7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tetszik vagy sem, az Oscar-díjnak még mindig van egy varázsa – elég csak megnézni a streamingszolgáltatók kategóriáit, vagy ezt a listát, amin olyan kevésbé ismert könyvek szerepelnek, amikből Oscar-díjas film készült. Ez alkalommal azt válogattuk össze, hogy milyen Oscar-nyertes adaptációkat nézhetsz most a Netflixen. Első blikkre az a benyomásunk, hogy a Netflixnél valaki nagyon szeretheti Benedict Cumberbatch-et vagy a színész az adaptációkat, mert ő lesz a leggyakrabban felbukkanó színész a listán. 

Kódjátszma

Mit nyert: a legjobb adaptált forgatókönyv

Ebben a történelmi drámában láthatjuk Benedict Cumberbatch egyik legjobb alakítását. A film Andrew Hodges Kódjátszma - Alan Turing élete című könyve alapján készült, és a világhírű brit matematikus életébe enged bepillantást. A II. világháborúban Turing segített a brit kormánynak megfejteni a német hírszerzés kódolt üzeneteit – pontosabban az Enigma nevű gép működését. Turingot ma a számítógép-tudomány egyik atyjaként tiszteljük, ám ez nem védte meg őt a saját hazájától. A tudósról 1952-ben derült ki, hogy meleg, akkor viszont választania kellett, hogy börtönbe megy vagy hormonkezelésnek veti alá magát. Két évvel később találtak rá holtan, halála körülményei máig tisztázatlanok.

Bár a film kapott kritikákat egyes történelmi pontatlanságaiért, még többen dicsérték azért, ahogyan a mentális egészség kérdéseit kezeli, illetve ahogy bemutatja, hogy mit jelentett melegnek lenni a 20. század közepén. Cumberbatch mellett a főbb szerepekben Charles Dance, Keira Knightley és Mark Strong látható.

Henry Sugar csodálatos története

Mit nyert: a legjobb élőszereplős rövidfilm

Wes Anderson 2023-ban egy rövidfilmsorozattal jelentkezett: Roald Dahl-történeteket dolgozott fel a Netflixnek. A négy közül a leghosszabb és a legtartalmasabb a Henry Sugar volt, ami végül a rég megérdemelt Oscart is behúzta a rendezőnek. A történet hőse, egy szerencsejátékos (ismét Benedict Cumberbatch), egy legendás jógi (Ben Kingsley) segítségével tesz szert olyan mentális képességekre, amikkel megállíthatatlanná válik a nyerő szériája. A 39 perces darab gyönyörűen zongorázza végig a helyzetből fakadó következményeket. Ha pedig szereted Anderson esztétikáját, a többi filmecskét is mindenképp ajánljuk.

Jurassic Park

Mit nyert: a legjobb hang, a legjobb hangkeverés, a legjobb vizuális effektek

Téved, aki azt hiszi, hogy a dinoszauruszok évmilliókkal ezelőtt uralták a Földet – a hatalomátvétel ugyanis 1993-ban következett be, amikor Steven Spielbergnek köszönhetően letarolták a mozikat, és az összes akkori kisgyerek agyát. A Michael Crichton sikerkönyve alapján készült filmben egy csapat tudós jó ötletnek tartja, hogy klónozzák az ősgyíkokat, majd kvázi állatkertben mutogassák őket. A projekt persze tragikusan sül el, aminek az elszabadult Velociraptorok és persze a T-Rex mellett olyan generációs szállóigéket is köszönhetünk, mint például, hogy „A természet utat tör” – vagy nagyjából bármi, amit a Jeff Goldblum alakította matematikus mondott. A 30 éves filmről egy egész cikkben megemlékeztünk.

Guillermo del Toro Pinocchiója

Mit nyert: a legjobb egész estés animációs film

Amikor kiderült, hogy a fantasztikus horrorvízióiról ismert Guillermo del Toro is elkészíti a maga Pinocchióját, biztosak voltunk benne, hogy ez valami egészen más lesz, mint a 100 éves Disney rajzfilmje. Nem mintha baj lenne az 1940-es klasszikussal, de azért van az alaptörténetben épp elég olyan félelmetes részlet (gondolj a szamarakra!), ami del Toro kezében egészen máshogy mutatott.

Az öreg Gepetto fából faragott fiának történetét eredetileg Carlo Collodi írta meg gyerekregényként a 19. századi nevelés szellemében – del Toro viszont a fasiszta Olaszországba emelte át a cselekményt (te jó ég, mennyire félrevezető ez a fenti előzetes!). A stop-motion technikával készült filmben pedig a szereplőknek olyan világsztárok adták a hangjukat, mint Ewan McGregor, Tilda Swinton, Cate Blanchett és Christoph Waltz.

Szigorúan bizalmas

Mit nyert: a legjobb női mellékszereplő, a legjobb adaptált forgatókönyv

Curtis Hanson 1997-es filmje a bemutatása évének nagy dobása volt, kapott is kilenc Oscar-jelölést. James Ellroy eredeti, hard boiled krimije az 1950-es évek Los Angelesébe vezet, és gyakorlatilag a jó és a rossz zsaruk harcát látjuk benne. A film pedig tökéletes lenne páros vetítésen a Kínai negyeddel együtt, hiszen ugyanazt a nyomasztó, de mégis lebilincselő neonoir stílust hozzák. A főbb szerepeket az akkor csúcson lévő Guy Pearce, Russell Crowe és Kevin Spacey alakította, a rendező pedig nagyon ráérzett a műfaj és Ellroy sötét hangulatára. Kim Basinger viszont gyakorlatilag ellopta a show-t, meg is kapta az alakításáért az Oscart. Az már csak egy érdekes kis fricsa, hogy maga Ellroy egyébként utálja ezt a filmet.

Joker

Mit nyert: a legjobb férfi főszereplő, a legjobb eredeti filmzene

Todd Phillips 2019-es filmje némiképp kakukktojás, hiszen konkrét sztori alapanyaga nincs, viszont a képregény történetének leghírhedtebb gonosztevőjének, Jokernek meséli el az alternatív eredettörténetét. (Batman ősellenségének nagybetűs eredettörténetét Alan Moore-nak és az 1988-as A gyilkos tréfának köszönhetjük.)

A Joker nagy dobása az volt, hogy egy rögrealista kortárs drámába helyezte főszereplőjét, és azt láttuk, hogyan hagyja magára az szociális ellátási rendszer és a társadalom a mentális és anyagi problémákkal küzdő Arthurt. Az őrületbe zuhanó férfit alakító Joaquin Phoenixet pedig még úgy is lenyűgöző volt nézni, hogy a film azért némiképp didaktikusra sikerült. A Joker 2-ről itt írtuk meg, mit lehet már most tudni.

A kutya karmai közt

Mit nyert: a legjobb rendező

Benedict Cumberbatch nyitotta a sort, vele is zárunk. A film Thomas Savage 1967-es regényéből készült, és a húszas évek vidéki Amerikájában ütköztet kétféle szemléletet. A vadnyugatnak leáldozott, a montanai cowboyélet viszont még mindig kemény, főleg, ha valakinek a saját fogalmai szerint férfiatlan takargatnivalója van. Phil Burbank (Cumberbatch) így durva ellenségességgel fogadja, amikor a nála jóval kedvesebb és a haladás mellett elkötelezett fivére egy művelt asszonyt és annak érzékeny fiát hozza a házukba. Elindul az akaratok háborúja, amire végül egy részben meglepő csavar tesz pontot. A korábban a Zongoraleckével (1993) világhírt szerzett Jane Campion volt az első nő Hollywood történetében, akit kétszer jelöltek rendezésért Oscarra – és mindkétszer el is hozta. A filmről ebben a podcastban beszélgettünk és itt írtunk róla.

(Mashable)

Nyitókép: Warner Bros./InterCom

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5 kevésbé ismert könyv, amiből Oscar-díjas film készült

Közeleg az Oscar-gála: olyan köteteket ajánlunk, melyek nyertes filmek alapjául szolgáltak.

...
Hírek

Az Oppenheimer tarolt, mi pedig új magyar Oscarnak örülhetünk

Christopher Nolan filmje hét szobrot nyert a 96. Oscar-gálán, ahol a legjobb production design kategóriában díjazták Mihalek Zsuzsát, a Szegény párák berendezőjét is.

...
Podcast

Oscar 2024: Barbie, Oppenheimer vagy egy nevető harmadik győz a csatában?

Megnéztük és megvitattuk a legjobb adaptált forgatókönyv Oscar-díjára jelölt filmeket a Barbie-tól a Szegény párákig, szóba került Frankenstein, Prométheusz és azok a kontrollálhatatlan nők is, akik kitörnek a felállított keretekből. Podcast.

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)

...

„Eldöntöttem: ősszel, aki ott lesz, ott lesz, én ezt elkezdem!” – Kiss Heni szülővé válásának útja

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Fenyvesi Orsolyával (Podcast)

Természetesen olvasok
...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...
Zöld

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Zöld

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...
Zöld

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Kiemeltek
...
Könyves Advent

Amit az izlandiak karácsonykor olvasnak – Könyv a szeretetről, hűségről és kitartásról

Az ünnep nemcsak csillogás, hanem küzdelem és keresés is egyben.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

...
Podcast

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

Megjelent a Könyves Magazin 50-es listája, alaposan átbeszéljük, hallgassátok! 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Nézd meg A párduc sorozat előzetesét!

Garibaldiról és az olasz forradalomról szóló nagyregény feldolgozása jövőre érkezik a Netflixre.

...
Szórakozás

Kiderült, ki játszhatja a sorozatgyilkost az új Amerikai pszichóban

Ígéretes választás. 

...
Szórakozás

Elmélkedés a halandóságról egy boncteremben – megfilmesítik Stephen King novelláját 

Hollywood egyszerűen nem tud betelni Stephen King világával.