A Zöld könyv podcast legutóbbi adásában Litkai Gergely Bükki Tamás íróval, fizikussal, erdőmeditáció oktatóval és zarándoklatvezetővel, az Erdőszeretet, életigen mozgalom egyik alapítójával beszélgetett. A természetvédelem mellett természetesen könyvekről is, mutatjuk, milyen címek merültek fel a beszélgetés során!
Richard Powers: Égig érő történet
Ez a könyv adta a beszélgetés kiindulópontját, és szokatlan módon ez nem egy tudományos vagy non-fiction könyv, hanem regény, ami 2019-ben elnyerte az irodalmi Pulitzer-díjat.
Szenvedélyesen és elsöprő erővel mutatja be a környezetvédő aktivisták elszántságát.
Az Égig érő történet egymásba fonódó mítoszokat bont ki a polgárháború előtti New Yorktól a csendes-óceáni partvidék 20. század végi fakitermelési válságáig és azon is túl. A regény azoknak szól, akiket elkeserít, hogy az ember önző módon pusztítja a természetet, és akik abban bíznak, hogy ez a folyamat még megállítható.
Peter Wohlleben: A fák titkos élete
Bükki Tamás a podcastban Peter Wohlleben német erdész mindegyik könyvét jó szívvel ajánlotta, így mi a válogatásunkba az idén megjelent kötetét választottuk. A fák titkos élete azt mutatja be, hogy az erdőben csodálatos dolgok történnek.
A fák beszélgetnek egymással, utódaikról gondoskodnak és idős és beteg szomszédaikat is ápolják. Éreznek és emlékeznek is! Tudományos esszéivel a szerző fényt visz az erdő sűrűjébe, és bepillantást enged egy titokzatos világba, a fák titkos életébe.
Zelei Anna: Ha az ERDŐ beszélni tudna
Zelei Anna könyveit is a Zöld könyv podcast hallgatóinak figyelmébe ajánlotta – szintén a legutóbbit választottuk a listánkba. A Greenpeace Magyarország ajánlásával megjelent ismeretterjesztő kötethez közel száz önkéntes járult hozzá fotóival, munkájával.
Az erdők még mindig tele vannak rejtélyekkel, még mindig rengeteg megfejtenivalót tartogatnak a tudósok számára.
De bármi, ami eddig kiderült róluk, az csak értéket adott az emberiségnek. Ezekbe a rejtélyekbe kémlelünk bele, hogy kiderüljön: az erdő nem tud elvenni, csak adni. Önzetlenül és örökké. Nyugodtan bízzuk rá magunkat! Ám a legfontosabb, hogy az erdőt meg is kell védeni, és ez csak rajtunk múlik. Erről szól ez a könyv” – olvasható a fülszövegben.
Bükki Tamás: Ahol a párhuzamosok egybeérnek
Végezetül pedig jöjjön magától a podcast vendégétől egy írás. Az Ahol a párhuzamosok egybeérnek - Beavató zarándoklat, tudomány és spiritualitás című kötetben bemutatja a spiritualitás, a zarándoklat és az erdő kapcsolatát.
„Tudományos világképünk hiányos: „rémesen hallgat minden olyan dologról, ami igazán közel van a szívünkhöz, ami ténylegesen számít... semmit nem tud a szépről és a csúnyáról, Istenről és az örökkévalóságról” – állítja Erwin Schrödinger, a Nobel-díjas fizikus. Ez a könyv rámutat, hogyan lehet kitágítani a tudományt, hogy beleférhessen mindaz, amit Schrödinger is hiányol: a spirituális dimenzió” – olvasható a fülszövegben.