A nagy kritikai sikert aratott Pinocchio után Guillermo Del Toro visszatér az animációhoz, és a Nobel-díjas Kazuo Ishiguro 2015-ös regényét, Az eltemetett óriást dolgozza fel. A Deadline nyomán a Tor azt írja, hogy a Del Toro a Netflixnek készít stop-motion animációt a ShadowMachine animációs és produkciós céggel. A rendező a film producere és Dennis Kelly mellett társírója is lesz.
Stop-motion animáció
Ez egy olyan animációs eljárás, amikor a látottakat képkockánként rögzítik, és utána a kockákat mozgóképpé dolgozzák össze. A hagyományos filmfelvétellel szemben nem az események valós idejében történik a rögzítés (tehát nem például mozgó bábokat filmeznek le), hanem állóképek fotóit fűzik egymás után. A számítógépes technológia mostani fejlettsége előtt így készült a legtöbb animációs film, de ma is láthatunk különleges darabokat. Így készült például A halott menyasszony, a Coraline és a titkos ajtó, Frankenweenie - Ebcsont beforr vagy a Kubo és a varázshúrok is.
Del Toro a Deadline-nak azt nyilatkozta, hogy azért választották a stop-motion technikát, mert azzal összetett történeteket mondhatnak el és határok nélküli világokat építhetnek.
Az eltemetett óriásban egy idős házaspár, Axl és Beatrice történetét ismerjük meg, akik az Arthur király utáni Angliában bolyonganak. Ezen a földön mindenki elveszítette a hosszú távú memóriáját, így a házaspár is úgy indul meglátogatni a fiukat egy közeli településen, hogy nem tudják könnyen felidézni az arcvonásait. Az út során aztán sokféle emberrel találkoznak és többféle kihívással kell szembenézniük. A regény a hét könyve volt nálunk, cikkünket itt olvashatod róla.
A bemutató dátumáról még nincs hír, de mivel a stop-motion technika sok munkával jár, várhatóan még évek telnek el, mire láthatjuk a filmet.
Közben várható egy másik Ishiguro-feldolgozás is: a Ne engedj el… című regényéből ezúttal sorozatot készítenek. A könyv egy bentlakásos, sajátos szabályokkal működő iskolában játszódik, amelynek diákjai tudják, hogy különlegesek – ám, hogy miben, azt csak évekkel később értik meg. A regény 2005-ös megjelenését követően rövid időn belül több jelentős irodalmi díjat is elnyert, és a Time magazin beválogatta a száz legjobb angol nyelvű regény közé.
A Nobel-díjas írónak nemrég jelent meg angolul új regénye, a Klara and the Sun, amelynek narrátora egy robot.
Kazuo Ishiguro legutóbbi regénye, a Klara és a Nap 2021-ben 10. volt az év könyve listánkon. A regényről, amit Barack Obama is felvett a nyári olvasmánylistájára, Steven Spielberg pedig megvásárolta a megfilmesítési jogait, akkor azt írtuk: "Falcsik Mari fordításában olvasható regény olyan, mintha disztópia lenne, de valójában nem az, mert a technológia, a mesterséges intelligencia vagy a robotizáció a hétköznapi életünk része, ahogy azt sem kell részletezni, hogy változtatta meg a személyközi kommunikációt a technológia folyamatos változása. Ishiguro Klaraja rajongja a Napot, minden apró részletet megfigyel, nyitottan fordul a világhoz, hiszen majdnem a nulláról tanulja azt, csupán egy alap adatmennyiséget programoztak be neki korábban. A technika világában fontos kérdés, hogy mi tesz valamit vagy valakit emberivé, hogyan viszonyulunk az emlékekhez, ha azok egyébként egy tabletről letölthetőek."