Oscar 2024: Barbie vs. Oppenheimer konyvesmagazin.hu (Fotó: Warner Bros./Universal)

Oscar 2024: Barbie, Oppenheimer vagy egy nevető harmadik győz a csatában?

Az Amerikai Filmakadémia március 11-én 96. alkalommal, 23 kategóriában osztja ki az Oscar-díjat. Megnéztük, majd podcastban megvitattuk a legjobb adaptált forgatókönyv elismeréséért versengő filmeket. 

Könyves Magazin | 2024. március 05. |

Az Oscaron a legjobb adaptált forgatókönyvért idén öt film verseng: az American Fiction, a Barbie, az Oppenheimer, az Érdekvédelmi terület és a Szegény párák. Több filmben felfedeztük a Frankenstein és a Prométheusz-mítosz nyomait, a férfiak által kitalált kereteket átlépő női karaktereket, sőt egy idővonalon is összekötöttük a látszólag nagyon különböző filmeket. A podcastban Kiss Imola, Valuska László és Vass Norbert beszélget férfi- és nőtörténetekről, jól és kevésbé jól sikerült feldolgozásokról, majd egy nagyon szubjektív listát is felállítanak.

Harc az Oscarért

2023 nyarán a Barbie és az Oppenheimer feszült egymásnak a mozikban, a díjátadószezon azonban már sokkal inkább a Szegény párákaz Oppenheimer és a Megfojtott virágok versengéséről szólt – utóbbit, bár megfelelt volna a kritériumoknak, nem jelölte az Akadémia a legjobb adaptált forgatóköny kategóriában.

Itt van azonban az eddig sorozatokon dolgozó forgatókönyvíró Cord Jefferson első rendezése, az American Fiction (a hazai mozik még nem mutatták be), mely egy afroamerikai író, Percival Everett Erasure című, 2001-es regényéből készült. A szórakoztató, okos, sokrétű film mindannyiunkat alaposan meglepett: egyszerre beszél szakmai, művészi és személyes dilemmákról egy kiábrándult író, Monk történetén keresztül, aki csak provokálni akar sztereotípiákkal teletömött, feketékről szóló regényével, ehelyett sikert arat vele.

A Barbie pink foltot égetett a retinánkba. Valójában nem volt mögötte konkrét alapanyag, hanem egy több évtizedes világjelenséget kellett valahogy történetté formálnia, annak többféle értelmezésével együtt – abban nem értettünk egyet, hogy ezt inkább a nők értékelték-e a moziban.

Férfiak vs. nők

A vattacukros világ öntudatra ébredő babáival és az esendő Kennel szemben az Oppenheimer volt a Nagy, Komoly Opusz egy Zseniális Férfiról, mely egy monstre életrajz alapján készült. Beszéltünk arról, hogy ez a film hogyan illik Christopher Nolan univerzumába és vajon ez-e az eddigi legjobb filmje, de arról is, hogy kell-e nekünk nézni az atombomba feltalálójának vívódását.

A Szegény párák egy újabb szürreális Jórgosz Lánthimosz-film, egy szatirikus Frankenstein-újjáértelmezés, melynek forgatókönyvét Tony McNamara Alasdair Grey regénye alapján írta. A viktoriánus korba helyezett történetben végigkövetjük, ahogy egy fiatal nő egy csecsemő agyával fedezi fel a világot, majd egyre inkább öntudatra ébred, ezzel párhuzamosan viszont az őt kontrollálni akaró férfiak próbálkozásai egyre csúfosabb kudarcot vallanak.

Az Érdekvédelmi terület főszereplője a náci parancsnok Rudolf Höss és felesége, Martha, aki létrehoz családjának egy idilli házat saját édenkerttel, miközben a fal túloldalán az auschwitzi halálgyár üzemel napról-napra növekvő hatékonysággal. A film kevés párbeszéddel és sok zajjal-hanggal mutatja be azt, amit szavakkal nehéz leírni.

A kategóriában jelölt filmek és forgatókönyvíróik:

American Fiction – Cord Jefferson

Barbie – Greta Gerwig, Noah Baumbach

Érdekvédelmi terület (The Zone of Interest) – Jonathan Glazer

Oppenheimer – Christopher Nolan

Szegény párák (Poor Things) – Tony McNamara

A podcastot meghallgathatod itt, Spotifyon vagy PodBeanen.

Fotók: Barbie Warner Bros., Oppenheimer Universal Pictures

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Szegény párák feminista kiáltványként értelmezi újra a Frankensteint

Jórgosz Lánthimosz tizenegy Oscarra jelölt mozija női szemszögből beszéli el Mary Shelley viktoriánus díszletek között játszódó, horrorklisékből, gótikus románcok és pikareszkregények elemeiből összeöltött felnövekedéstörténetet.

...

Oppenheimernek két szerelme volt, az atombombával megváltoztatta a történelem menetét

Christopher Nolan egy közel három évtizeden át íródó, hétszáz oldalnál is hosszabb életrajzi kötet felhasználásával készítette el Oppenheimer című háromórás, friss moziját. A film világpremierjének napján bemutatjuk a forgatókönyvhez felhasznált biográfiát.

...

Érdekvédelmi terület: Auschwitz parancsnokáról tisztábban beszélnek a zajok, mint a szavak

Jonathan Glazer Cannes-nagydíjas, öt Oscarra jelölt filmje szokatlan módon közelíti meg a holokausztot: Rudolf Hösst és családját követjük benne, a zsidók szenvedését pedig hangok „testesítik meg”.

Hírek
...

Elfogatóparancsot adtak ki a tavalyi Goncourt-díjas francia író ellen

...

Hogyan lehetünk jó anyák 40 felett? Jakupcsek Gabriella új könyvéből kiderül

...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

...

Margó-díj 2025: Gyakran ismételt kérdések

...

Isten is visszatér a Földre A háromtest-probléma szerzőjének új kötetében

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

SZÓRAKOZÁS
...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

Mennyi pontosan a túl sok olvasás?

...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

A könyvnek és a megfilmesítésének a története is legalább olyan fordulatos, mint a regény. 

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

Ezúttal Szabó István A napfény íze című filmjét nézheti meg a nagyközönség.

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Donatella Di Pietrantoni Törékeny kor című regényében az anya nézőpontjából látunk és értelmezünk minden helyzetet. Kritika.