Louise Glück 2020 irodalmi Nobel-díjasa!

Louise Glück 2020 irodalmi Nobel-díjasa!

Louise Glück amerikai költő lett 2020 irodalmi Nobel-díjasa! A hírt ma délután 13 órakor jelentették be a Svéd Akadémi weboldalán és Youtube-csatornáján. A győztest nevét a Svéd Akadémia irodalmi bizottságának főtitkára, Mats Malm hirdette ki, ezután Anders Olsson akadémiai tag méltatta a díjazottat.

Könyves Magazin | 2020. október 08. |

Louise Glück kapta 2020-ban az irodalmi Nobel-díjat. Louise Elisabeth Glück (1943) Pulitzer-díjas amerikai költőnő. Több mint egy tucat verseskötete jelent meg. Jelenleg a Yale Egyetemen oktat irodalmat. Az elismerést összetéveszthetetlen költői hangjáért kapta, amely „egyszerű szépségével az egyedi létezést univerzálissá teszi”.

New Yorkban született 1943-ban, apai nagyszülei magyar származásúak. Később egyebek között a Columbián tanult, de nem szerzett diplomát. Első kötete 1968-ban jelent meg (Firstborn). A hetvenes évek elejétől költészetet tanított több amerikai egyetemen. Az évek során munkásságát számtalan díjjal ismerték el (egyebek között megkapta az amerikai Nemzeti Könyvdíjat és a Pulitzer-díjat is, 2003 és 2004 között pedig az USA koszorús költője volt).

Forrás: Achievment.org/ Steven Barclay Agency

Költészetében gyakran kiemelik az önéletrajziságot, verseit érzelmi intenzitás jellemzi, előszeretettel nyúl vissza a mítoszokhoz, természethez, történelemhez, amikor a személyes tapasztalatok és a modern élet összefüggéseiről elmélkedik. Műveiben ugyancsak nagy hangsúlyt kap a trauma (halál, veszteség, kapcsolati kudarcok, stb.) vagy épp a vágy ábrázolása. Egyik kritikusa, Daniel Morris úgy vélekedett, hogy Glück versei sokszor ellentmondásos szempontokat ütköztetnek, ami tükrözi a költőnek a státuszhoz, hatalomhoz, erkölcsiséghez, társadalmi nemhez és mindenek előtt a nyelvhez fűződő saját ambivalens viszonyát.

Glück munkásságára saját bevallása szerint nagy hatással volt a pszichoanalízis, ahogy az ősi legendákkal, mitológiákkal kapcsolatos korai tanulmányai is. Mások szerint Glück költészetében Robert Lowell, Rainer Maria Rilke és Emily Dickinson hatása figyelhető meg.

Louise Glück néhány alkotását a Versumonline-on lehet elolvasni. Elsőszülött című verse  fordításában olvasható: 

Louise Glück: Elsőszülött

Telnek a hetek. Elteszem őket,
Egyformák, mint rozsdás konzervdobozok…
Bab erjed az edényben. Nézem a magányos hagymakarikát,
Mint Ofélia sodródik a zsírban:
Erőtlenül babrálsz a kanállal.
És most? Hiányzik a törődésem? A kerted szobányi
Rózsát terem, mint egy éve, amikor egy csapat nővér
Az oltár elé tolt…
Te képtelen voltál rá. Én láttam
A beteljesült szerelmet, a fiad
Bura alatt nyáladzik, éhezik…

Mi jól eszünk.
Ma a hentesem edzett késével hasít
a borjúból, a kedvencedből. Az életemmel fizetek.

Ahogy korábban írtuk, az előző évek botrányai és meglepetései után az idén nagy volt a bizonytalanság abban, hogy kinek ítélik oda a díjat. A fogadóirodákban a legtöbben Anna Carsont és Maryse Condét tartották esélyesnek a díjra, de a tippek közt felmerült Ljudmila Ulickaja, Murakami Haruki és Margaret Atwood neve is. 

A Nobel-díj történetében az idei év annyiban rendhagyó, hogy a koronavírus-járvány miatt nem tartják meg a Nobel-díjak ünnepélyes átadóját. Legutóbb 1956-ban kellett lemondani a Nobel-ünnepséget, így akarták ugyanis elkerülni a szovjet nagykövet meghívását - tiltakozva egyúttal a magyar forradalom erőszakos elfojtása ellen.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ki kapja 2020-ban az irodalmi Nobelt?

Ma délután 13 órakor fogják kihirdetni, hogy az idén ki kapja az irodalmi Nobel-díjat. Ahogy ilyenkor lenni szokott, nagyban megy a tippelgetés, hogy vajon ki lesz a nyertes. 

...

Mi történik, ha az egyik Nobel-díjas kritizálja a másikat?

Az irodalmi Nobel-díjas J.M. Coetzee Fogaskerekek című esszékötetében olyan írók műveit elemzi, mint William Faulkner, V.S. Naipaul vagy éppen Márai Sándor. De a kötetben hosszú kritikát olvashatunk Gabriel García Márquez Bánatos kurváim emlékezete című regényéről is - mutatjuk!

...

A koronavírus miatt idén nem lesz Nobel-ceremónia

Évtizedek óta először nem lesz ünnepélyes Nobel-díjátadó. Az ok: a járvány.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.