John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? Boldizsár Ildikó megnyitó beszédével, a Hugo-díjas sci-fi szerző John Scalzival (interjúnk itt) és a holland díszvendégséggel indult el csütörtökön a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál. 

Sándor Anna | 2023. szeptember 29. |

“Ha jól belegondolunk, van némi párhuzam a gyerekek, a fiatalok és a tudományos-fantasztikus irodalom társadalmi megítélése és megbecsülése között, ezért külön szeretném megköszönni a szervezőknek, hogy 28 év után először, pár perc erejéig, ezen a rangos eseményen képviselhetem a gyerekeket, a fiatalokat, a gyermek- és ifjúsági, valamint a tudományos-fantasztikus irodalmat” – mondta megnyitó beszédében Boldizsár Ildikó, persze mindezt azután, hogy 

köszöntötte a könyvszakma képviselőit, a szerzők és az olvasók mellett a fóliázott és a fóliázatlan könyveket is.

Tóth Krisztina tavalyi, a Be nem húzott nyakak című beszédéhez kapcsolódva Boldizsár Ildikó idén egy (két) másik, nem kevésbé fontos testrészünkre hívta fel a figyelmet: a hüvelykujjunkra – és a képzeletünkre. Hiszen a civilizáció-, de főleg kultúrateremtő emberré válásunk történetében a hüvelykujj (és a képzelet) az evolúciónk fontos állomásához tartozik. “(A) szembefordítható hüvelykujj (...) összekapcsolódott a beszéd, a gondolkodás és az emlékezni tudás megjelenésével, a művészi képességek kibontakozásával is.” Ez a fejlődési ugrás az idegrendszer finomhangolását is jelentette, és ahogy a meseterapeuta hangsúlyozta, képessé tette az embert a beszédre, a gondolkodásra, a szerszámkészítésre vagy a rajzolásra. 

A hüvelykujjat irányító agyi régiónk folyamatosan fejlődik, köszönhetően ma már annak is, hogy a mobilozás miatt mennyit használjuk: kutatások szerint egy fiatal, aki mindkét hüvelykujjával gépel, percenként 38 szót ír le, a csúcstartó 85 szó/perc sebességgel írt.

Ezek ugyanazok a fiatalok, akik a meseterapeuta szerint ugyan sokfélék, abban viszont egyeznek, hogy saját maguk akarnak dönteni az életükről és így az olvasmányaikról is. 

“Ahhoz, hogy valaki felnőtté váljon, meg kell tanulnia dönteni, választani, mert csak így tudja kidolgozni saját egyéni mintázatait.

Mintha épp ennek lehetőségét vennénk el tőlük, amikor nem bízunk meg bennünk, nem engedjük, hogy – többek között – a könyvek segítségével alkossanak meg egy komplex világképet, s így álljanak önmaguk mellé.”

A fiatalok korunkban gyorsabban változnak, mint ahogy azt a tudomány követni tudná – az irodalom viszont képes erre. Az ifjúsági szerzők már nem olyan hiányos felnőttekként kezelik a gyerekeket, akiket normákhoz kell igazítani, hanem önálló, speciális kulturális csoportként, és hiteles gyerekhangok jelentek meg a lapokon. Így a meseterapeuta értetlenségét fejezte ki, miért a könyvektől kell félteni a gyerekeket. “Miért nem a háborúktól, az éhezéstől, a mélyszegénységtől, az iskolai bántalmazástól, a családon belüli erőszaktól, a tanárhiánytól, a környezeti szennyeződésektől, az egyre gyakoribb fiatalkori mentális problémáktól vagy az élhető jövő hiányától?”

Ha el akarjuk képzelni a jövő társadalmát, amit a mai fiatalok alakítanak majd, a sci-fi hasznos segítségünk lehet, hiszen a holdra szállástól az interneten át a mesterséges intelligenciáig számos, ma megszokott eszközünk ezekben a könyvekben bukkant fel először. Stanisław Lemet idézve,

“a science fiction legérdekesebb elemei »azok a dolgok, amelyek pillanatnyilag nincsenek, de valamikor a jövőben megszülethetnek«”.

A hüvelykujj érzékszerv is, hiszen mintegy 17 ezer receptor és szabad idegvégződés található ezen a területen. A hüvelykujjért felelős Neokortex homloklebenyének finomodásával miért ne történhetne meg, zárta a beszédét Boldizsár Ildikó, hogy az ember a jövőben “érzékenyebbé válik mások szenvedéseinek érzékelésére, és viselkedése úgy fog megváltozni, hogy képes lesz egy összefogáson alapuló, új világot formálni?” A teljes beszédet itt elolvashatod.

John Scalzi felelőssége, humora és alázata

A holland vendégek bemutatkozását és Arnon Grunberg író beszédét követően került sor a díszvendég John Scalzi méltatására. Azaz mégsem. Mint kiderült, sajnos sem Szabados Ági, sem Nagy Ervin nem volt tisztában azzal, hogy mit jelent a laudáció fogalma és mi lenne a feladatuk. Szabados Ági saját magát és a NIOK-ot laudálta: előbb önmagáról mesélt, majd a NIOK-ot promózta, aztán az olvasás értékét részletezte a Könyvfesztivál közönségének, körülbelül két mondatban megemlítette Scalzit, és végül egy olyan olvasói üzenettel zárta a beszédet, ami őt és a NIOK-ot dicsérte. Mindez annyira kínos volt, hogy szinte megkönnyebbülést jelentett, hogy Nagy Ervin legalább egy Scalzi-hommage-zsal kezdte a mondandóját és az íróval is zárt, közte viszont a sci-fi-hez és a színházhoz fűződő viszonyát ecsetelte. Az egyik beszédből sem derült ki, hogy miért kéne Scalzit olvasnunk, szerencsére Farkas István fordító vezetésével a rövid pódiumbeszélgetés egy keveset felvillantott ebből.

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?
John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Tovább olvasok

John Scalzi mindjárt az első mondatával visszautalt Boldizsár Ildikó beszédére, és kijelentette, “Egy hüvelykujj vagyok”. Elmesélte, hogy egy körútről érkezett Budapestre, éppen új kötetét, az Állati gonoszt mutatja be az amerikai közönségnek. Legutóbb 2019-ben járt Magyarországon, akkor nagyon jól érezték magukat a feleségével, és összességében is hálásnak érzi magát az életéért: sok helyen jár és sok emberrel találkozhat.

Whatever című blogja idén lett 25 éves, ennek apropóján beszélt arról, milyen felelősséget jelent, hogy íróként és bloggerként is rengeteg embert elér. A blogon például rendszeresen felkér más szerzőket, hogy mutatkozzanak be a könyveikkel, Scalzi számára ugyanis 

a saját sikere “extrém fontos” eszközt is jelent, hogy felemeljen és támogasson más írókat. 

A szerzők ugyanakkor szerinte nem próféták, ugyanolyan esendő emberek, mint bárki más, viszont lehetőségük van arra is, hogy kikristályosítsák, hogy mi történik a világban. Szerinte arrogáns húzás a sci-fi-től, hogy “az ötletek irodalmának” tartja magát, viszont azzal egyetért, hogy ez a spekulációk és a lehetőségek terepe. Példának hozta a nukleáris fenyegetést: annyi sci-fi szól az atomháború következményeiről, hogy ennek köszönhetően az átlagember már pontosan tudja, miért akarja ezt elkerülni. A sci-fi így egyfajta szimuláció, és ugyanúgy figyelmeztethet most például a klímaváltozásra vagy egy milliárdos kaszt kialakulásának veszélyeire.

A humor Scalzi fundamentális eszköze az írás során, ez az ő trükkje, hogy miközben szórakoztatja az olvasóit, el is gondolkodtatja őket. Charlie Chaplint idézte, aki szerint 

a legkomolyabb dolgokról is beszélhetünk az embereknek, amíg megnevettetjük őket.

Mikor felvetődött, hogy ő most Budapesten a műfaj nagykövete, kiemelte, hogy tisztában van vele, hogy először lett sci-fi szerző a Könyvfesztivál díszvendége, így most minden elődjét és kollégáját képviseli Mary Shelleytől kezdve H. G. Wellsen, Stanisław Lemen és Ursula Le Guinnen át a kortárs írókig. Végül azt is elárulta, hogy mikor meglátta, kik kapták előtte a Budapest Nagydíjat, átfutott a fején, hogy “vajon valaki eltörte a lábát?”

John Scalzival szombat délután egy hosszabb beszélgetés során találkozhatsz, ami után dedikál is.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

John Scalzi nem szégyelli, hogy science-fictiont ír

...
Hírek

Scalzi, Ken Liu és Kloos novellái is életre kelnek a Netflix új animációs sorozatában

...
Hírek

Tizenhárom könyves gigaszerződést kötött John Scalzi

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

Jó szívvel ajánljuk
Gyerekirodalom
Szabadság, egyenlőség, tolerancia a rajzolásban és az életben – gyerekeknek (is)
...
Gyerekirodalom

Derűs és hasznos könyvecske ad tanácsot, mit csinálj, ha szembejön egy medve

Ha szembejön egy medve beszélgetésre hív az emberek és állatok kapcsolatáról, Linda Bondestam magával ragadó illusztrációi pedig bemutatják az erdő mélyén leskelődő veszélyek és a mesélés öröme közti különbséget. Olvass bele!

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról.