Becslések szerint világszerte megközelítőleg 500 ezer–egymillió kötet jelenik meg évente, de több millió példányban csak az igazán kivételes művek kelnek el, ilyen a Harry Potter-sorozat, amiből több mint 500 millió példányt adtak el. Számtalan kísérlet volt már arra, hogy megbecsüljék, hogy melyek a legtöbbet eladott kötetek, és bár szinte lehetetlen nyomon követni a pontos adatokat, mégis kirajzolódik egy hozzávetőleges lista, amely összesíti a világtörténelem tíz legsikeresebb könyvét.
Lássuk a top tízes listát!
J. K. Rowling: Harry Potter és a bölcsek köve
J. K. Rowling fantasyjét 1999-ben és 2000-ben a New York Times a legkelendőbb szépirodalmi könyvek közé sorolta, a teljes sorozatot együttesen pedig több mint 500 millió példányban értékesítettek.
Miguel de Cervantes: Don Quijote
Cervantes regénye, a Don Quijote, eredeti címén El Ingenioso Hidalgo Don Quijote de la Mancha, (magyarul: Az elmés nemes Don Quijote de la Mancha) a valaha írt egyik legkelendőbb kötet, amelyből 500 millió adtak el. Annak ellenére, hogy ma a világirodalom egyik legnagyszerűbb műveként tartjuk számon, a fiatal Cervantes is a feltörekvő írók egyik legnagyobb nyűgét nyögte: meg kellett keresnie a napi betevőt.
Charles Dickens: Két város regénye
A Két város regénye Dickens magyarul kevésbé ismert kötete, pedig legalább 200 millió példányt adtak el belőle. A cselekmény Londonban és Párizsban játszódik a francia forradalom idején. A történet klasszikus viktoriánus szerelmi háromszög, amiben két férfi versenyezik egy nőért, miközben Dickens mesterien ábrázolja a kor társadalmi rétegeit.
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura
Az angol szerző trilógiája több mint 150 millió példányban kelt el világszerte, így nem csoda, hogy a Warner nemrég bejelentette, hogy a művet megfilmesítő Peter Jackson újabb művön dolgozik és 2026-ban érkezik A Gyűrűk Ura előzményeit feltáró, The Hunt for Gollum (Gollam nyomában) című filmsorozat első része.
Biblia
A Szentírás kétségkívül a világ legtöbb nyelvre fordított műve, amiből becslések szerint ötmilliárd példány kelt el.
Mao Ce-Tung: A vörös könyvecske
Pontos adatokat nem tudunk, de valószínűsíthető, hogy több mint egymilliárd kötetet adtak el Mao Ce-tung, a Kínai Népköztársaság egykori teljhatalmú vezetőjének kötetéből. Az írás Mao Ce-tung válogatott idézeteit, beszédeit, nyilatkozatait és írásait tartalmazza, később Nyugaton is népszerűvé vált, ezért kiadták egy könnyen hordozható, élénkpiros borítóval, innen kapta a nevét: A vörös könyvecske.
Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg
A francia író és repülőgép-pilóta világsikerré vált könyve, amit a második világháború alatt írt. A regényt először 1943 áprilisában adták ki New Yorkban, majd három évvel később Franciaországban. Több mint 200 millió eladott példánnyal a legismertebb, legtöbb nyelvre lefordított és legtöbbet olvasott francia irodalmi alkotás.
Robert Baden-Powell: Cserkészet fiúknak
Powell, a brit hadsereg altábornagya és a cserkészet alapítója, 1908-ban jelentette meg a könyvet, amely akkoriban olyan nagy hatással volt a társadalomra, hogy a fiatalok egymás után alapították a cserkészcsapatokat. A kötetet egy éven belül ötször nyomták újra és megközelítőleg 150 millió példányt adtak el belőle. A kötetet magyarul Illy József fordításában adta ki a Lazi Kiadó.
Paulo Coelho: Az alkimista
Az alkimista minden idők legnagyobb példányszámban értékesített könyvének számít Brazíliában, amiből világszerte több mint 100 milliót adtak el, 2014-re pedig már nyolcvannál több nyelvre fordították le. A portugál irodalmi szaklap, a Jornal de Letras 2002-es összesítése szerint Az alkimista több példányban fogyott, mint bármelyik más portugál mű. Coelho Guinness-rekordot is felállított a könyvvel, mivel élő szerzőtől még soha nem fordítottak le egy művet ilyen sok nyelvre.
Agatha Christie: Mert többen nincsenek
Agatha Christie legkeresettebb krimije több mint 100 millió példányban kelt el és számos adaptáció is készült már belőle. A kötet eredeti címét (Tíz kicsi néger) a szerzőa hagyatékkezelőjének kérésére megváltoztatták, négy éve pedig magyarul újra megjelent a Helikon Kiadó életműsorozatában Mert többen nincsenek címmel.
Forrás: World Atlas