Egy hétre Pécsre költözik az irodalmi élet

Egy hétre Pécsre költözik az irodalmi élet

Már az a része, amely nem eleve Pécsett lakik. Pécs kulturális identitásának szerves része az irodalom, ám ezidáig nem volt olyan nagyszabású irodalmi fesztivál, amely ezt a gazdag hagyományt valóban be is tudta volna mutatni. A szeptember 14-től 19-ig tartó első PécsLIT Irodalmi Fesztivál ezt a hiányt szeretné pótolni hagyományteremtő jelleggel. Az irodalmi fókuszú összművészeti fesztiválra olyan szerzők és előadók jönnek Pécsre, mint Parti Nagy Lajos, Nyáry Krisztián, Závada Péter, Spiró György, Grecsó Krisztián, Péterfy Bori, vagy épp Dés László. A fesztivál 7 helyszínen, több, mint 60 programmal várja az érdeklődőket.

Apró Annamária | 2021. szeptember 14. |

Pécsett élt és alkotott Weöres Sándor, Csorba Győző és Babits Mihály vagy Janus Pannonius, a kortárs líra kiemelkedő alakjai közül pedig Meliorisz Béla, valamint a tavaly elhunyt Bertók László. Prózában is erős Pécs: Kiss Tibor Noé, Méhes Károly, Balogh Robert, és Horváth Viktor külön blokkban mutatkoznak be a hazai közönségnek az első PécsLIT-en. 

A hazai kortárs irodalmi közeg több mint 60 éve megkerülhetetlen folyóirata a Jelenkor, melynek munkatársai a pécsi Csorba Győző Könyvtárral közösen hívták életre a fesztivált. A cél egy saját brand kialakítása volt, hosszú távon pedig nemzetközi szinten is jelentős kulturális fesztivált szeretnének létrehozni a szervezők. A programsorozatot úgy építették fel, hogy minden korosztály bevonjanak az irodalom népszerűsítésébe és élvezetébe: délelőttönként óvodásoknak, iskolásoknak szóló programokkal készülnek bábelőadásokkal, felolvasással, Varró Danival, Kiss Ottóval. Kora délután középiskolásoknak szóló rendhagyó irodalomórák keretében Nyáry Krisztián és Pethőné Nagy Csilla például arról fog beszélgetni, mire is való a vers, Péterfy Borit pedig Csehovról hallgathatják a középiskolások. Késő délutántól elsőkötetes szerzőkkel, valamint a hazai és külföldi írókkal és költőkkel találkozhat a közönség. A pódiumbeszélgetések, kötetbemutatók mellett színházi előadások és zenés irodalmi estek is lesznek, ezek közül is kiemelkedik Grecsó Krisztián és Hrutka Róbert dalszerző szeptember 18-ai közös zenés-verses fellépése, valamint Dés László Esterházy-estje szeptember 19-én. 

A nemzetközi pódium részeként szó lesz a Pécs-Eszék irodalmi tengelyről, az évfordulós és friss kötetes írók, költők közül pedig Pécsre látogat Kukorelly Endre, Tolnai Ottó, a pécsi Fiatal Írók Alkotói Körének Fél korsó hiány címmel 41 éve megjelent legendás kötetére pedig Parti Nagy Lajossal és Meliorisz Bélával emlékeznek vissza. Az új kötetesek pódiumán részt vesz többek között Kiss Tibor Noé (a Beláthatatlan tájat jelölték Libri-díjra), Szvoren Edina (akinek új kötete a hét könyve lett), Simon Márton (friss interjúnkat itt olvashatod) és Tóth Krisztina (a Bálnadal recenzióját itt találod). A fiatal szerzők közül Puskás Pannival, Mécs Annával (interjúnk itt) is hallgathatnak beszélgetést az érdeklődők. A PÉCS.LIT.SLAM-en pedig a Pécsett megkerülhetetlen Kövér András “Kövi” mellett fellép Tengler “Napherceg” Gergely és Simon Márton is. Az évfordulós Mészöly Miklós és Pilinszky János életműve is hangsúlyos szerepet kap a fesztiválon, az első PécsLIT-re pedig még Szív Ernő is ellátogat személyesen.

A fesztivál részletes programja a PécsLIT honlapján és a fesztivál Facebook-oldalán olvasható.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Örkény Egyperceseiből készítettek kisfilmeket a Pécsi Nemzeti tagjai

Van egy perced? címmel hirdette meg videósorozatát a Pécsi Nemzeti Színház. A társulat Örkény István egyperces novellái alapján forgatott rövidfilmeket.

...
Nagy

Kiss Tibor Noé Pécsen lehet önmaga // Vaktérkép

Orfűn kezdte írni Kiss Tibor Noé új regényét, a Beláthatatlan tájat. Az író Budapesten és Pécsen is lakott, végül utóbbit választotta otthonának. Vaktérkép.

...
Nagy

Ezeket a könyveket jelölték idén a Margó-díjra (3. rész)

Idén már hetedik alkalommal adják át a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. Folytatjuk az idei nevezettek bemutatását!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Hírek
...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?

...
Hírek

Jon Fosse: A háború harc a mindegyikünkben ott lakozó egyediség ellen

...
Szórakozás

Még 1 milliárddal többe került a Petőfi-film, mint ahogy eddig tudtuk

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalommal olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

...
Sándor Anna

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Olvass!
...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás regényében egy fizikusnőé a főszerep [KÖNYVRÉSZLET]

Szöllősi Mátyás új kötetének első része a család-, a bűnügyi és a lélektani regény emlékezetes ötvözete. Olvass bele!