Az éhezők viadala, Jó kislányok kézikönyve gyilkossághoz, Heartstopper: a kiadók gyakran úgy gondolnak ezekre a népszerű könyvekre, mint amiket elsősorban kamaszok olvasnak. (Már ha engedik őket.) Azonban a HarperCollins friss felméréséből kiderült, hogy a YA-irodalom brit olvasóinak több mint negyede nem csak hogy felnőtt, de elmúlt huszonnyolc. De mi lehet ennek az oka?
Amikor a könyv a legbiztosabb pont
A HarperCollins által megrendelt kutatás megállapította, hogy 2019 óta egyre több felnőtt olvas YA-regényeket. Egészen pontosan
a Young Adult-kategóriát olvasók 74 százaléka nagykorú és 28 százaléka elmúlt huszonnyolc.
A felmérés ezt a változást az úgynevezett „lassú felnövés” jelenségének tulajdonítja, vagyis annak, hogy a fiatalok többsége egyre később éri el a felnőttséget. Az így meghosszabbodott köztes időszak rengeteg szorongással és bizonytalansággal jár, ezért sokan a YA-könyvekhez fordulnak vigaszért – és van, aki az évek múlásával is vissza-visszatér hozzájuk.
Egy harmincnégy éves videójátékgyártó számára a YA teljesen egyenértékű más műfajokkal.
„Tudom, hogy sokan azt gondolják, hogy ezek a könyvek habos-babos mesék, de én máshogy látom.
Persze, léteznek rossz YA-könyvek, de valódi mesterműveket is lehet találni: a Fangirl, a The Hate U Give, az Időcsavar mind csodálatosan megírt könyvek, rendkívül fontos témákról.”
Hozzátette, hogy szerinte a YA-könyvek sokakra pihentető, sőt, gyógyító hatással vannak. „Egyszerűbb a nyelvezetük, ami sokat számít, ha ideges vagy, vagy fáradt és csak szórakozni akarsz egy kicsit. Továbbá a legtöbbjük cselekményközpontú, ezért tökéletes arra, hogy egy rövid időre kiszakítson a valóságból.”
Boldog olvasók
Katherine Webber Tsangot, az Ikerkoronák társszerzőjét boldoggá teszi, hogy regényét felnőttek is olvassák. „Én mindig azt mondom, hogy az Ikerkoronát tizenhároméves kortól felfelé ajánlom – mondta, majd megosztott egy kedves jelenetet: – Nemrég volt egy dedikálásom, ahova egy anya és a kamasz lánya együtt jöttek el.
Elmesélték, hogy közösen olvasták el az Ikerkoronát, és a sorozat közelebb hozta őket.
Csodálatos volt ezt hallani!”
Egy utazóblogot író nő szintén arról számolt be, hogy a YA-irodalom támaszt jelent számára. „Sokszor ezek a könyvek adtak erőt ahhoz, hogy a legnehezebb pillanatokban is kitartsak. Annyi mindent tanultam a szereplőktől, annak ellenére, hogy fiatalabbak nálam.”
A HarperCollins beszámolójából kitűnik, hogy egyre több felnőtt köti össze az olvasást a kikapcsolódással és a mentális egészséggel – márpedig a YA-könyvek a vigasz, a nosztalgia és a szórakozás tökéletes elegyét kínálják.
És mi van a fiatalokkal? A felmérés kimutatta, hogy
a 14 és 25 közötti fiatalok 29 százaléka olvasóként tekint magára,
és sokuk tudatosan építi ezt az identitást TikTokon és Instagramon. Ez pedig a jólétükre is hatással lehet: a magukat „határozottan” olvasónak tartó fiatalok 40 százaléka „nagyon boldognak” érzi magát, míg nem olvasó társaiknak csak 21 százaléka érez így.
Nyitókép: Munis Asadov/ Pexels
(Guardian)