2023 januárjában, életének 71. évében elhunyt Morcsányi Géza műfordító, Jászai-díjas dramaturg, aki húsz évig volt a Magvető igazgatója és akire a fél magyar irodalom afféle apafiguraként tekintett. Ugyancsak januárban érkezett a 91 éves Kossuth-díjas, egész életét a madárvédelemnek és a madarakról szóló ismeretterjesztésnek szentelő Schmidt Egon halálhíre is, akinek közel 100 könyvből és több mint 3500 ismeretterjesztő írásból áll a munkássága.
2023. január 15-én, vasárnap hosszú betegség után meghalt Tamás Gáspár Miklós filozófus, publicista, aki megkérdőjelezhetetlen műveltségével és szellemi igényességével egyike volt korunk legradikálisabb és legszabadabb gondolkodóinak.
Tamás Gáspár Miklós filozófus, közíró megkérdőjelezhetetlen műveltségével és szellemi igényességével egyike volt korunk legradikálisabb és legszabadabb gondolkodóinak. Portrénkban az Arcanum segítségével válogattunk régi (és újabb) interjúiból, esszéiből, cikkeiből.
Tovább olvasokUgyancsak az év első hónapjában, életének 90. évében hunyt el Mécs Imre villamosmérnök, politikus. Az 1956-os forradalomban betöltött szerepe miatt előbb halálra, majd életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. 1963-ban szabadult, 1988-ban a Szabad Kezdeményezések Hálózata, majd az ebből kialakuló Szabad Demokraták Szövetsége alapító tagja lett. 1990 és 2010 között (két kisebb megszakítással) országgyűlési képviselő. Két házasságából nyolc gyermeke született, köztük
Mécs Anna író, aki 2022-ben kezdte el feldolgozni regény formájában családtörténetét, édesapja ‘56-os szerepvállalását.
A munkatáborokban töltött élményei alapján írt Goli otok című dokumentumregénye miatt a szerb Szolzsenyicinként is emlegetett 93 éves szerb író, Dragoslav Mihailovic haláláról ez év márciusában értesültünk. Márciusban búcsúztunk a Lélektür, a Hiányjelek, a Roncshíd, a Beatrice leveleskönyve, a Van remény?, valamint a Sodrásban szerzőjétől, a Táncsics Mihály- és Mikszáth Kálmán-díjas újságíró, író, költő Kipke Tamástól, és márciusban hunyt el a II. világháború utáni időszak egyik legünnepeltebb japán szerzője, a Nobel-díjas Óe Kenzaburo, aki annak idején küzdött Japán pacifista alkotmányáért, a fukusimai atomerőmű földrengés és szökőár okozta 2011-es katasztrófája után pedig a japán atomerőművek bezárásáért kampányolt.
A nyolcvannyolc évesen elhunyt japán író béke- és antinukleáris aktivista is volt.
Tovább olvasokA detektívregényeiről ismert szerző, Anne Perry 84 éves korában távozott, 2023 áprilisában. Perry-t 15 éves korában, 1954-ben ítélték el gyilkosságért barátnőjével, Pauline Parkerrel együtt. A két lány Új-Zéland leghírhedtebb gyilkosa lett, miután téglával agyonverték Parker anyját Christchurchben. Történetük nyomán Peter Jackson forgatott 1994-ben pszichológiai drámát, amelyben Kate Winslet és Melanie Lynskey játszották a főszerepet.
Májusban veszítettük el Pomogáts Béla Széchenyi-díjas író, irodalomtörténész, irodalomkritikust, a Magyar Írószövetség korábbi elnökét, aki életének 89. évében halt meg, és májusban, életének 73. évében hunyt el Martin Amis, nemzedékének egyik legünnepeltebb brit írója.
Magyarul olyan könyvek olvashatók tőle, mint az Időnyíl, a Koba, a rettenetes vagy a Siker.
Júliusban, nyolcvankilenc éves korában elhunyt a Pulitzer-díjas amerikai író, Cormac McCarthy, akit lírai, ugyanakkor az erőszakot a maga puritánságában bemutató regényei a legnagyobb amerikai prózaírók közé emelték.
Táncba hívta a western, a krimi és a horror műfaji kódjait, de sokat játszott a hagyományos szintaxissal is. Sokak szerint Faulkner, Hemingway és Melville legfontosabb örököse, aki saját képére formálta az amerikai prózahagyományt. De mégis kicsoda az a Cormac McCarthy és miért fontos, hogy olvassuk a regényeit?
Tovább olvasokJúliusban halt meg a karrierjét versekkel kezdő, majd az 1965-ben megjelent, a sztálinizmus ellentmondásaival foglalkozó Tréfa című regényével botrányt kirobbantó, A nevetés és felejtés (1979) című könyve miatt állampolgárságát elveszítő (majd azt 40 év után visszakapó), a legnagyobb sikerét A lét elviselhetetlen könnyűsége című, a prágai tavasz eseményeit megörökítő könyvével arató Milan Kundera.
A huszadik századi cseh irodalom világirodalmi mértékkel mérve is több nagy írót tudhat magáénak, Jaroslav Hašek, Karel Čapek és Bohumil Hrabal mellett kétségkívül közéjük tartozott a kedden elhunyt Milan Kundera is. A híres nyelvváltó írók egyike, világhírű ugyanis cseh nyelven lett, de 1993 után már kizárólag franciául írt. Olyan művek kötődnek a nevéhez, mint a Tréfa vagy A lét elviselhetetlen könnyűsége, melyek cselekményét mindig hangsúlyos bölcseleti, esszéisztikus réteg egészíti ki.
Tovább olvasokJúliusban, 95 éves korában elhunyt Lator László, Kossuth-díjas költő, műfordító, esszéista, tanár, aki egyetemi hallgatók nemzedékeit oktatta híres műfordító szemináriumain, és aki számos kortárs alkotónknak fontos mestere volt.
A költő, szerkesztő, esszéista, műfordító és tanár interjúiból és a memoárjából válogattunk néhány gondolatot, amelyekből jobban megismerhetjük bámulatosan gazdag pályáját és életútját, és amelyek segítenek nekünk jobban megérteni a 20. századot.
Tovább olvasokUgyancsak júliusban veszítette életét a több mint 40 nyelvre lefordított, több millió példányban eladott Éjféli gyors Lisszabonba című regény szerzője, Peter Bieri, illetve a 96 éves korában meghalt Martin Walser, az egyik legnagyobb hatású német regény- és drámaíró is, akinek magyarul több könyve is olvasható, többek között a Johann Wolfgang Goethéről szóló Egy szerelmes férfi, az öregedést központi témájává emelő Kényszervirágzás vagy a német történelem tragédiáit megszenvedő kisemberi sorsot taglaló Lélekedzés. Ugyancsak júliusban érkezett a 27 kötetet megjelentető, továbbá cseh, szlovák és francia költőket magyarra fordító költő tanár és műfordító, Cselényi László halálhíre is.
Októberben meghalt generációja egyik legbefolyásosabb és leghíresebb költője, a Nobel-díjas amerikai Louise Glück.
Louise Glück amerikai költő kapta 2020-ban az irodalmi Nobel-díjat.
Tovább olvasok96 éves korában, novemberben halt meg Rosalynn Carter, egykori First Lady, író, humanitárius aktivista, aki a Fehér Házban töltött ideje alatt a mentális egészség egyik legfőbb szószólója lett, a témával aztán egész élete során foglalkozott. A legendás Mozgó Világ főszerkesztője, számos irodalmi paródia szerzője, valamint a Sziveri János Társaság egykori elnöke, Reményi József Tamás hetvennégy éves korában, november 10-én hunyt el.
Ugyancsak novemberben, nyolcvannyolc éves korában halt meg Vajda Mihály Széchenyi-díjas filozófus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Kutatási területei közé elsősorban a fenomenológia, a huszadik századi német filozófia, Edmund Husserl és Max Scheler munkássága tartozott, később a társadalomtudományok felé fordult.
December 30-án 64 évesen hunyt el Kovács András Ferenc, a negyedik Forrás-nemzedék vezéralakja, Kossuth-díjas, Artisjus irodalmi nagydíjas erdélyi magyar költő, esszéíró, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia tagja. A vele készült interjúkból itt szemezgettünk:
December 30-án elhunyt Kovács András Ferenc, a kortárs magyar líra kiemelkedő alkotója. De miért kapcsolódik olyan szorosan a színházhoz? Milyen színű tintákkal írta első költeményeit? Hogyan nehezítette meg a boldogulását a romániai titkosrendőrség? És mit mondott a számmániájáról? A vele készült interjúkból szemezgettünk.
Tovább olvasok