Izgalmasan indul az idei év: nemrég összeszedtük a magyar irodalom friss megjelenéseit, most pedig mutatunk 10 világirodalmi könyvet, aminek a megjelenésére itthon már nem kell sokat várni. Karl Ove Knausgard Hajnalcsillag-sorozatának folytatása és Suzanne Collins Az éhezők viadala-előzménykönyve mellett sok minden másra is érdemes lesz figyelni, mutatjuk.
Karl Ove Knausgård: A harmadik birodalom
Érkezik Knausgard Hajnalcsillag-sorozatának harmadik része, ami a megszokott karakterekkel tér vissza, de rengeteg új rejtélyt is kínál. Mi nagyon szerettük az első két részt, a Hajnalcsillag 2023 legjobb könyve volt (részlet itt, kritika itt), a második rész, Az öröklét farkasai pedig a tavalyi évben negyedik helyezett lett az éves listán (részlet itt, kritika itt). A harmadik birodalomban egy temetkezési vállalkozó arra tér haza, hogy napok óta nem volt haláleset, egy rendőr rituális gyilkosságok nyomába ered, egy lelkésznő férje pedig őrült paranoiába zuhan. A titokzatos csillag három napja lángol az égen, és mindenki különös álmokat lát. A sötét erők elszabadulnak, és a világ felismerhetetlenül megváltozik.
Megjelenés: március 24.
Sirpa Kähkönen: Gránitember
Mi történik akkor, ha az a politika köp szembe, aminek vakon hitt az ember? Klara és Ilja, a két finnországi kommunista egyik nap úgy dönt, hogy a polgárháború elől inkább választott hazájukba, a Szovjetunióba menekülnek, több ezer társukkal együtt. Viszont ott se találják meg a jobb életet, amiben reménykedtek, sőt a társadalom és az ideológia súrlódásai miatt a kommunista utópia csak vágyálom marad. Sirpa Kähkönen finn író munkája mikrotörténeti kutatásokra épül, és pontosan onnan indítja a történeteit, ahol a tudományos részletek véget érnek. A Gránitember megmutatja, hogy az új élet reményében néha mindent képes feláldozni az ember, aztán a végén semmije sem marad.
Megjelenés: február 10.
Maya Binyam: Akasztófa
Egy amerikai férfi szinte teljesen váratlanul úgy dönt, hogy mindent maga mögött hagy, és visszatér a szülőföldjére. A különleges utazás viszont még furcsábbá válik, összezavarodott idegenek, régi rokonok, hivatalnokok, taxisofőrök és szellemek mesélik el történetüket. A férfi megállíthatatlanul, szinte álomszerűen bolyong az egyszerre ismerős és ismeretlen afrikai országban. Maga sem érti, hogyan keveredett oda, miért kell meghallgatnia ezt a sok embert, és hogy mi az a folyamatos vonzás, ami egyre csak hívja őt magához. Binyam regénye egy szürreális alkotás gyászról, kitaszítottságról és hazatérésről.
Megjelenés: február 26.
Suzanne Collins: Az aratás hajnala
Az új Éhezők viadala-előzménykönyv a híres Második mészárlásnak állít emléket, amely az 50. viadalon történt. A szemfülesek talán már rájöttek, hogy ez a kötet Haymitch Abernathy történetét fogja bemutatni, akit 15 évesen elszakítanak a családjától és barátnőjétől, és arra kényszerítik, hogy részt vegyen a viadalon. Mivel 25 évente kétszer annyian versenyeznek a játékon, így még nagyobb harc kerekedik, amit aztán Katniss idejében is emlegetni fognak. A korábbi előzménytörténet, az Énekesmadarak és kígyók balladája Coriolanus Snow felemelkedését követte végig (kritika itt, részlet itt), aki itt már jóval a hatalomra lépése után van. Talán több felvezető nem is kell hozzá, aki eddig nem találkozott a könyvekkel és/vagy a filmekkel, az ne is várjon tovább, tessék olvasni az előző köteteket.
A kötetből természetesen rögtön film is készül, amit várhatóan 2026 őszén láthatunk majd a mozikban. Az írónak pedig David Hume skót filozófus adta az ihletet a történethez.
Megjelenés: március 18. (világpremier)
S. A. Cosby: Bűnösök vére folyjon
Shawn Andre Cosby még 2023-ban nagy port kavart regényével a nemzetközi sajtóban, a déli noir krimi mesterének kiáltották ki, számos díjat megnyert, sőt még Stephen King is imádta. A Bűnösök vére folyjon egy igazi hardcore krimi. Titus Crown az FBI-kabátot egy kisvárosi sheriffére cseréli annak reményében, hogy nyugalmasabban telhetnek a napjai. A kisvárosban szinte semmi nem történik, az elmúlt pár évtizedben is csak két gyilkosságot követtek el, viszont Crown tudja, hogy valami nagyobb dolog folyik a háttérben. A nyomozás először csak kisebb bűntényekhez vezeti, majd a helyi egyházhoz és egy szélsőjobboldali csoporthoz. A sheriff tudja jól, hogy a sorozatgyilkos csak a felszín, az igazi probléma ott kezdődik, hogy a hit és az erőszak mindig egybeforr.
Megjelenés: február 18.
Juli Zeh: Újév
Van olyan, amikor tudja az ember, hogy boldognak kéne lennie, és ezt tényszerűen alá tudja támasztani, mégis legbelül azt érzi, hogy legszívesebben egy sötét lyukba zuhanna. Ez történik Henninggel is, aki karácsonyi szünetre egy szigetre utazik a feleségével és két gyerekével. Henning egy modern férfi és apa, kellemes munkával, elegendő idővel a kikapcsolódásra és a gyerekekre, haladó szellemiségű és egészséges, viszont ahogy lecseng a karácsony, és a család elindul az újévi biciklitúrára, úgy érzi, hogy valami nincs rendben. A tekerés közben szinte nem is néz maga elé, valami belülről felsejlik benne, és ahogy felér a hágóra, nem a tájjal, hanem a rég eltemetett múltjával néz szembe. Juli Zeh a mai német irodalom egyik legolvasottabb írója, ebben a regényében pedig megmutatja, milyen az, ha valaki évekig elnyomja a traumát, és az hirtelen tör előre, csak hogy mindent szétromboljon.
Megjelenés: február 14.
Frank McCourt: Angyal a lépcsőn
Frank McCourt példája kétszeresen is megmutatja, hogy bármikor újra lehet kezdeni. Az író 66 évesen debütált az Angyal a lépcsőn című, azóta kultikussá vált regényével. A könyv egy felnövéstörténet, az elbeszélő egy világválság sújtotta Amerikában születik, frissen emigrált ír szülők gyerekeként. A szülők nehezen találnak munkát és lakhatást, alig van, mit enniük, édesanyja a gyerek ellátásával küzd, az apuka pedig kétségbeesésében az alkoholhoz fordul. Utólag pedig ez a gyerek, aki időközben felnőtté vált, megtanulja, hogyan is kell megbocsátani a szüleinek és a világnak a sok szenvedésért, amit át kellett élnie.
A kötet egyben egy memoár, ami a tavalyi év nagy autofikció őrületébe tökéletesen illeszkedik. Az író történeteken keresztül adja át azt, ami szegény szülők gyerekeként benne is tartotta a lelket, miszerint a mesélés képes reményt adni. Ez a mese, még ha nyomorúságosan indul is, egy kitörés története, sok humorral és őszinteséggel. Korábbi könyvét, A tanárember című regényt már ajánlottuk is egy másik cikkben.
Megjelenés: február 26.
Liz Moore: Az erdő istene
1975 augusztusát írunk, egy nyári táborban vagyunk. Miközben gyülekeznek a gyerekek, az egyik táborvezető arra lesz figyelmes, hogy egy lány hiányzik. A fekhelye üres, és szinte nyom nélkül eltűnt. A táborlakók teljesen kikészülnek, hiszen nem ez az első eset a közelmúltban. 14 évvel ezelőtt a lány idősebb testvére tűnt el hasonló körülmények között, és azóta sem került elő. A két eset csak még különösebbé válik, ha tudjuk, hogy a tábor alapvetően a család tulajdonában áll, és ők egyben a környék legnagyobb munkaadói is. Nem mindennapi esettel van hát dolgunk, viszont Liz Moore magabiztosan vezet minket az erdő ösvényein, hogy felkutassa a Van Laar család titkait és a tábor sötét történetét.
Az erdő istene a legolvasottabb thiller lett 2024-ben a Goodreads olvasói szerint, sőt több amerikai könyves toplistának is a tetején végzett. Az írótól korábban már olvashattuk magyarul a Hosszú, fényes folyó című regényt (részlet itt), amit Barack Obama egykori amerikai elnök 2020 egyik legjobb olvasmányának nevezett. A kötetből pedig sorozat is készül Amanda Seyfried szereplésével.
Megjelenés: február 21.
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez
Mit jelent életet adni és megszületni? Melyik pillanatban kezdődik el egy emberi élet? Hogyan kell gondolkodni egy lényről, aki még sem szeretni, sem utálni nem tud, és teljesen kiszolgáltatott? És mikor érzi egy nő, hogy anyává vált? Oriana Fallaci 1970-es tabudöntögető regénye az anyaság, a nőiség és a születés kérdéseit vizsgálja, miközben születendő gyermekének igyekszik minden kétségbeesését, gondolatát és reményét megmagyarázi. Egy belső monológ a világ, a nemi szerepek és a szeretet kötelességének megértéséről.
Fallaci úgy beszél általános kérdésekről, hogy közben ott mozog a politika, a világháború és az olasz mindennapok légköre a háttérben. Formabontó regény egy írótól, aki eleve sok vitát váltott ki élete során. A könyvet korábban egy Ezt senki nem mondta! epizódhoz is ajánlottuk, és arról is írtunk, hogy a szerző írógépe műemlék lett.
Megjelenés: február 28.
Ann Patchett: A Holland Ház
Egy vaskos, több évtizedes családtörténet, ami egy grandiózus villa rideg, de annál szebb falai között játszódik. Cyril Conroy még a második világháborúban egy szerencsés véletlen során olyan helyre fekteti be a pénzét, amiből hirtelen meg tud gazdagodni, és hogy gyarapodó családjáról méltó módon gondoskodjon, egy fényűző villába költözteti őket. Ugyanakkor a Holland ház idővel saját életre kell, és a gyorsan elfolyó pénz nyomására mindent meg kell tennie a családnak, hogy otthonukat megtartsák. A történetet Cyril fia meséli el, aki testvérével közösen lesz szemtanúja annak, hogyan dől porba a fényűző álom.
Ann Patchett regénye egy család bukását örökíti meg, amelyben a kapitalizmus, a kötelékek, a házasság és a családi szerepek mind-mind mérlegre kerülnek, miközben egyre nagyobb lendülettel forog a történelem kereke. Az író korábbi, Tom Lake című regényét tavaly beválogattuk az év legjobbjai közé (kritikánk itt).
Megjelenés: március 21.