Március második felében jelenik meg magyarul is Harry herceg hírhedt memoárja, a Tartalék, amiben a királyi családdal részben szakító Harry mesél az életéről. A memoárt eleinte nagy felhajtás övezte, ami nemcsak a brit királyi család szappanoperájának újabb fejezetét jelentette, hanem a könyvpiac működéséről is sokat elárult. A Harry és a memoár körüli viharokról ebben a cikkben írtunk bővebben:
Harry herceg Tartalék című könyve az év elején az angol királyi család végtelenített szappanoperájának adott egy újabb csavart, a könyvet övező figyelem és felhajtás ugyanakkor szinte egyedülálló látleletét adta a könyvpiac működésének is. Egyáltalán ki írta a könyvet, hogyan épült fel a kampány, és miért baj, hogy már az első nap a brit láncok egy része leértékelte a könyvet? A Tartalék márciusban jelenik meg magyarul, és egy darabig még biztosan tematizálni fogja a közbeszédet.
A történethez persze az is hozzátartozik, hogy az angol nyelvű megjelenést követő őrület meglepően hamar, szinte napok alatt lecsengett, és pár héttel később már arról tudósítottunk Londonból, mennyire nem érdekli a briteket.
A könyvre most az terelte vissza a figyelmet, hogy Harry egy élő streaming során másfél órát beszélgetett a traumaszakértő kanadai magyar orvossal, Máté Gáborral. (A közvetítést egyébként 17 fontért, azaz kb. 7200 forintért lehetett megnézni, és a jegy áráért a memoár egy példányát is megkapták a nézők.)
A Daily Mail arról írt, hogy a beszélgetés során Harry gondosan kerülte, hogy támadja a királyi családot, sőt, meg sem említette sem Kamillát, sem a fivérét, Vilmost, sem a sógornőjét, Katalint. Mindez már csak az időzítést tekintve is fontos lehet, hiszen III. Károly koronázása alig két hónap múlva lesz, és még nem világos, hogy ő és Meghan Markle jelen lesznek-e az eseményen.
A lap szerint a beszélgetés során Harry a következőkről beszélt:
- jó jelölt volt a hadseregbe, mert oda szerinte a csonka, széthullott családokból toboroznak;
- folyamatos volt számára az érzelmi káosz, 12 éves korától (ekkor halt meg Diana) "harcolj vagy menekülj" létállapotban élt, már amikor épp nem volt sokkos;
- a terápia segített neki, hogy kiszabaduljon a “diszfunkcionális” családjából, a Megxit után pedig “hihetetlenül szabadnak” érezte magát;
- a kannabisz mentálisan sokat segített neki, a kokainnak viszont semmilyen hatása nem volt rá;
- az ajahuaszka (a dél-amerikai, növényi alapú hallucinogén főzet, aminek Máté is elkötelezett támogatója - a szerk.) megváltoztatta Harryt, és segített neki, hogy feldolgozza a traumáit és a múlt fájdalmát;
- a feleségét “kivételesnek” nevezte, szerinte Meghan segített neki elkerülni, hogy bent ragadjon a királyi családban.
A beszélgetés egy pontján Máté egyébként azt mondta Harrynek, hogy szerinte figyelemzavara van, mire a herceg azzal viccelt, hogy kapott egy ingyenes terápiás alkalmat.
A Hello! magazin azt is kiemelte, hogy amikor Gábor szóba hozta az érintés hiányát a királyi családban (II. Erzsébet ölelés helyett rendszeresen kézfogással üdvözölte a kisfiú III. Károlyt), Harry elmondta, hogy másfajta apa akar lenni, mint III. Károly volt, és
nem akarja átörökíteni a traumáit és a fájdalmait a saját gyerekeire.
Harry arról is beszélt, hogy sokáig félt attól, hogy ha terápiába kezd, azzal esetleg elveszíti az anyjához kötődő emlékeit, valamint azt is hangsúlyozta, hogy nem tartja magát áldozatnak, és azzal, hogy elmondta a történetét, nem együttérzést akart kiváltani, hanem segíteni. Reméli, hogy a könyve bátorságot önt másokba, és az emberek felismerik, mennyire összeköti őket a trauma.
Dr. Máté Gábor a Normális vagy - Trauma, betegség és gyógyulás mérgező világunkban című, a fiával közösen írt könyvében összegezte tudását a traumáról, és arról, milyen károkat okoz világszerte, hogy azt hisszük, traumatizáltan élni normális. A könyv hetekig szerepelt a New York Times bestseller listáján, a magyar bemutatójáról itt írtunk, Máté Gábor traumáról szóló dokumentumfilmjéről pedig itt. A könyvbe itt beleolvashatsz.