„Szabadság nélkül nem lehet élni.”
Ezzel a Mécs Imre-idézettel adta hírül családja, hogy 2023. január 19-én „Mécs Imre életének 90. évében, otthonában szerető családja körében ma reggel elhunyt.”
Mécs Imre jelen volt a demokratikus ellenzék alakulásánál és fontosabb akcióinál. „Azt hiszem, én vagyok a Közép-európai Egyetem gondolatának a szülőatyja, egyúttal az SZDSZ elődjének számító Hálózat megalakításának az inspirátora is” – emlékezett vissza a kezdetekre a HVG-ben 1996-ban megjelent portréinterjúban. Ebben beszélt arról is, hogy bár apja azt szerette volna, hogy fia hozzá hasonlóan orvosi pályára lépjen, Mécs egyéves villanyszerelősködéssel kompenzálva a katolikus középosztálybeli család adta származási hátrányokat, bejutott a műszaki egyetemre. Ebben az időben megélte azt is, hogy néhány rokonát kitelepítették és 1956 októberében végzős hallgatóként részt vett az egyetemi nemzetőrség szervezésében, november 4. után pedig az ellenállásban.
1957 júniusában letartóztatták, és halálra ítélték „a népköztársaság megdöntésére irányuló szervezkedés vezetéséért”.
Az ítéletet 1959 februárjában életfogytiglani börtönbüntetésre változtatták. 1963-ban az általános amnesztia keretében szabadult, utána villamosmérnökként dolgozott, majd lett 1988-tól a Szabad Kezdeményezések Hálózatának, később a Szabad Demokraták Szövetségének alapító tagja. Mécs a börtönben Göncz Árpád rabtársa volt, a későbbi államfő temetésén beszédet is mondott.
Mécs Anna készülő harmadik könyvének, egyben első regényének témája édesapja, szülei története: elbeszélője apja ‘56-os szerepvállalását és börtönéveit szeretné megismerni, személyes hangú regény örökségről és búcsúról. Erről egy korábbi, a Könyvesnek adott interjúban Mécs Anna így beszélt: “Már régóta foglalkoztatott édesapám története, az ötvenhatossága, de leginkább a börtönévek és az elsőfokú súlyos, halálos ítélet. Éreztem, hogy szeretném jobban megismerni és megérteni, hogy mi történt akkor. Amikor 2020 februárjában lezártuk a Kapcsolati hiba kéziratát, akkor egyszerűen azt éreztem, hogy nem lehet másként, minthogy elkezdek ezzel a történettel foglalkozni. Ebben persze az is szerepet játszott, hogy édesapám akkor már a 87. születésnapjához közeledett.
Úgy éreztem, hogy se előbb, se később nem lehet ennek nekiállni.”
Minderről részletesebben az E/3 sorozatban is beszélt Mécs Anna, aki a családi legendáriumon túl meg akarta ismerni szülei - Mécs Imre és második felesége, Magyar Fruzsina - teljes történetet, ezért kezdett el a szüleivel több órás interjúkat készíteni. Így lettek érthetőek számára is a nem „univerzumban lebegő anekdoták”. Önálló viszonya lett a családtörténethez. Elárulta, hogy voltak nehéz lelki pillanatok, például, amikor a halálsort felidézték együtt.
Borítókép: Mécs Imre a Vissza a forradalom lángját! Vissza '56 becsületét! című megemlékezésen Budapesten, a Kossuth téren 2015. június 16-án. MTI/Balogh Zoltán