Shiri Zsuzsa: Gitta könyve
Kik voltak, és hová lettek a vidéki zsidók? Legalább félmillió ember hiányzik Magyarországról, akiknek túlnyomó többsége a megélhetésért keservesen küzdő szegény ember volt. Ők kerültek leginkább gázkamrákba, és ha túlélték, ők döntöttek leginkább úgy, hogy a világ más részén kezdik újra az életüket. A Gitta könyve az ő küzdelmes életüket meséli el. A Csengeren született Mann-Schőner Gitta története viszont jóval több egy holokausztmemoárnál, gyakorlatilag a 20. századi vidéki magyarság és zsidóság kistükre, melyből a magyar társadalom szociális viszonyai, kultúr- és nőtörténeti háttere is kiderül. Egy szegény, ortodox zsidó család életén keresztül mutatja be azt az elképesztő csapást, mely a vidéki zsidóságot érte, és a hihetetlen erőt és elszántságot, mely a talpraállásukat jellemezte. Gittával készült interjúnkat ITT tudod elolvasni.
Pataki Ági: Nyitottan a világra
Pataki Ági a hetvenes évek elején egy véletlennek köszönhetően került be Rotschild Klára híres szalonjába manökennek, majd a Fabulon cég reklámarcaként szerzett országos ismertséget. Az ország első sztármodelljeként generációk bálványává vált, számtalan, azóta ikonikus fotón és reklámban köszön vissza az arca. Az átlagosnál jóval hosszabb modellkarrierje vége felé, a ‘80-as években nyitotta meg divatüzletét a Váci utcában, majd egy újabb váltás után filmproducerként kezdett dolgozni, és olyan filmek kötődnek nevéhez mint az Üvegtigris, a Fehér tenyér, a Bibliothèque Pascal vagy az Egy nap. A hetvenedik születésnapjára megjelent életrajzi könyve, a Nyitottan a világra, amellett, hogy egy rendkívül izgalmas és inspiráló életút története, egyben izgalmas időutazás is a rendszerváltás előtti éra kiváltságosainak világába. Olvass bele a könyvbe ITT!
Deborah Feldman: Exodus
Az Unortodox - Egy másik út címú Netflix-sorozatnak köszönhetően világhírűvé vált Deborah Feldman 2009-ben, huszonhárom évesen hagyta hátra szigorú szabályok szerint élő haszid zsidó családját, hogy kisfiával együtt kezdjen egy új, szabadabb életet. A döntéshez vezető útról, valamint identitáskereséséről Unortodox című könyvében mesélt, amiről mi is több ízben írtunk (ITT és ITT), illetve interjúztunk is a szerzővel. Az idén decemberben megjelent Exodusszal folytatja történetét, amiben immár egyedülálló, független nőként kell helytállnia a zárt zsidó közösségen kívüli világban: gondoskodni a fiáról, biztosítania megélhetésüket, miközben írói karrierjét építi, és meg szeretné találni az igaz szerelmet is. Olvass bele ITT!
Pam Jenoff: Elvesztek Párizsban
A történész végzettségű Pam Jenoff kémregénye, az Elvesztek Párizsban a második világháború sokáig eltitkolt hőseinek állít emléket: annak a 39 nőnek, illetve vezetőjüknek, Vera Atkinsnek, akik az 1940-ben felállított brit titkos szervezet, a Különleges Hadműveletek Végrehajtó Egységének (Special Operations Executive - SOE) megbízásából ügynökként segítették az ellenállási mozgalom tevékenységét a nácik által megszállt francia területeken. A fiktív szereplőket felvonultató, de valós eseményeken alapuló történet ezeknek a háború végkimenetelében fontos szerepet játszó merész és hősies nőknek állít emléket, miközben bátorságról, testvériségről és a legnagyobb vészben tanúsított túlélő erőről is mesél.
Budai Lotti: Rizsporos hétköznapok 3.
A Rizsporos hétköznapok-sorozat legújabb kötetében a női szexualitás átfogó történetével ismerkedhetünk meg, a nők szexualitását keretek közé szorító, és ezzel együtt a nőt a társadalomban elfoglalt helyére szögező történelmi hagyományok, szokások, orvosi és más elméletek mentén. Budai Lotti mindezt olyan témákon keresztül közelíti meg, mint például a 17. századi pornográf regények világa, az első éjszaka joga, Freud pénisz irigységről szóló elmélete, a viktoriánus hisztéria, és a vibrátorral gyógyító 19. századi doktorok, vagy épp az erényöv mítosza. Minthogy a fent említett szokások és elméletek nemcsak korlátozták, de tabusították is a női szexualitást, ezért a könyv számos tabutémát is körbejár, mint például a menstruáció, a szüzesség, a fogamzásgátlás vagy épp a prostitúció története.