A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

Könyves Magazin | 2024. április 14. |

Adler Vilmos, az első világháborút megjárt katona leszerelése után detektívként találja meg a helyét a világban. A varjúszellem című krimiben az álmos mezővárosba, Karattyánra utazik, hogy kiderítse, ki ölte meg a befolyásos államtitkár unokahúgát. A novemberi hideg ellenére a nőt kisestélyiben találták meg a templom mögötti parkban – megfojtották. Adlernek azonban nemcsak bonyolult és vérfagyasztó esetekkel kell szembenéznie, hanem háborús veteránként saját magával, múltjával és kísértő emlékeivel is.

kocsis gergely
A varjúszellem
Prae, 2024
 
-

A detektívet poszttraumás stressz szindróma gyötri, emlékképei túlnőnek tudatán, és beférkőznek a mindennapok eseményei közé. Valóság és képzelet összemosódik, az egyre aggasztóbb történések mellett pedig meg kell küzdenie azzal, ahogyan próbára teszi a saját tudata. Vajon képes-e kellőképpen nyitott lenni elméje,

amikor minden kapaszkodó kicsúszik a kezéből?

Kocsis Gergely 1974-ben született Budapesten. Mérnöki és közgazdász diplomával rendelkezik, és jelenleg egy adatokkal és mesterséges intelligenciával foglalkozó cég vezetője. 2013 óta aktív a blogvilágban, majd 2020-tól kezdve kisprózákat publikál. A varjúszellem című első regénye 2024 áprilisában jelent meg a Prae Kiadó gondozásában.

Kocsis Gergely: A varjúszellem (részlet)

Gáspárdy Miksa egy szakadt fehér ingben, megtörten, meggörnyedve ült Adlerrel szemben. A tömlöcben terjengő maró húgyszag csípte a detektív érzékeny orrát, ahogy tanulmányozta ezt a meghurcolt embert. A válla beesett, arcán ütésnyomok, véraláfutás, a haja csomókban, de a legfeltűnőbb a szeme volt: mérhetetlen fájdalom és reménytelenség áradt abból a tekintetből.

A detektív előtt az akta nyitva, gépelt papírok hevertek a sebtében behozott kis, kopottas asztalon. Kérdezték, hogy miért nem a kihallgatóban beszél vele, de ő jobban szerette volna itt a zárkában kettesben –

kevesebb volt a kíváncsi szem és fül.

– Bántották? – kérdezte csendesen.

Miksa felnézett, de mintha nem is látta volna.

– Testileg? Talán… igen. De az nem érdekel… belül annyira fáj, hogy úgy érzem, szétrobban a szívem. Nincs már többé, érti? Nem fogom hallani a gyönyörű nevetését! Megfojtották, kitekerték a nyakát, mint egy csirkének!

Adler magában azon lamentált, hogy milyen ideális egy ilyen kiégett, önmarcangoló fiatalember gyanúsítottnak. Nézte Miksát, a gyász élő szobrát.

Elővette fekete noteszét, lapozgatni kezdte.

– Mióta van itt? – kérdezte közben, inkább csak hogy véget vessen a rájuk telepedett súlyos csendnek.

– Fogalmam sincs, jó pár napja… talán. Most már nem is vernek, addig legalább tudtam mihez kötni a napok múlását. A könyvekben mindig olyan romantikus, elmélkedő a börtönben sínylődő főhős, a valóságban viszont inkább unalmas és kibírhatatlan. Olvasni sem adtak semmit – válaszolta szomorúan Miksa.

– Mennyire ismerte az áldozatot? – A kérdezett fészkelődni kezdett a kemény széken, először hátradőlt, utána előre, a könyökére támaszkodva tartotta a fejét. Úgy tűnt, hogy nem akar válaszolni a kérdésre. – Azt, ugye, tudja, hogy itt én vagyok az egyetlen, aki szerint nem maga a tettes? Segíteni szeretnék – folytatta a detektív –, de ahhoz tudnom kell, hogy mi történt.

Miksa ránézett, a szeme könnybe lábadt.

– Senki nem tehet semmit, minden mindig előre le van itt játszva, ezt mindenki tudja. Ez egy ilyen város – préselte ki magából a szavakat.

– Én Pestről jöttem, a méltóságos államtitkár úr személyesen kért meg, hogy járjak utána a rokona ügyének. Ahogy mondtam, segíteni vagyok itt.

– Tudtam, hogy Erzsó… illetve a tekintetes Kutassyné az államtitkár úr rokona, többször hangoztatta.

– Azt kérdeztem, hogy milyen viszony volt önök között – kérdezte állhatatosan Adler.

– Szerelmi, kimondom! Ennél rosszabb már úgysem történhet velem, bár a polgármester megesketett, hogy nem mondom el senkinek, de így is, úgy is felkötnek.

Már nem érdekel. Az életemnek már úgysincs semmi értelme.

Miksa belelendült, talán a szeme sem volt már annyira fakó, Adler tolla sebesen szaladt a jegyzetfüzeten.

– Mit jelent az, hogy szerelmi? – kérdezte fel sem pillantva.

– Mire kíváncsi?

– Az intim részletek nem érdekelnek, de fontos lenne tudnom, hogy mi volt önök között. – A detektív felnézett a fiatal férfira, és úgy érezte, végre nyílik az a régóta keresett ajtó,

és talán fény derül néhány fontos részletre.

– Erzsóval szomszédok voltunk még gyerekkoromban, azóta szeretem. Mindig körüllengte valamiféle megmagyarázhatatlan báj, kecsesség. – Miksa könnyáztatta arcára hirtelen visszaköltözött az élet, miközben beszélt. – Olyan légies jelenség volt, mint egy angyal.

– Egy angyal? – kérdezett vissza Adler, mosoly bujkált a vastag, vörös szakálla mögött.

– Igen, most mondtam! – válaszolta Miksa ingerülten.

– Folytassa! Mi történt azután? – közben tovább jegyzetelt a noteszben.

– Tavaly, amikor Pestre kerültem egyetemre, nem volt hol laknom, tömegszálláson húztam meg magam, a pályaudvaron laktam az erdélyi menekültekkel, mert a szüleim ellenezték, hogy olyan tanulmányokat folytassak, amelyekből végül nem lesz termény vagy korona. Szó szerint éheztem. Az asztmám miatt folyamatosan fulladtam, ezért úsztam meg a katonaságot, de ezért munkát sem kaptam. Egyszer az utcán összefutottam vele, éppen a Kiskörúton vásárolgatott. Előadtam szorult helyzetemet, és megszánt. Több lakásuk volt Pesten is, Budán is. Volt egy Józsefvárosban, abban volt egy szoba, ahol éppen nem lakott senki. Huzatos, büdös, közel a gyárakhoz. Tudja, milyen az. Volt valami vita a ház másik tulajdonosával, ezért végül nem tudták kiadni. Ott húztam meg magam, fűtés nem nagyon volt, a cserépkályha hátulja jutott csak a szobámhoz, ráadásul a társbérlőnek sem volt pénze elég fára. Erzsóval néha összefutottunk a belvárosban. Nagy színházrajongó volt, szerette a pompát, a csillogást, a nagy premiereket, ezért gyakran utazott Pestre. Hosszú órákon keresztül beszélgettünk könyvekről, irodalomról. Emlékszem, szenvedélyesen imádta Jókait, én ezen csak nevetni tudtam. Jó beszélgetések voltak, szenvedélyt szítottak.

Így találtunk egymásra.

– A szeretője volt? – Adler szeme nem eresztette Miksa tekintetét.

– Ha a szeretőt a szeret szóból képezzük, akkor igen. Ha a szó mindennapi értelmét nézzük, akkor megaláz ezzel – válaszolta, és elfordította a fejét.

Nyitókép: Raffay Zsófia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Bánhidi Lilla: Hagytam teret a regénynek, hogy alakíthassa magát

Idén már kilencedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Bánhidi Lilla, a rövidlistára került Sorsod Borsod szerzője a regionális krimik sajátosságairól, illetve arról az érzésről mesél, amikor a regény viszi az íróját.

...

Michael Mann új krimin dolgozik

A többszörös Oscar-jelölt rendező azzal a Meg Gardinerrel együtt jegyzi majd az új kötetet, aki a Heat 2. megírásakor is a szerzőtársa volt.

...

A krimiben és a stand-upban is a tökéletes időzítés a lényeg

Az ausztrál Benjamin Stevensont A családomban mindenki gyilkos című szórakoztató metakrimije kapcsán  kérdeztük stand up és krimi viszonyáról, a családi kötelékekről és arról, lehet-e bizonyos helyzetekben nevetni egy tragédián. 

„Mi alapján gondolja azt, hogy a mai kortárs krimiszcéna nem sokat ér?” – Nyílt levél Kondor Vilmoshoz

„Mi alapján gondolja azt, hogy a mai kortárs krimiszcéna nem sokat ér?” – Nyílt levél Kondor Vilmoshoz

Cserhalmi Dániel Kondor Vilmoshoz intézett nyílt levelével párbeszédet, közös gondolkodást kezdeményezne a magyar krimiről. 

Szerzőink

Bakó Sára
Bakó Sára

Knausgård volt felesége megjárta a poklot

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Kiemeltek
...

Sally Rooney: Non-fictiont írni olyan, mint a fejfájás

A snooker és az irodalom nem is különbözik annyira egymástól, mint gondolnánk? Sally Rooney vezette le. 

...

„Mi alapján gondolja azt, hogy a mai kortárs krimiszcéna nem sokat ér?” – Nyílt levél Kondor Vilmoshoz

Cserhalmi Dániel Kondor Vilmoshoz intézett nyílt levelével párbeszédet, közös gondolkodást kezdeményezne a magyar krimiről. 

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

SZÓRAKOZÁS
...

Mickey 17: Robert Pattinsontól mindenki azt kérdezi, milyen érzés meghalni

Mickey abból él, hogy újra és újra meghal egy idegen bolygón, de még ez is jobb sors annál, mint ami a Földön vár rá. Megnéztük az Élősködők dél-koreai sztárrendezőjének új filmjét.

...

„Véres” képek érkeztek a Colleen Hoover romantikus thrilleréből készült film forgatásáról

Már forgatják a Colleen Hoover Verity című regényéből készült adaptációt. 

...

A Barbie rendezője James Bonddal és Charlie XCX-szel készíthet Narniát

Jövőre érkezik az új Narnia adaptáció, és nem más mint a Barbie és a Kisasszonyok rendezője, Greta Gerwig fogja készíteni a Netflix-szel közösen.