Lator László minden volt, ami a magyar irodalom

Lator László minden volt, ami a magyar irodalom

A hiány vissza-visszatérő fogalom a Lator László halálhírére érkező első, megrendült reakciókban. Elment egy mester, sokak mestere, aki mindent tudott és mindenkit ismert, ami és aki a magyar irodalom. Szép ívű, tartalmas pálya volt az övé, és távozása nagy veszteség, nemcsak azoknak, akik ismerték, hanem minden magyarul olvasónak.

Nyitókép: Fortepan/Hunyady József

Ruff Orsolya | 2023. július 18. |

Melyik pontból kiindulva lehet a legszemléletesebben felrajzolni egy Lator-portrét? A család felől, a tiszasásvári gyerekkortól, netán már a breszt-litovszki gyűjtőtábor emlékhalmazából („Esténként sárkányszerü felhők / árnya sötétül az égen. / Látod, a nyáj tehetetlen rab, / vergődik a bálvány bűvöletében. / Ó, a bálvány kettős képe: az egyik / a másikon át felhőként gomolyogva.”), esetleg a Lator számára fontos Makó origójából? („Makón olyan szellemi láz volt, hogy ha az ember valahova bement, ott vagy irodalomról vagy festészetről vagy politikáról vitatkoztak”, mondta 2017-ben a Literának.) Vagy legyen kiindulópont az Eötvös Collegium, esetleg az Új Magyar, a későbbi Európa Könyvkiadó, az egyetemi szemináriumok, vagy a széles körű ismertséget és népszerűséget hozó tévé- és rádióműsorok?

Lator László mintha mindenhol ott lett volna, és mintha mindent tudott volna a magyar irodalomról. Pedig interjúiban mindig azt mondta, hogy bár szülei sokat olvastak, nem voltak irodalmárok („nem neveltek az irodalomra”, mondta a Litera-nagyviziten, „műkedvelő módon kapcsolódtak az irodalomhoz”, fogalmazott egy 2013-as Könyvesblog-interjúban).

Élete fontos mozzanatai utóbb mégis versben kristályosodtak ki,

az egyes építőkövek közötti habarcsot (azaz a töltőanyagot, amely azokat segíti, akik nem ismerték behatóbban vagy épp személyesen Latort) a próza adta – érdemes letölteni már csak emiatt is a DIA-n is elérhető A megmaradt világ című memoárját.

Lator László a két világháború között született az akkor Csehszlovákiához, ma Ukrajnához tartozó Tiszasásváron. Egy változó, veszélyes, sok szempontból tranzitnak számító korban telt a gyerek- és ifjúkora, verseit olvasva innen számolódik az irodalmi eszmélés időszaka is. „Előbb Makón, most Pesten még inkább, kinyílt előttem a tágas, tündökletesen szép világ. A szemináriumok, a könyvtár, a dolgozatok, a léhaságok tagolta fegyelmezett filoszéletforma –

mintha nekem találták volna ki”

– írta életrajzában. 

Utóbbiban idézte meg a körmendi tanáréveket, ahogy azt is, hogy valójában nem tanárnak készült („úgy képzeltem, az irodalom lesz a főfoglalkozásom”), mégis hamar felfedezte magában a furor pedagogicust, az ízig-vérig tanárt: „de mondhatnám színjátszóösztönnek, komédiáshajlamnak is, kedvemet leltem benne, hogy kapcsolatot tudok teremteni az előttem ülőkkel, hogy látom az arcukon, mi jut el hozzájuk abból, amit beszélek, ezt a szenvedélyemet később is kiélhettem, a hetvenes évektől a világirodalmi tanszéken, stílusgyakorlataimon, később a Színművészeti Főiskolán, vagy, másképp, rádióban, televízióban”. Lator László a pedagógusköpönyegét sosem dobta le magáról, és valójában akkor is tanított, amikor nem a katedrán állt, hanem írt, fordított, vagy, mondjuk, épp a költészet tisztaságáról és matematikai kapcsolódásáról beszélt.

Így néz ki Lator László dolgozószobája
Így néz ki Lator László dolgozószobája
Tovább olvasok

Az irodalomban élt, és ami talán ennél is fontosabb:

egyszerre volt ösztönös és nagyon is tudatos.

2013-ban így vallott erről: „Hadd mondjam még el azt is, hogy a versírás különleges dolog, azt nem lehet előre megtervezni. Más, ha az ember esszét ír. Ott lehetnek ilyen-olyan elképzeléseim, hogy mi az, amit én tudok, és mi az, amit szeretnék csinálni. Én úgy kezdtem esszéíró pályámat, hogy írtam erről-arról, akár olyasmit is, amit kértek, később már csak azt, amihez kedvem volt, és arra eszméltem rá, hogy leginkább a költészetről szeretnék írni, mert a hivatásos irodalomtudósok, irodalomtörténészek, az irodalomelmélet jelentős, vagy kevésbé jelentős képviselői a költészet lényegéről kevésbé tudnak írni, inkább a költészet jelentését, tartalmát tudják körülírni. A költészet technikájáról viszont kevesebbet tudnak, ezt egy költő jobban tudja. Szerencsés helyzet, ha az illető eredeti foglalkozását tekintve irodalomtörténész. Ha a kötetbe rendezett esszéimet megnézi, szinte kivétel nélkül a költészet mesterségéről szólnak; versekről, költészetről egy másfajta megközelítéssel, mint ahogy az irodalomtörténészek teszik. Azt hiszem, olyasvalamiket tudtam a költőkről, versekről írni, amit az irodalomtudomány nem tudott.”

De nemcsak megírni tudta, hanem – és ez talán még ritkább – át- és továbbadni is. Halála óriási veszteség a magyar irodalomnak, és mindenkinek, aki műveli, szervezi, írja és olvassa azt. Lackfi János írta róla tegnap:

„Lator tekintetében éltünk sokan, egész nemzedékek.

Szigorúsága, nyájassága, játékossága, életmohósága vonzásában.” Lator László fiatalon arról álmodozott, hogy egyszer majd bekerül abba az irodalomba, aminek akkor olyan elérhetetlennek tűnő, távoli csillagai voltak, mint Weöres Sándor és Illyés Gyula. Bekerült, de abban a történelmi korban az az irodalom éppen hallgatott, mert hallgatni volt kénytelen. Szerencsére (a mi szerencsénkre) később egyre nagyobb teret nyert, ahogy egyre több tér és szó jutott benne Lator Lászlónak is, így lett aztán egyike az elérhető csillagoknak az égen, amit úgy hívnak magyar irodalom. Még sokáig fog hiányozni.

Lator László: Régi fénykép

Fejük körül forog a fényes ünnep.
Beleolvadnak és elkülönülnek.
Még kortalanok mind a ketten.
Nem is tudják, hogy milyen gyönyörűek
abban a szinte észrevehetetlen,
megnyíló-összezáruló közegben.

Benépesül megint az elhagyott part.

A szöszökkel s ezüsttel csillogó nyár-
ligetek, füzek közt futó folyónál
külön-külön s egymásban is ragyognak.

Villámok kékes koronája lángol
hajuk július végi viharából.

Tökéletes a célszerű vázra
a már bevégzett s még kezdeti formák
ráépülése, alkalmazkodása,
ahogy a félig rejtett célú tervek
szerint behorpadnak, kitelnek,
funkcióikat~gyakorolják.

De azért mégis az a legszebb,
hogy ebben a tündökletes, hibátlan,
olyannyira nekik való világban
úgy fürdenek, merülnek el gyanútlan,
úgy lélegeznek, töltekeznek,
együgyű bizodalommal magukban –
Egyetlen ízük sem játszotta el még
az adakozó könnyű kedvű isten
rövid határidőre nyert kegyelmét.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Meghalt Lator László

95 éves korában elhunyt Lator László, Kossuth-díjas költő, műfordító, esszéista. Szemináriumain egyetemi hallgatók nemzedékeit oktatta, számos kortárs alkotónknak fontos mestere volt.

...
Nagy

„Úgy képzeltem, az irodalom lesz a főfoglalkozásom” [Lator95]

A mesterség alapos ismerete elengedhetetlen - mondta egy régebbi interjújában Lator László, aki ma ünnepli 95. születésnapját. Költő, műfordító, tanár, aki szemináriumain egyetemi hallgatók nemzedékeit oktatta.

...
Nagy

Így néz ki Lator László dolgozószobája

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...

A háromtest-probléma: mi lesz velünk, ha 400 év múlva elpusztítanak minket a szuperokos high-tech lények?

...

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Hírek
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

...
Gyerekirodalom

65 éves az Asterix képregénysorozat

...
Hírek

Jakupcsek Gabriella: Van boldogság a B oldalon

...
Beleolvasó

Csáth Géza egykori tanítványát azért rabolják el, hogy rémtörténeteket meséljen – Olvass bele!

...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben