Így beszélget Neil Gaiman és George R. R. Martin a Sandmanről

A Netflix időről időre összeültet hírességeket, hogy beszélgessenek egy-egy filmről, adaptációról. Most nem mást, mint George R.R. Martint és Neil Gaimant kérték fel, hogy tárgyalják ki a Sandmant.

fk | 2022. augusztus 11. |

A Neil Gaiman kultikus képregényéből készült tízrészes sorozat pár napja debütált a Netflixen. A Sandman mérföldkő volt az angolszász képregény történetében, korábban ezt írtuk róla: „Gaiman kicsit olyan, mint Tarantino, legalábbis a munkamódszerét tekintve: gátlástalanul lop mindenhonnan, két pofára zabálja a mitológiai történeteket, Shakespeare-t, a kortárs horrort, a képregényeket, a sci-fit meg a klasszikus fantasyt. Mindent megemészt, aztán kéjesen visszaböfögi. A végeredmény viszont soha nem egy hommage-ektől és kikacsintásoktól roskadozó, műfaji katyvasz lesz, hanem egy magasabb szintre emelt, végletekig letisztult, tolkieni igényességgel és alázattal kidolgozott világ egy csomó fura karakterekkel.” A feldolgozásában Tom Sturridge (Távol a világ zajától) látható Álom/Morpheus szerepében, de felbukkan Gwendoline Christie (Lucifer), Stephen Fry (Gilbert), Charles Dance (mágus), Jenna Coleman és Boyd Holbrook is. Az előzetesét ITT tudjátok megnézni.

Morpheus visszatér, de még hogy: Sandman Overture
Tovább olvasok

A videóban Neil Gaiman arról beszél, hogy George R. R. Martin nem engedi, hogy elfeledkezzen róla, hogy neki köszönheti a Sandmant. Kiderül ugyanis, hogy Martin annak idején visszadobta a Sandman ötletét, amikor azt Gaiman a Wild Cards sorozatba javasolta. Martin kicsit szabadkozik is, hogy nem ez volt a legjobb döntése a szerkesztői pályája során, de a végeredmény végül az lett, hogy Gaiman elvitte a sztorit a DC-hez és befutott vele. A videóban beszélnek még kicsit a karakterekről és színészekről is, például Gwendoline Christie-ről, aki Gaimen szerint remekül alakítja Lucifert a sorozatban. A szerző azt is elmondta, hogy a Comic Conon találkozott először együtt a színészgárdával, és látta, ahogy a szereplők közti dinamikák a valóságban is megelevenednek. Szerinte éppen ezért ezt folytatni kell, mert ezeket az embereket mindenképp újra össze kell hozni egy helyre.

Nézzétek meg a videót itt:

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Veszélyesen álmodni még nem volt ilyen hívogató, mint a Sandman friss előzetesében

Az előzetes hosszasan elidőzik a Korinthoszi figurájánál.

...
Szórakozás

Neil Gaiman ismét a képernyőn: itt a Sandman első előzetese

Neil Gaiman kultikus képregényének feldolgozásában Tom Sturridge (Távol a világ zajától) látható Álom/Morpheus szerepében.

...
Nagy

Morpheus visszatér, de még hogy: Sandman Overture

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Kritika

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

Emberek és kultúrák közötti távolságokról, a hiányról, a megszállottságot súroló vonzalomról és a mérgező szépségkultuszról is mesél a francia-dél-koreai Elisa Shua Dusapin 2016-os, első regénye. Ez a hét könyve.

Szerzőink

...
Borda Réka

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

...
Kolozsi Orsolya

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

Polc

Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében

...

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...

Az embermentő labdarúgó ‒ dédunokája írt könyvet a válogatott első gólszerzőjéről

...