilkosság is becsúszik. Jackie Kabler Tökéletes pár című regényének sorozatváltozatában Nicole Kidman szerepelt (itt írtunk a szériáról). Phoebe Stone évek óta tervezett vakációjára érkezik a Rhode Island állambeli Newportra, a Cornwall Innbe, ahol rajta kívül mindenki egy esküvőre érkezik. Phoebe úgy érzi, élete megfeneklett, és feltett szándéka, hogy még egyszer, utoljára önfeledten, két kézzel szórja a pénzt.
Sajnos a tervei és a folyamatban lévő esküvő némely pontokon ütköznek, hisz a rendezvényszervezők nem készültek fel az érkezésére.
Alison Espach regényéből már készül az adaptáció.
Marina Sztyepnova: A kert
Borjatyinszkij herceg és hercegné Voronyezs melletti birtokára vonul vissza, hogy ottani kastélyuk és az azt körülvevő gyönyörű kert nyugalmát élvezhessék, egyben kihűlt kapcsolatuk újjáélesztésére fókuszálhassanak. Az utóbbi váratlanul jól sikerül: a hercegnő egy kislányt szül, aki néhány év múlva lázadó, a társadalmi szokásokat semmibe vevő viselkedésével felforgatja a csupán látszólag ideális családot.
A lány, Tuszja öltözködésével, hajviseletével, párválasztásával és tudásvágyával is már-már megoldhatatlan feladványok elé állítja családját.
Törekvéseiben különleges szövetségesre lel a család csupa szív orvosában, akit apjaként tisztel, és akivel úgy tud veszekedni, ahogy egy lány csak az apjával tud. Marina Sztyepnova költői nyelven és költői érzékenységgel megírt könyve Tolsztoj regényeit idézi, világábrázolásában, gondosan kidolgozott mondataiban és a női főszereplők történeteiben is.