Ezeket a könyveket jelölték idén a Margó-díjra (3. rész)

Ezeket a könyveket jelölték idén a Margó-díjra (3. rész)

Idén már hetedik alkalommal adják át a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. A díj célja kettős: egyrészt meg akarja mutatni a legerősebb pályakezdőket, másrészt pedig népszerűsíteni szeretné a kortárs irodalmat. A korábbi díjazottak: Totth Benedek, Milbacher Róbert, Szöllősi Mátyás, Mécs Anna, Fehér Boldizsár, Harag Anita. 2021 Margó-díjasának nevét 2021 októberében, az őszi Margó Irodalmi Fesztivál megnyitójával összekötött ünnepélyes díjátadón jelentik be. A következő napokban bemutatjuk az idei nevezetteket. Az eddigieket ITT és ITT tudjátok végigpörgetni.

Könyves Magazin | 2021. szeptember 10. |

Böszörményi Márton: Meixner Józsefné apoteózisa 

Böszörményi Márton
Meixner Józsefné apoteózisa
Napkút, 2020, 112 oldal
-

Hol van apa - így kezdődik Böszörményi Márton Meixner Józsefné apoteózisa című regénye, aminek a fülszövegére Nemes Z. Márió azt írta, hogy mindfuck. A regény nem kísérleti, de mégis nagyon bátor, története a panelből indulva jut el a weird műfajáig, naturalista elemek, álomjelenetek és abszurditás jellemzik a szöveget.

Kocsis Laura: Cseréljünk!

Kocsis Laura
Cseréljünk!
Menő Könyek, 2021, 448 oldal
-

Emma átlagos kamasz, akinek átlagosan zűrös családi életébe egy kellemetlen látogató toppan be: egy thai cserediák. A lányt, aki egyébként is úgy érzi, hogy senki sem érti meg – főleg az anyja nem –, teljesen elbizonytalanítja az új jövevény. Ráadásul úgy tűnik, nem is alaptalanul, a környezete (beleértve a legjobb barátnőjét) láthatólag érdekesebbnek találja Nitayát, mint őt. A thai lány ezzel szemben meg van győződve róla, hogy Emma nagyon kedves, csak furcsa a humora. Kocsis Laura regényében két szempontot ismerünk meg. A regény második felében ugyanis kiderül, hogy Nitaya hogyan éli meg a történet másik oldalát.

Madarász Éva: Hullámvasút

Madarász Éva
Hullámvasút
Móra, 2021, 328 oldal
-

Madarász Éva színésznő első regényében a 15 éves Temesi Eszter az első komoly pofonokat kapja az élettől: egy nap korábban megy haza, és leleplezi édesapját a szeretőjével az otthonukban. A szülők elválnak, Eszter anyja a két lányával a belvárosból egy külső kerületbe költözik. A nagy váltások és sokkok mellé viszont új élmények is társulnak: új iskola, osztály, barátok - és szerelem. Madarász regénye friss és lendületes beszámolója annak, hogyan szembesül egy kamaszlány azzal, hogy a világ sokkal bonyolultabb, mint gondolta volna, és hogy a nehézségekből később nagy örömök is születhetnek.

Tarja Kauppinen: A nép igazsága

Tarja Kauppinen
A nép igazsága
Twister Media, 2020, 507 oldal
-

Tarja Kauppinen fantasyje egy 2018-as pályázaton bukkant fel, majd nyerte el a [bekezdés]-díjat. A nép igazsága egyszerre kalandregény, szatíra és gyilkos humorú alászállás a lélek legmélyebb bugyraiba. Helyszíne pedig Havasfelföld, ahol állandóak a belviszályok és kiugróan magas a bűnözői ráta, lakói törvény felettinek, vagy inkább azon kívülinek tartják magukat, mindennapjaikat ugyanakkor hamarosan eluralja a háborő. Kapuppinen már a történet elején megsorozza olvasóit, a tempóból pedig később sem ereszt.

Mészáros Péter: Augusztusi pasziánsz

Mészáros Péter
Augusztusi pasziánsz
L'Harmattan Kiadó, 2021, 268 oldal
-

Mészáros Péter filmrendező első prózakötetében a 19. századig nyúlik vissza, szereplői sorsát így 1849 júliusától az 1880-as évekig követhetjük nyomon. Életképei, mozzanatai karcosak és plasztikusak, és nem feltétlenül köszönnek vissza a történelemkönyvek lapjain - legyen szó például az elveszített szabadságharc végnapjairól, amikor a katonák osztályrészéül halál, veszteség, sebesülés jutott, és amit csak időről időre szakítottak meg a röpke öröm vagy a delírium percei.

Angela Murinai: Mikor feltámad a szél

Angela Murinai 
Mikor feltámad a szél
Libri, 2021, 213 oldal
-

Angela Murinai 2014 óta írja Gumiszoba című blogját, amin közéleti kérdésekkel, nőpolitikával, társadalomkritikával foglalkozik. 2016-ban egy családi máltai nyaraláson legnagyobb fia, mindössze 18 évesen, belefulladt a tengerbe. Évekkel később, Mikor feltámad a szél című első könyvében Murinai ezt a tragédiát írta meg könyörtelen őszinteséggel. A könyv több, mint önvizsgálat és emlékezés, mert szól családról, generációs örökségekről, és kutatja azt is, mihez kezdhetünk ekkora veszteséggel, és hogyan lehet azt túlélni.

Ellyne: Egy szív darabjai

Ellyne
Egy szív darabjai
PublishDrive, 2021
-

Egy szakítás és egy szerelmi csalódás krónikájaként is összegezgető az Egy szív darabjai: Ellie élete legnehezebb napjait éli, érzéseit, fájdalmát pedig naplójában rögzíti. A lány először atomjaira hullik szét, majd darabonként építi újra fel magát, miközben megállíthatatlanul robog az érzelmi hullámvasúton.

Náray Mia: Bíborfelhők Savaria felett

Náray Mia
Bíborfelhők Savaria felett
Smaragd Kiadó, 2021, 372 oldal
-

Belépőként a 4. századba és Nicomediába vezet Náray Mia regénye: rögtön fenekestül felfordul az élet, hiszen tűz üt ki Diocletianus palotájában. A tragédiáért a császár a keresztényeket teszi felelőssé. Hogy mennyire nem elszigetelt jelenségről van szó, az kiderül, amikor Rufust követve Savariába (azaz a mai Szombathelyre) látogatunk. A csendes mindennapokat hamarosan a keresztények elleni retorziók keserítik meg, akiket a legképtelenebb vádakkal illetnek - nem mellesleg pedig azzal, hogy fel akarják forgatni a Római Birodalom életét. Törikedvelőknek és ókor-fanatikusoknak kötelező!

Pál Sándor Attila: Rokonok

Pál Sándor Attila
Rokonok
Magvető, 2021, 100 oldal
-

Pál Sándor Attila abszurdba hajló novellái elvisznek a magyar vidékre, és még azon is túl. A szereplőkkel együtt utazunk, együtt néptáncolunk, időnként pedig együtt szembesülünk a furcsa, váratlan vagy épp csodákkal teli helyzetekkel. A szövegek főként azt tematizálják, hogy a régi világ hogyan kapcsolódik a jelenhez, mit lehet megőrizni a múltból, a hagyományokból. 

Szálinger Balázs: Al-dunai álom

Szálinger Balázs
Al-dunai álom
Magvető, 2020, 211 oldal
-

Az Al-dunai álom egy nagyon izgalmas, informatív, olykor egészen lírai útinapló: Szálinger Balázs 2018 tavaszán a Vaskapu-szorosban töltött egy hónapot feleségével és születendő fiukkal. Ennek az utazásnak a lenyomata ez a könyv, amelyben életre kel a térség története. A személyes hangú útirajzban ugyanúgy benne van a jelen, mint a múlt. Nemcsak egy helyszínt, de az ott élőket is megismerjük. Szálinger Balázs a Vaktérképben mesélt a Dunáról. 

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ezeket a könyveket jelölték idén a Margó-díjra (1.rész)

Idén már hetedik alkalommal adják át a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. A következő napokban bemutatjuk a nevezőket, íme az első tízes lista!

...

Ezeket a könyveket jelölték idén a Margó-díjra (2. rész)

Idén már hetedik alkalommal adják át a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. A következő napokban bemutatjuk az idei nevezetteket, itt a folytatás!

...

Június 30-ig még lehet nevezni a Margó-díjra!

2021-ben is keressük a legjobb első prózakötet szerzőjét! Célunk, hogy megmutassuk a legerősebb pályakezdőket. Június 30-ig lehet nevezni a műveket. 

Kiemeltek
...

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám mesélt nekünk angliai élményeiről, a Covid-időszakról, de szó esett politikáról is.

...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

Amekkora közhely, akkora igazság, hogy a természetnek gyógyító ereje van. Litkai Gergely Bükki Tamás erdőmeditáció oktatóval beszélgetett.

...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

A 90 éves Csányi Vilmost, világhírű etológust köszöntötték barátai, kollégái, egykori tanítványai.

Olvass!
...

Sárga csillag, munkaszolgálat, csókok és rigójancsi – olvass bele Bán Zsófia új regényébe!

Bán Zsófia főhősének nemcsak a neve különleges, hanem az élete is kacifántosan alakul. Mutatunk egy részletet.

...

Egy nőstény bálna szemében ősi igazságok rejlenek - Olvass bele Christoph Ransmayr lírai kötetébe!

Egy csapat elindul a tengeren, hogy meglessék az alvó bálnákat. Viszont egy játékos bálnaborjúra és bölcs anyjára bukkanak, akinek egyetlen pillantása is elég, hogy mindent megváltoztasson. 

...

Mosodában beszélgetni a túlvilágról – miért ne? Olvass bele Tess Gunty bestseller regényébe!

Az Isten hozott itthon a magány, a vágyakozás, az otthon- és szabadságkeresés regénye

Hírek
...

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

...

Szeretnéd jobban érteni Csehovot? Tompa Andrea izgalmas lexikonnal segít

...

Még idén megjelenik a friss Pulitzer-díjas James magyar fordítása

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

...

Inkább hagyományos könyvet vagy e-bookot olvasnak a magyarok? Felmérés készült

...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben