Úgy tűnik, mindenki listalázban ég idén nyáron. Miután a New York Times bemutatta a 21. század legjobb könyveit (a szakmain kívül a közönség választásait is), most a YouTube állította össze a BookTube hivatalos olvasmánylistáját. Méghozzá azokból a könyvekből, amelyek 2012 óta a leggyakrabban kerültek szóba az olvasásról szóló videókban.
Volt és van igény a BookTube-ra
A BookTube a videómegosztó egyik legrégebbi, egy téma köré csoportosuló közössége. „A booktuberek betöltöttek egy olyan űrt, amiről talán nem is tudtuk, hogy létezik: egy személyesebb kapcsolat által megtanítanak eldönteni, hogy mit olvassunk – mondta a People-nek Madeline Buxton, a YouTube kulturális és trendmenedzsere.
– A BookTube-on az emberek a könyvek szélesebb skáláját olvassák, mint valaha. Lehet, hogy ez a YA irodalomból indult ki, de ma már nagyjából bármit megtalálhatunk. Nagyon sok videó egészen konkrét érdeklődési területekre fókuszál.”
Demokratikus és bátor
A listát két népszerű booktuber, Cindy Pham (555 ezer feliratkozó) és Jack Edwards (1,39 millió feliratkozó) mutatta be.
Jack Edwards még egyetemistaként kezdte el a csatornáját, azokról a könyvekről akart beszélni, amiket nem az irodalomszak miatt olvasott. Ő készített már videót arról, hogy milyen könyveket olvas Lisa Simpson, és arról is, hogy milyen díszkötésű könyveket szerzett be Etsy-n.
Mára „az internet könyvtárosának” becézik, és a csatornája révén meginterjúvolta már a szintén irodalomrajongó Dua Lipát, illetve a Booker-díj élő közvetítésének is ő volt a műsorvezetője. Szerinte
a könyves tartalomgyártók valahol a „mezei” könyvrajongók és a könyvkritikusok között állnak,
ami „demokratizálja az egészet”. Ráadásul mindezt többnyire újságírói végzettség nélkül, a saját szenvedélyüket követve tehetik. „Az a könyvek szépsége, hogy mindig lesz olvasnivaló” – mondja.
Cindy Pham, aki 2018-ban indította a csatornáját, a BookTube közösségi jellegét hangsúlyozza. „Nagyon tetszett, hogy a legkülönfélébb emberek szuper kreatívan kitalálták, hogy milyen típusú videókat készítsenek.” Nála is sokféle videó előfordul: aktuális olvasmányai mellett beszél könyvadaptációkról és irodalmi vagy könypiaci botrányokról is.
Pham azt is nagyon
kedveli a BookTube-ban, hogy társadalmi kérdésekben nagyon tudatos és progresszív.
„Ma az emberek sokkal tudatosabban figyelnek arra, hogy kik írják az általuk olvasott műveket, kiknek a hangját erősítik fel és milyen könyveket népszerűsítenek” – mondja.
A lista
Az összesítésben a BookTube-videókban a 2012 óta leggyakrabban tárgyalt könyvek szerepelnek.
- Stephenie Meyer: Twilight – Alkonyat
- J.K. Rowling: Harry Potter-sorozat
- Suzanne Collins: Az éhezők viadala
- John Green: Csillagainkban a hiba
- Junot Díaz: Oscar Wao rövid, de csodálatos élete
- Rebecca Skloot: Henrietta Lacks örök élete
- Mark Haddon: A kutya különös esete az éjszakában
- Sarah J. Maas: A Court of Thorns and Roses – Tüskék és rózsák udvar
- Alison Bechdel: Fun Home: A Family Tragicomic (nem jelent meg magyarul)
- Chimamanda Ngozi Adichie: Americanah
- Jodi Kantor, Megan Twohey: She Said – A MeToo mozgalom keletkezésének és Harvey Weinstein leleplezésének története
- Brit Bennett: A halványuló fény
- Sally Rooney: Normális emberek
- Chimamanda Ngozi Adichie: Az aranyló fél napkorong
- Harry herceg: Tartalék
- Jacqueline Crooks: Fire Rush (nem jelent meg magyarul)
(People, nyitókép: Youtube)