Meghalt Martin Amis

Hetvenhárom éves korában elhunyt Martin Amis, nemzedékének egyik legünnepeltebb brit írója.

ro | 2023. május 21. |

Martin Amis 1949-ben született Oxfordban, az apja Sir Kingsley Amis költő, regényíró volt. Saját bevallása szerint fiatalon csak képregényeket olvasott, míg nevelőanyja meg nem ismertette Jane Austen műveivel, ez pedig nagy hatást gyakorolt rá. Már első regényével, az 1973-as Rachel Papersszel díjat nyert (Somerset Maugham Award), és legjobban ismert könyvei között tartják számon az úgynevezett London-trilógia köteteit – ezek közül csak a Pénz jelent meg magyarul. Amis olyan ünnepelt íróknak volt kortársa, mint Salman Rushdie és Ian McEwan.

Rushdie most a New Yorkernek elmesélte, hogy Amis azt mondogatta, semmi mást nem akar, mint egy polcnyi könyvet maga után hagyni, hogy elmondhassa: „innentől idáig én vagyok”. Rushdie még hozzátette, hogy Martin Amis hangja most elhalt, a barátainak borzasztóan fog hiányozni – a polc viszont megvan.

A Nobel-díjas Kazuo Ishiguro arról beszélt a BBC-nek, micsoda inspiráció volt neki Amis: „Szatírájának csípőssége és prózájának briliáns pimaszsága mellett mindig volt benne valami gyengédség a felszíntől nem messze, egyfajta vágyakozás a szeretet és a kapcsolódás iránt.” Ishiguro szerint Amis művei velünk maradnak és túl fogják élni a divat és az erkölcsök változásait.

Martin Amis nyelőcsőrákban hunyt el floridai otthonában. Hetvenhárom éves volt.

Magyarul olyan könyvek olvashatók tőle, mint az Időnyíl, a Koba, a rettenetes vagy a Siker.

Forrás: BBC

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Sorozat készül Kazuo Ishiguro regényéből

Jó tíz évvel a Ne engedj el… filmes feldolgozása után most sorozat készül a Nobel-díjas író regényéből.

...
Hírek

Salman Rushdie egy gálavacsorán jelent meg először nyilvánosan a támadás óta

"Remekül érzem magam (...) Egyszerűen csak örülök, hogy írók és könyvbarátok társaságában lehetek" - mondta az író a gálavacsorán.

...
Hírek

Martin Amis holokausztregénye nem elég meggyőző a németeknek

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

Hírek
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

...
Zöld

A 19. századi dán festők a sörfőzés maradékát használhatták vásznaik alapozására

...
Hírek

Lefagyasztják az olaszországi áradások miatt elázott régi könyveket

...
Hírek

Floridai alsó tagozatosok már nem olvashatják Amanda Gorman versét, a Fehér Ház tiltakozik

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

...
Nagy

Földi Andrea: Az AI segíthet az illusztrálásban, de a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság

...
Hírek

Ők kapták idén a ferencvárosi József Attila Irodalmi Támogatást!

...
Hírek

A Biblia soha nem látott, 1500 éves részletét találták meg

...
Szórakozás

Ismét film készült Amerika egyik legtöbbet kifogásolt kedvencéből