Mi a közös Oprah Winfreyben, Reese Witherspoonban, Dua Lipában és Kamilla királynéban? Mind a négyen az olvasás szerelmesei, akik saját könyvklubot is alapítottak.
Dua Lipa 2023-ban indította útjára saját körét. Ahogy a könyvklub oldaláról kiderül, az énekes hisz abban, hogy az irodalom segítségével változatos hangokkal és elsöprő történetekkel ismerkedhetünk meg a világ minden tájáról.
Lipa elköteleződése a sokszínűség mellett az elmúlt hónapok ajánlóin is meglátszik. A nyolc, magyarul is megjelent könyv, amit ebben a cikkben összegyűjtöttünk, többek között Afganisztánba, Nigériába, Kolumbiába, Skóciába és a húszas évek Manhattanébe is elkalauzolja az olvasót.
Hernán Díaz: Bizalom
„Megszállottan olvastam ezt a könyvet, remélem, téged is elragad” – Dua Lipa
A 1920-as évek New Yorkjában mindenki hallott Benjamin és Helen Raskről. A férfi legendás Wall Street-i mágnás, a nő excentrikus arisztokraták tehetséges leánya. De szóbeszéd indul: vajon minden rendben Benjamin pénzügyi manővereivel? És Helen miért él ilyen bezárkózott életet? Miközben a tékozló, spekulációra épülő évtized a végéhez közeledik, a párról egyre többet pletykálnak. Milyen áron szerezték irdatlan vagyonukat? Ez a rejtély áll az 1938-ban íródott, Kötvények című regény középpontjában, amelyet, úgy tűnik, mindenki olvasott New Yorkban. De a történetnek nem ez az egyetlen változata.
A könyvbe itt tudsz beleolvasni.
Min Jin Lee: Pacsinkó
A történelem ritkán kegyes. Min Jin Lee mesterien megírt regényeposzában egy szegény, de öntudatos bevándorló család négy nemzedéke küzd azért, hogy száműzve hazájukból, amit sohase ismertek, saját sorsuk uraivá válhassanak.
Koreában az 1900-as évek elején a tizenéves Sunját, egy félig nyomorék halászember imádott lányát otthonuktól nem messze, a tengerparton elcsábítja egy gazdag idegen. A férfi elhalmozná mindennel, de amikor a lány ráébred, hogy teherbe esett – és hogy a szerelme nős –, nem hajlandó eladni magát. Inkább elfogadja egy szelíd, betegségekkel küzdő lelkész házassági ajánlatát, aki úton Japánba száll meg náluk. Ám döntésével, hogy elhagyja otthonát, és visszautasítja születendő fia nagy hatalmú apját, Sunja izgalmakkal teli családtörténetet indít el, ami a rákövetkező nemzedékekre is kihat.
A könyv Kamilla királyné könyvklubjának júniusi olvasmánya is.
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap
„Elgondolkodtató könyv Afganisztán kulturális és politikai történelméről” – Dua Lipa
Afganisztán, 80-as évek. A perzsa kultúra egykori bölcsőjében elszabadul a terror és a háború. Két nő: Marjam és Leila. Marjam a társadalomból kivetett törvényen kívüliként születik, s kamaszkorában még azt a kevés szeretetet is megvonja tőle a sors, amit gyerekként megkapott. Leilára akár boldogság is várna, ha életét nem forgatná fel mindenestől a véres háború. A két nőt közel hozza egymáshoz a szenvedés és a szeretett emberek elvesztése, sorsuk összefonódik a kegyetlen férfivilágban.
A Papírsárkányok című világhírű regény szerzője az afgán történelem 30 évnyi krónikájába ágyazza a szívszorító történetet szeretetről, szerelemről és egy hihetetlen tettekre sarkalló barátságról. Khaled Hosseini új regénye megdöbbentő képet fest a tálib uralom alatt sínylődő Afganisztánról, miközben páratlan érzékenységgel ábrázolja a női sorsokat.
Brit Bennett: A halványuló fél
„Lenyűgözően ír az osztály, a nem és a faj kérdéseiről” – Dua Lipa
A fekete ikerlányok, Desiree és Stella 16 évesen elszöknek az isten háta mögötti otthonukból, de hamarosan elszakadnak egymástól. Évekkel később Desiree bántalmazó férje elől menekülve visszaköltözik kislányával a szülővárosukba, miközben a világosabb bőrű Stella fehérként éli az életét, és még férje sem tud semmit a múltjáról. Hiába ékelődik azonban az ikerlányok közé megannyi kilométer és hazugság, sorsuk újra összefonódik. És mi történik vajon, amikor lányaik útjai is keresztezik egymást?
A könyvbe itt tudsz beleolvasni.
Patti Smith: Kölykök
Még nem ismeri őket senki, még éhesek és fiatalok. Patti Smith visszaemlékezésében nem a punk leendő keresztanyja és a majdani világhírű fotóművész – Robert Mapplethorpe – kapcsolata elevenedik meg, hanem két kölyöké, akik a kölcsönös bizalom és kiszolgáltatottság által ismerik meg egymást és keresik helyüket a világban. Történetük mögött ott lüktet a hatvanas és hetvenes évek Amerikája, New York excentrikus művészvilága, feltűnik Allen Ginsberg, Andy Warhol, Janis Joplin és Jimi Hendrix is.
A könyvbe itt tudsz beleolvasni.
Gabriel García Márquez: Száz év magány
„Ellenállhatatlan családi történet” – Dua Lipa
A Száz év magányt Márquez a saját gyermekkori emlékeiből, tapasztalataiból kiindulva írta. A regény Kolumbia egy eldugott falujában, Macondoban játszódik. Bár nem jó kifejezés a „játszódik”, hisz ez a mű minden szempontból rendhagyó. Ahogy az író mondja: „Macondo nem annyira földrajzi hely, mint inkább lelkiállapot”.
A faluban állandó a száraz forróság; az emberek a napjuk nagy részét árnyékos függőágyakban töltik, és mindent vastag por lep, amit időről időre felkavar a szél – de nincs eső, ami lemosná. Az élet monoton, az évszakok is alig észrevehetően változnak. Semmi sem történik. Így követjük végig egy család történetének 100 évét.
Chimamanda Ngozi Adichie: Az aranyló fél napkorong
Egy ikerpár szerelmi története a polgárháborúba sodródótt, frissen független Nigériából elszakadt Biafrában. A New Yorker szerint húsz legjobb fiatal író közé sorolt Chimamanda Ngozi Adichie éleslátással elemzi az eseményeket, a résztvevők énjét, miközben az olvasót végig a történet sodrásában tartja, egészen a mesteri, váratlan befejezésig. A könyv adaptációját a 2013-as Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be.
Douglas Stuart: Shuggie Bain
Glasgownak leáldozott: a bányák és gyárak bezártak, az iparváros munka nélkül maradt. Shuggie Bain a 80-as évek Skóciájának kegyetlen, feszültségekkel terhelt világába születik, a külvárosok és a bányásztelepek tehetetlenséggel, durvasággal és alkoholizmussal teli valóságába.
Douglas Stuart önéletrajzi regénye keresetlen szavakkal, kérlelhetetlen pontossággal és rengeteg szeretettel kíséri végig Shuggie életét a kamaszkor végéig. A kiközösített, meleg kisfiú és a büszke, törékeny alkoholista anya kálváriája felejthetetlen tisztelgés egy magára hagyott város és egy derékba tört élet méltósága előtt.
„Nem lehetett hasznát venni a matekleckénél, és bizonyos napokon az ember inkább éhen halt, mint hogy megegye a főztjét, de ahogy Shuggie ránézett, megértette, hogy az anyja miben különleges: a sminkjével meg a frizurájával mindennap kimászik a sírjából, és magasba emeli a fejét. Amikor megszégyenítette magát az ivással, másnap fölkelt, felvette legszebb kabátját, és szembenézett a világgal. Amikor üres volt a hasa, és a gyerekei éhesek voltak, megfésülködött, és elérte, hogy a világ az ellenkezőjét gondolja.”
A Shuggie Bainről írt hét könyve ajánlónkat itt tudod elolvasni.
Nyitókép: GoodFon
(People)