Még mindig nem tudjuk, kicsoda Elena Ferrante

.konyvesblog. | 2016. november 02. |

Október elején egy Claudio Gatti nevű olasz újságíró több helyen is publikálta cikkét, amelyben azt állította, megfejtette a kortárs világirodalom legnagyobb rejtélyét, és egy Anita Raja nevű műfordítót nevezett meg Elena Ferranteként. Gatti megvizsgálta Ferrante kiadójának kifizetéseit, és arra jutott, nem lehet véletlen, hogy Raja és férje, a ferranteséggel korábban már megvádolt Domenico Starnone épp akkor fektetett be nagy értékű ingatlanokba, amikor Ferrantét felkapta a világ. Gatti nem támadni, hanem megérteni akarta a szerzőt, és azt nyilatkozta: az, hogy nem névtelen többé, csak hozzáad a műveihez.

Elena Ferrante: Briliáns barátnőm

Fordította: Matolcsi Balázs, Park, 2016, 360 oldal, 3990 HUF

 

A leleplezésnek szánt cikk után nem sokkal Anita Raja állítólag tweetüzenetek sorozatában ismerte el, hogy valóban ő áll az Elena Ferrante írói név mögött. A hírt több olasz sajtóorgánum is közzétette, itthon az unikornis.hu írt róla. A nagy beismerés másnapján Ferrante kiadója, az E/O közölte, hogy a profil hamis, a fiókot pedig még aznap reggel felfüggesztették, vagyis még mindig nem tudni, ki rejtőzik az álnév mögött. Ferrante szerint ennek nincs is semmi jelentősége, ő ugyanis azt szeretné, ha olvasói csak a könyveire koncentrálnának. A Nápolyi-regények első darabja, a Briliáns barátnőm két hét múlva jelenik meg a Park gondozásában. 

Forrás: QZ, The Local

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.