A 28 éves Dorka autóbalesetet szenved, kómába esik - erősen kezdett Kiss Tibor Noé Beláthatlan táj című regényében, amelyet négy elbeszélő tart mozgásban, a balesetet szenvedett lány és az édesapja, valamint egy magára maradt testvérpár tagjainak belső monológjai váltakoznak. Az Inkognitó és az Aludnod kellene után olyan regénnyel jelentkezett Kiss Tibor Noé, amelyet elsősorban nem érteni, hanem érezni lehet, mert fények, árnyékok, zajok, diszkóritmus, képek, neonok és színek emelik igazán magas szintű élménnyé ezt a kötetet.
Egy díj zsűrizésekor a legfontosabb, milyen a könyv, de nem elhanyagolható szempont, hogy a zsűritagokra is hatnak különböző szempontok: például az, hogy Kiss Tibor Noé harmadik könyve íróként a legbátrabb vállalása. Nemcsak nem ismétli magát, hanem olyan kihívást talált magának, olyan magasra rakta a képzletbeli lécet az új történetvezetéssel és elbeszélői játékokkal, hogy a zsűri egyszerűen ezt nem hagyhatja figyelmen kívül.
A Beláthatatlan táj világa sokszínű, álomszerű vagy technóritmusú, személyesebb vagy távolságtartó, szmokisan elszálló vagy pontos és megkérdőjelezhetetlen. "Sallangmentes szöveg, és ilyen értelemben üdítő szín a palettán, még ha témájában egyáltalán nem az, hiszen amit láttat, az a sötétnél is sötétebb és reménytelenebb. A négy magány ugyan találkozik, de nem oldódhat fel, talán éppen azért, mert nincs párbeszéd, mert senki nem tud kilépni abból a másik által beláthatatlan tájból, amely az ő tudata, és amelyhez nincs kulcs, nincs csatlakozás" - összegeztük kritikánkban Kiss Tibor Noé regényét, amelybe érdemes itt beleolvasni. Pécsről, Orfűről és regény keletkezéséről videót is forgattunk, visszahallgatható a Margós bemutató a szerzővel Szegő János kérdezte, Grecsó Krisztián pedig az Artisjus-díj átadásakor laudálta Kiss Tibor Noét és regényét.
A 10 Libri irodalmi díjra jelölt könyv:
Bereményi Géza: Magyar Copperfield
Grecsó Krisztián: Magamról többet
Halász Rita: Mély levegő
Jászberényi Sándor: A varjúkirály
Kiss Tibor Noé: Beláthatatlan táj
Nádasdy Ádám: A szakállas Neptun
Selyem Zsuzsa: Az első világvége, amit együtt töltöttünk
Szabó T. Anna: Szabadulógyakorlat