7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tetszik vagy sem, az Oscar-díjnak még mindig van egy varázsa – elég csak megnézni a streamingszolgáltatók kategóriáit, vagy ezt a listát, amin olyan kevésbé ismert könyvek szerepelnek, amikből Oscar-díjas film készült. Ez alkalommal azt válogattuk össze, hogy milyen Oscar-nyertes adaptációkat nézhetsz most a Netflixen. Első blikkre az a benyomásunk, hogy a Netflixnél valaki nagyon szeretheti Benedict Cumberbatch-et vagy a színész az adaptációkat, mert ő lesz a leggyakrabban felbukkanó színész a listán. 

Kódjátszma

Mit nyert: a legjobb adaptált forgatókönyv

Ebben a történelmi drámában láthatjuk Benedict Cumberbatch egyik legjobb alakítását. A film Andrew Hodges Kódjátszma - Alan Turing élete című könyve alapján készült, és a világhírű brit matematikus életébe enged bepillantást. A II. világháborúban Turing segített a brit kormánynak megfejteni a német hírszerzés kódolt üzeneteit – pontosabban az Enigma nevű gép működését. Turingot ma a számítógép-tudomány egyik atyjaként tiszteljük, ám ez nem védte meg őt a saját hazájától. A tudósról 1952-ben derült ki, hogy meleg, akkor viszont választania kellett, hogy börtönbe megy vagy hormonkezelésnek veti alá magát. Két évvel később találtak rá holtan, halála körülményei máig tisztázatlanok.

Bár a film kapott kritikákat egyes történelmi pontatlanságaiért, még többen dicsérték azért, ahogyan a mentális egészség kérdéseit kezeli, illetve ahogy bemutatja, hogy mit jelentett melegnek lenni a 20. század közepén. Cumberbatch mellett a főbb szerepekben Charles Dance, Keira Knightley és Mark Strong látható.

Henry Sugar csodálatos története

Mit nyert: a legjobb élőszereplős rövidfilm

Wes Anderson 2023-ban egy rövidfilmsorozattal jelentkezett: Roald Dahl-történeteket dolgozott fel a Netflixnek. A négy közül a leghosszabb és a legtartalmasabb a Henry Sugar volt, ami végül a rég megérdemelt Oscart is behúzta a rendezőnek. A történet hőse, egy szerencsejátékos (ismét Benedict Cumberbatch), egy legendás jógi (Ben Kingsley) segítségével tesz szert olyan mentális képességekre, amikkel megállíthatatlanná válik a nyerő szériája. A 39 perces darab gyönyörűen zongorázza végig a helyzetből fakadó következményeket. Ha pedig szereted Anderson esztétikáját, a többi filmecskét is mindenképp ajánljuk.

Jurassic Park

Mit nyert: a legjobb hang, a legjobb hangkeverés, a legjobb vizuális effektek

Téved, aki azt hiszi, hogy a dinoszauruszok évmilliókkal ezelőtt uralták a Földet – a hatalomátvétel ugyanis 1993-ban következett be, amikor Steven Spielbergnek köszönhetően letarolták a mozikat, és az összes akkori kisgyerek agyát. A Michael Crichton sikerkönyve alapján készült filmben egy csapat tudós jó ötletnek tartja, hogy klónozzák az ősgyíkokat, majd kvázi állatkertben mutogassák őket. A projekt persze tragikusan sül el, aminek az elszabadult Velociraptorok és persze a T-Rex mellett olyan generációs szállóigéket is köszönhetünk, mint például, hogy „A természet utat tör” – vagy nagyjából bármi, amit a Jeff Goldblum alakította matematikus mondott. A 30 éves filmről egy egész cikkben megemlékeztünk.

Guillermo del Toro Pinocchiója

Mit nyert: a legjobb egész estés animációs film

Amikor kiderült, hogy a fantasztikus horrorvízióiról ismert Guillermo del Toro is elkészíti a maga Pinocchióját, biztosak voltunk benne, hogy ez valami egészen más lesz, mint a 100 éves Disney rajzfilmje. Nem mintha baj lenne az 1940-es klasszikussal, de azért van az alaptörténetben épp elég olyan félelmetes részlet (gondolj a szamarakra!), ami del Toro kezében egészen máshogy mutatott.

Az öreg Gepetto fából faragott fiának történetét eredetileg Carlo Collodi írta meg gyerekregényként a 19. századi nevelés szellemében – del Toro viszont a fasiszta Olaszországba emelte át a cselekményt (te jó ég, mennyire félrevezető ez a fenti előzetes!). A stop-motion technikával készült filmben pedig a szereplőknek olyan világsztárok adták a hangjukat, mint Ewan McGregor, Tilda Swinton, Cate Blanchett és Christoph Waltz.

Szigorúan bizalmas

Mit nyert: a legjobb női mellékszereplő, a legjobb adaptált forgatókönyv

Curtis Hanson 1997-es filmje a bemutatása évének nagy dobása volt, kapott is kilenc Oscar-jelölést. James Ellroy eredeti, hard boiled krimije az 1950-es évek Los Angelesébe vezet, és gyakorlatilag a jó és a rossz zsaruk harcát látjuk benne. A film pedig tökéletes lenne páros vetítésen a Kínai negyeddel együtt, hiszen ugyanazt a nyomasztó, de mégis lebilincselő neonoir stílust hozzák. A főbb szerepeket az akkor csúcson lévő Guy Pearce, Russell Crowe és Kevin Spacey alakította, a rendező pedig nagyon ráérzett a műfaj és Ellroy sötét hangulatára. Kim Basinger viszont gyakorlatilag ellopta a show-t, meg is kapta az alakításáért az Oscart. Az már csak egy érdekes kis fricsa, hogy maga Ellroy egyébként utálja ezt a filmet.

Joker

Mit nyert: a legjobb férfi főszereplő, a legjobb eredeti filmzene

Todd Phillips 2019-es filmje némiképp kakukktojás, hiszen konkrét sztori alapanyaga nincs, viszont a képregény történetének leghírhedtebb gonosztevőjének, Jokernek meséli el az alternatív eredettörténetét. (Batman ősellenségének nagybetűs eredettörténetét Alan Moore-nak és az 1988-as A gyilkos tréfának köszönhetjük.)

A Joker nagy dobása az volt, hogy egy rögrealista kortárs drámába helyezte főszereplőjét, és azt láttuk, hogyan hagyja magára az szociális ellátási rendszer és a társadalom a mentális és anyagi problémákkal küzdő Arthurt. Az őrületbe zuhanó férfit alakító Joaquin Phoenixet pedig még úgy is lenyűgöző volt nézni, hogy a film azért némiképp didaktikusra sikerült. A Joker 2-ről itt írtuk meg, mit lehet már most tudni.

A kutya karmai közt

Mit nyert: a legjobb rendező

Benedict Cumberbatch nyitotta a sort, vele is zárunk. A film Thomas Savage 1967-es regényéből készült, és a húszas évek vidéki Amerikájában ütköztet kétféle szemléletet. A vadnyugatnak leáldozott, a montanai cowboyélet viszont még mindig kemény, főleg, ha valakinek a saját fogalmai szerint férfiatlan takargatnivalója van. Phil Burbank (Cumberbatch) így durva ellenségességgel fogadja, amikor a nála jóval kedvesebb és a haladás mellett elkötelezett fivére egy művelt asszonyt és annak érzékeny fiát hozza a házukba. Elindul az akaratok háborúja, amire végül egy részben meglepő csavar tesz pontot. A korábban a Zongoraleckével (1993) világhírt szerzett Jane Campion volt az első nő Hollywood történetében, akit kétszer jelöltek rendezésért Oscarra – és mindkétszer el is hozta. A filmről ebben a podcastban beszélgettünk és itt írtunk róla.

(Mashable)

Nyitókép: Warner Bros./InterCom

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5 kevésbé ismert könyv, amiből Oscar-díjas film készült

Közeleg az Oscar-gála: olyan köteteket ajánlunk, melyek nyertes filmek alapjául szolgáltak.

...
Hírek

Az Oppenheimer tarolt, mi pedig új magyar Oscarnak örülhetünk

Christopher Nolan filmje hét szobrot nyert a 96. Oscar-gálán, ahol a legjobb production design kategóriában díjazták Mihalek Zsuzsát, a Szegény párák berendezőjét is.

...
Podcast

Oscar 2024: Barbie, Oppenheimer vagy egy nevető harmadik győz a csatában?

Megnéztük és megvitattuk a legjobb adaptált forgatókönyv Oscar-díjára jelölt filmeket a Barbie-tól a Szegény párákig, szóba került Frankenstein, Prométheusz és azok a kontrollálhatatlan nők is, akik kitörnek a felállított keretekből. Podcast.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

...

A háromtest-probléma: mi lesz velünk, ha 400 év múlva elpusztítanak minket a szuperokos high-tech lények?

...

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Természetesen olvasok
...
Zöld

10 dolog, amit jó, ha tudsz a pszichológusodról

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

...
Zöld

Ebből a sűrű, sötét erdőből csak hetekkel később bukkan fel a hajód - Olvass bele a Mitágó-erdőbe!

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Zöld

Megrendezik az első szépségversenyt az AI-modelleknek, vajon Bíró Ada indul?

Még több olvasnivaló
...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.