Kínai cenzúra foszthatta meg a Bábelt és a Sandmant a Hugo-jelöléstől

Kínai cenzúra foszthatta meg a Bábelt és a Sandmant a Hugo-jelöléstől

A Hugo a legfontosabb spekulatív irodalmi elismerések közé tartozik, ám a tavalyi díjazással kapcsolatban erős gyanú merült fel, hogy Kína politikai okokból befolyásolta a jelölési folyamatot. A január 20-án nyilvánosságra hozott teljes jelölési statisztikában olyan szerzők és művek neve mellett látható a „nem támogathatóságot” jelentő csillag, mint például a Neil Gaiman Sandmanjéből készült sorozat egy epizódja (itt podcasteltünk róla), illetve a kínai születésű, de Amerikában élő Rebecca F. Kuang Nebula- és Locus-díjas Bábelje (cikkünket itt találod, itt pedig beleolvashatsz). A Hugo történetében nem ez lenne az első alkalom, hogy politikai szándékkal megpróbálják befolyásolni a végeredményt. 

Sándor Anna | 2024. február 01. |
R.F. KUANG
Bábel, avagy az erőszak szükségszerűsége
Ford. Horváth Vivien, Agave, 2023, 640 oldal
-

„Amíg nem kapok magyarázatot arra, hogy a Bábel miért volt megfelelő a Nebula- és a Locus-díjaknak, és a Hugónak miért nem, azt feltételezem, inkább nemkívánatosságról van itt szó és nem támogathatóságról”

írta az Instagramon megjelent közelményében Rebecca F. Kuang, miután nyilvánosságra hozták a 2023-as Hugo-díj teljes jelölési statisztikáit, és kiderült, hogy más szerzőkkel egyetemben, a leadott szavazatok ellenére mégsem került fel a végleges shortlistre, neve mellett pedig egy csillag szerepelt, azaz, hogy „nem támogatható”.

Mielőtt elmerülnénk az események sűrűjében, érdemes tudni, hogy a Nebulával ellentétben, amit az Amerikai Science Fiction és Fantasy Írók Egyesületének (Science Fiction and Fantasy Writers of America, SFWA) tagjai, tehát írók ítélnek oda, a Locus és Hugo lényegében közönségdíj.

A Locus-díjat a tekintélyes spekulatív irodalmi magazin, a Locus olvasói szavazzák meg, míg a Hugo shortlistje 1955 óta a World Science Fiction Society tagjainak szavazataiból áll össze (Hugo-díjnak hivatalosan 1993 óta nevezik). Utóbbi szervezetnek bárki tagja lehet, aki jegyet, pontosabban tagságot vesz az aktuálisan következő sci-fi világtalálkozóra, amin aztán a nyerteseket is kihirdetik. A Hugo szavazási folyamata bonyolult, sok kategóriával, viszont az átláthatóság jegyében utólag mindig nyilvánosságra hozzák a teljes listát, hogy melyik műre, szerzőre, műsorra stb. pontosan hány jelölés érkezett. 

R.F. Kuang reagált arra, hogy bestsellerét kihagyták a Hugo-díjból
R.F. Kuang reagált arra, hogy bestsellerét kihagyták a Hugo-díjból

R. F. Kuang Bábel című regényének rajongói nem értik, hogy a Nebula-díjas, bestseller regény miért lett kizárva a Hugo-díj jelöltjei közül.

Tovább olvasok

A világtalálkozót 2023 októberében rendezték meg először az Egyesült Államokon kívül, a kínai Csengtuban (Szecsuán tartomány fővárosában), a január 20-án nyilvánosságra hozott statisztikák nyomán pedig felmerült a cenzúra és a külső befolyásolás gyanúja, írja a Guardian. A „nem támogatható” kifejezésen túl magyarázatot a jelöltségből kizárt szerzők nem kaptak, annak ellenére, hogy szám szerint meglett volna az elégséges szavazatuk a shortlistre kerüléshez. A tavalyi Hugo körüli gyanakvást pedig táplálja az a tény is, hogy a kormányzó Kínai Kommunista Párt szigorú kontrollt gyakorol a határaikon belül megrendezett kulturális események fölött is.

Mit mondanak a Hugo szervezői?

Dave McCarty, a 2023-as Hugo-díj nyugati szervezőinek arca a Facebookon azt írta, senki sem utasította semmire, és semmilyen hivatalos módon nem kommunikált a Hugo adminisztrációs csapata és a kínai kormány. A Guardian megkeresésére McCarty nem reagált, viszont szintén a Facebookon megosztotta az adminisztrációs csapat válaszát: „Az alapszabály (a World Science Fiction Societyé – S.A.) és a betartandó szabályok áttekintését követően az adminisztrációs csapat megállapította, hogy ezek a művek/személyek nem támogathatók”. 

Azt elutasították, hogy kifejtsék, hogy mik voltak a „betartandó szabályok”.

Miközben a csengtui WorldCon szervezői szintén nem reagáltak a Guardian megkeresésére, a rajongók/olvasók és több szerző is aggodalmát fejezte ki az üggyel kapcsolatban. Az Úgy tudjuk cikkében a Könyvfesztivál díszvendégeként Magyarországra látogató John Scalzit (interjúnk itt) idézi, aki blogján azt írta, ezért kell vigyázni azzal, hogy a 2028-as WorldCon megrendezésére jelentkezett Uganda is – emlékeztetőül, tavaly nyáron Ugandában lépett életbe a melegek kivégzését lehetővé tevő törvény.

Mit tudunk a jelölésből kizárt szerzőkről és művekről?

A magyarázat nélkül kizárt szerzők közül ketten, Rebecca F. Kuang és Xiran Jay Zhao kínai születésűek, és jelenleg Nyugaton élnek.

Az elmúlt években világsikereket elérő Kuang erősen társadalom-, gazdaság- és kultúrakritikus regényeiben a kínai identitást és történelmet ütközteti a nyugati berendezkedéssel. A szerző kínai történelmet tanult a Georgetown Egyetemen (azóta megjárta Oxfordot, Cambridge-et, jelenleg a Yale-en végzi doktori kutatásait), ahol elsősorban a hadi stratégia, a kollektív és családi traumák, valamint a háborús emlékezet érdekelte, két egyetemi év közti szünetben pedig megírta a Mákháborút, amivel 23 évesen a legfiatalabb író lett, aki megkapta a Crawford-díjat.

A trilógiává bővülő Mákháború (cikkünket a regényről itt olvashatod) alternatív történelemmel dolgozó grimdark fantasy, ami az ópiumháborúk időszakába vezet, a főhős sorsán keresztül pedig sok utalást fedezhetünk fel Mao Ce-tung életére. Interjúnkban a kötet apropóján elmondta: „Gyakran kérdezik, hogyan fordítom le a kínai fogalmakat a nyugati közönségnek. De az a helyzet, hogy nem kell lefordítanom,

mert én már egy nyugati író vagyok.

Én is ennek a nyugati olvasótábornak a tagja vagyok, az Egyesült Államokban nőttem fel. A nyelvfelfogásomra, szövegtrópusaimra, narratív hangomra ugyanúgy hatott A Gyűrűk Ura és a Harry Potter, mint a kínai mítoszok és történetek. A Mákháború kínai hatással, de alapvetően nyugati hangon íródott. Ez az áldásos része annak, hogy egyik lábbal az egyik, másik lábbal a másik kultúrában nőttem fel.”

R. F. Kuang: Olyan nők történetét mesélem el, akik hatalmat tudtak szerezni
R. F. Kuang: Olyan nők történetét mesélem el, akik hatalmat tudtak szerezni
Tovább olvasok

Kuang következő nagy dobása a Bábel, avagy az erőszak szükségszerűsége (itt beleolvashatsz), amiben a kínai tolmács főszereplő sorsán keresztül az imperializmus és kizsákmányolás ellen lép fel. A sokszorosan díjazott és a New York Times bestseller listáját is meghódító regényről azt írtuk, „velejéig bölcsészfantasy, amiben a mágia és a fordulatos cselekmény helyett fontosabb a nyelvek és szavak között elvesztített jelentés, egy-egy epizód vagy részlet valós súlyát pedig a szorgalmasan adagolt lábjegyzetekből értjük meg”.

A szerző legutóbbi regénye, a Sárga a kortárs könyvkiadás világának visszásságait tárja fel egy olyan fehér író történetén keresztül, aki ellopja egy kínai barátja kéziratát, és magát kínainak beállítva aratja le a babérokat (cikkünket itt találod róla, a könyvbe bele is olvashatsz).

Xiran Jay Zhao
Vasözvegy
Ford. Kiss Viktória, Cartaphilus, 2023, 443 oldal
-

Xiran Jay Zhao magyarul is olvasható, New York Times bestseller és a Brit Science Fiction Szervezet (British Science Fiction Association) díjával is kitüntetett Vasözvegy című young adult regényében a kínai történelmet és az animét ötvözi A Szolgálólány meséje disztópiájával. Zhao a Guardiannek úgy fogalmazott, nem tudja biztosan, de azt tippeli, azért zárták ki a jelöltek közül, 

mert a múltban kritikus megjegyzéseket tett a kínai kormányra, mely duplán érzékeny arra, ha egy ilyen visszajelzés a kínai diaszpórából érkezik.

Mellettük kizárták a „legjobb rajongói író” kategóriájából Paul Weimert is, aki az elmúlt években sorra kapta a Hugo-jelöléseket, és most fedezte fel, hogy 2023-ban is meglett volna a shortlisthez szükséges mennyiségű szavazata.

Neil Gaiman
Sandman - Az álmok fejedelme-gyűjtemény 1.
Ford. Totth Benedek, Fumax, 2019, 560 oldal
-

A Neil Gaiman legendás képregényéből a Netflixnél készült Sandman-sorozat (itt podcastoltunk róla) pedig egészen furcsa hurokba került. A hatodik, Szárnyainak suhogása című epizód került a célkeresztbe, amit mi is nagyon szerettünk, és ami Álom és Halál, majd Álom és a halhatatlanná váló Hob Gadling évszázadokon átívelő találkozásairól és barátságáról mesél. Bár az epizód elég szavazatot kapott, sőt, az első három közt végzett volna a shortlisten, mégis magyarázat nélkül kizárták a sorozatok „legjobb dráma - rövid” kategóriájából. Magát az első évadot a saját kategóriájában viszont a Hugo 3.8.3-as szabályára hivatkozva zárták ki, azaz, hogy egyetlen epizódja több szavazatot kapott, mint a teljes sorozat, részletezi a Comics Beat.

Sandman: jót tett a sorozatnak, hogy Gaiman sokszor nem kötött kompromisszumot
Sandman: jót tett a sorozatnak, hogy Gaiman sokszor nem kötött kompromisszumot

Szép Eszter képregénykutatóval beszélgettünk Gaiman képregényéről, a netflixes sorozatról és a Sandman-világ szimbolikájáról. Spoileres kibeszélő.

Tovább olvasok

Gaiman korábban nyilvánosan kritizálta a kínai hatóságokat, amiért írókat börtönöznek be, hangsúlyozza a Guardian. A Sandman szerzője pedig most azt nyilatkozta, hogy a Hugóval kapcsolatban eddig üdítő volt az átláthatósága és a tisztasága, ami nélkül, bármi is ment most félre, 

az ügy nem rendezhető vagy nem lehet rendezni úgy, hogy ne sérüljön a díj hetven év alatt felépült renoméja.

Amikor a szélsőjobb megpróbálta elfoglalni a Hugót

Ahogy Gaiman is hangsúlyozta, a Hugo jelölési rendszere nagyon demokratikus, viszont ez tette lehetővé azt is, hogy a 2010-es évek közepén bizonyos alt-right csoportok megpróbálták befolyásolni a jelölési folyamatokat.

Az alt-right (az alternative right-ból rövidítve) szélesebb körben Donald Trump 2016-os megválasztásával került a köztudatba. Az alt-right mint fogalom elég laza, részletes tárgyalása túlfeszíti ennek a cikknek a kereteit. Röviden olyan szélsőjobboldaliak tartoznak ide, akik többnyire a fehér felsőbbrendűséget és nacionalizmust támogatják. Jellemzően rasszista, homofób és kifejezetten nőgyűlölő nézeteket vallanak, elutasítják a demokratikus berendezkedéseket és az emberek közötti egyenlőséget. Inkább az online térben aktívak és szerveződnek, gyakran köthetők hozzájuk online zaklatások és az agresszív trollkodás. Ezek mellett – és itt kapcsolunk vissza a Hugóhoz – sokan közöttük gamerek és a spekulatív irodalom rajongói.

George R.R. Martin szomorú kiskutyák ellen harcol
Tovább olvasok

A Hugo-díj megtrollkodását két alt-right csoport is célul tűzte ki maga elé az elmúlt évtized közepén: a Sad Puppies (Szomorú Kutyusok) és a Rabid Puppies (Veszett Kutyusok) több évben és több hullámban próbálta elérni, hogy támogatóik egy blokként annyi szavazatot adjanak le, amivel tulajdonképpen lenyomják a WorldCon alaptagságát.

A Sad Puppies mozgalmát az a Larry Correia alapította 2013-ban, aki újságíróként többször támogatta a fehér felsőbbrendűséget, valamint nőgyűlölő, homofób és rasszista kommenteket, posztokat fogalmazott meg.

A mozgalommal a célja az volt, hogy bejuttassa a könyvét a Hugo jelöltjei közé,

saját bevallása szerint azért, hogy végre olyan műveket lásson a díj nyertesei között, amik pusztán szórakoztatnak, és nem a mögöttes tartalom vagy a mondanivaló teszi őket sikeressé.

A Rabid Puppiest Vox Day szervezte, az az amerikai aktivista és író, akit a Wall Street Journal „a science fiction legmegvetettebb emberének” nevezett. Ő olyan szerzőket szerepeltetett a saját, a mozgalmában propagált listáján, mint John C. Wright, aki ugyan szélesebb körben elismert (Orphans of Chaos című fantasyje a Nebula döntőse is volt), ezzel együtt nyíltan homofób.

A kultúrharc tehát belépett a Hugo-díj történetébe, 2015-ben például G.R.R. Martin is kampányolt azért, hogy a spekulatív irodalom valódi rajongói vegyenek részt a Hugo-szavazásban, és ne engedjék, hogy a szélsőjobboldali csoportok megtépázzák az egyik legrégebbi fantasztikus irodalmi díj presztízsét. A kutyusok két mozgalma végül nem járt sikerrel – próbálkozásaikról és a GamerGate-tel való összefonódásukról magyarul a Mandiner cikkében olvashatsz hosszabban.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

R.F. Kuang reagált arra, hogy bestsellerét kihagyták a Hugo-díjból

R. F. Kuang Bábel című regényének rajongói nem értik, hogy a Nebula-díjas, bestseller regény miért lett kizárva a Hugo-díj jelöltjei közül.

...
Nagy

R. F. Kuang: Olyan nők történetét mesélem el, akik hatalmat tudtak szerezni

...
Szórakozás

Neil Gaiman adaptálja a cyberpunk ősszövegét

Forgatókönyvíróként már szerzett tapasztalatot a Sandmannel és az Elveszett próféciákkal, most Samuel Delany Nova című regényéből készít sorozatot a Prime-nak.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Beleolvasó

Az Ólomszív egy fogva tartott zsidó kisfiú történetét meséli el ‒ Olvass bele!

Zoltán Gábor Orgia című kötetéhez hasonlóan az Ólomszív is a vészkorszakban játszódik, a Városmajorban kegyetlenkedő nyilasok rémuralma alatt. Olvass bele!

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Ólomszív egy fogva tartott zsidó kisfiú történetét meséli el ‒ Olvass bele!

Zoltán Gábor Orgia című kötetéhez hasonlóan az Ólomszív is a vészkorszakban játszódik, a Városmajorban kegyetlenkedő nyilasok rémuralma alatt. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

Természetesen olvasok
...
Zöld

10 dolog, amit jó, ha tudsz a pszichológusodról

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

...
Zöld

Ebből a sűrű, sötét erdőből csak hetekkel később bukkan fel a hajód - Olvass bele a Mitágó-erdőbe!

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Zöld

Megrendezik az első szépségversenyt az AI-modelleknek, vajon Bíró Ada indul?