Meghalt Milan Kundera

A cseh közszolgálati televízió nyomán a Reuters számolt be róla a nemzetközi sajtóban.

Az 1929-ben született író aktívan részt vett az 1968-as prágai tavasz eseményeiben, ezért kizárták a pártból, elbocsátották állásából, eltiltották a tanítástól, valamint nem is jelenhettek meg az írásai. 1975-ben emigrált Franciaországba, ahol haláláig élt, és 1993-tól már csak franciául publikált.

Apja neves zongorista és zenetudós volt, így nem meglepő, hogy Kundera az egyetem előtt nemcsak kétkezi munkásként, hanem dzsezz-zenészként is dolgozott. A prágai Károly Egyetemen zenetudományt, irodalmat, filmművészetet és esztétikát tanult, itt

olyan alkotók munkássága inspirálta, mint Boccaccio, Rabelais, Musil, Gombrowicz, Broch, Kafka és Heidegger.

A diploma után a Prágai Film és Előadóművészeti Akadémián tanított világirodalmat. A Literarni Noviny és a Listy irodalmi folyóiratok szerkesztőségi tagja volt. A háború után csatlakozott a kommunista párthoz, majd mikor tiltakozott a személyi kultusz ellen, kizárták - 1956-ban lépett be újra.

Írói karrierje

Eleinte verseket írt, az ötvenes években három kötete is megjelent, majd 1965-ben jelent meg első regénye, a Tréfa, ami a sztálinizmus ellentmondásaival foglalkozott. A regény botrányt robbantott ki, visszavonták a könyvesboltokból és a könyvtárakba sem kerülhetett be.

"Ha valaki kiskoromban azt mondta volna nekem, hogy egy nap látni fogod a nemzeted eltűnni a föld színéről, akkor badarságnak gondoltam volna, olyasminek, amit még csak elképzelni sem tudok. Az ember tudja magáról, hogy halandó, de természetesnek veszi, hogy a nemzetének van egyfajta örök élete. Viszont az 1968-as orosz invázió után 

minden cseh szembesült azzal a gondolattal, hogy nemzetét csendben eltörölhetik Európából, ahogy az elmúlt öt évtizedben negyvenmillió ukrán tűnt el csendben a világból anélkül, hogy a világ odafigyelt volna rá"

- mondta még 1980-ban Philip Roth-nak Kundera; az interjú akkor a New York Timesban jelent meg. Kundera egyébként ritkán adott interjút, mert úgy gondolta, hogy egy írónak a könyvein keresztül kell megnyilvánulnia.

A prágai tavasz leverése után gyakorlatilag elfojtották értelmiségiként és alkotóként, így második regénye már Franciaországban jelent meg 1973-ban franciául. Az élet máshol van című könyv a kelet-európai társadalmakat vizsgálta, és azt, hogyan élnek és nőnek fel generációk hazugságban.

Franciaországban a rennes-i egyetemen tanított vendégprofesszorként, ekkor jelent meg az a regénye, amit még Csehszlovákiában írt meg: a Búcsúkeringő. A nevetés és felejtés (1979) című könyve miatt megfosztották az cseh állampolgárságától, így 1981-től francia állampolgár. A cseh állampolgárságot 40 év után kapta vissza 2019-ben.

Leghíresebb regénye, A lét elviselhetetlen könnyűsége 1982-ben jelent meg, ennek hátterében Kundera a prágai tavasz eseményeit is megörökítette, miközben az előtérben a Don Juan-i figura, Tomáš, a szerelme, Tereza és a férfi szeretői közötti dráma zajlik. A regényből 1988-ban Philip Kaufman rendezésében mutattak be filmet, a főbb szerepeket Daniel Day-Lewis, Juliette Binoche és Lena Olin alakította.

A Kundera: Cesky zivot a doba című memoárkötet 2020-ban jelent meg, szerzője, Jan Novak négy évig dolgozott az életrajzon, de Kunderával nem beszélt róla, mivel az író nem válaszolt konzultációs kéréseire. Így a könyvben a Kunderáról nyilvánosan elérhető forrásokat használta fel, köztük az egykori cseh kommunista titkosrendőrség, az StB archívumát. A kötet egyszerre lett nagyon ellentmondásos és sikeres, többek között, mert Novak azt állította, hogy Kundera besúgott valakit. Novak bejelentette a folytatást is.

A Franz Kafka-díjat 2021-ben ítélte neki egy nemzetközi zsűri. Az elismeréssel 10 ezer dolláros (mintegy 3 millió forint) pénzjutalom is járt. Gyakran emlegették az irodalmi Nobel-díj várományosaként is, de számos más díjjal ismerték el a munkásságát. 

A szülővárosában, Brünnben működő Morva Tartományi Könyvtárnak 2020-ban adományozta könyveit, cikkei, levelei archívumát és más dokumentumokat, az ebből és más, hozzá kapcsolódó dokumentumokból összeálló Milan Kundera Könyvtár 2023-ban nyílt meg, az író 94. születésnapján.

Hosszantartó betegség után hunyt el július 11-én.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ferrante, Kundera és Tokarczuk is versenyben van az Eurovíziós Könyvversenyen

A hétvégén győztest hirdettek az Eurovíziós Dalfesztiválon, ezt megelőzően pedig nyilvánosságra hozták a rendezvényhez kapcsolódó könyvverseny listáját. Utóbbin 37 kötet szerepel, ezek közül választanak majd ki egyet a Hay Festivalon.

...

Milan Kundera Könyvtár nyílt Brünnben az író 94. születésnapján

A könyvtárban megtalálhatók Kundera különféle cikkeinek eredeti kéziratai, rajzai, illetve a róla írt cikkek, tanulmányok, fényképek, amelyeket az író csehországi és franciaországi élete során gyűjtött.

...

Milan Kundera kapta a Franz Kafka-díjat

Milan Kundera Franciaországban élő cseh származású író képviselője csütörtökön este Prágában átvette a szerzőnek tavaly odaítélt Franz Kafka-díjat – írta az MTI.

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Megjelent Selyem Zsuzsa Kicsi kozmosz című regénye. Interjúnkban a humor felszabadító erejéről, áldozatiságról, valamint a nyelv és a fikció lehetőségeiről is kérdeztük. 

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Hírek
...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

...

Képes egy növény kommunikálni? – Zoë Schlanger új könyvéből kiderül

...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen