Magyar idő szerint március 11-én hajnalban adják át az Amerikai Filmakadémia díjait, az Oscart. Ennek apropóján podcastban beszéltük ki a legjobb adaptált forgatókönyv öt idei jelöltjét, most pedig olyan könyveket válogattunk össze, amelyeket a hazai közönség nem nagyon ismerhetett azelőtt, hogy bemutatták a belőlük készült filmeket.
Miriam Toews: Nők beszélgetnek
Bolíviában, egy távoli, eldugott mennonita településen 2005 és 2009 között lányok és asszonyok százaival esett meg, hogy reggel kábán, fájó testrészekkel, zúzódásokkal borítva, vérezve ébredtek, miután éjszaka megtámadták őket. A támadásokat eleinte szellemeknek vagy démonoknak tulajdonították. A közösség tagjai közül néhányan úgy vélték, a támadásokkal Isten vagy a Sátán bünteti a nőket bűneikért; többen hazugsággal vádolták a nőket, hogy így akarják felhívni magukra a közösség figyelmét vagy házasságtörésüket palástolni; megint mások pedig azt gondolták, hogy az egész a nők élénk fantáziájának szüleménye. Végül azonban kiderült, hogy a támadásokért a kolónia nyolc férfi tagja felelős. Az állatgyógyászatban alkalmazott érzéstelenítőszerrel, nadragulyapermettel kábították el áldozataikat, és az eszméletlen nőket megerőszakolták. A bolíviai bíróság 2011-ben bűnösnek nyilvánította a nyolc férfit, és hosszú börtönbüntetésre ítélte őket. De 2013-ban, miközben az elítélt férfiak még börtönbüntetésüket töltötték, a kolóniában újrakezdődtek a korábbiakhoz hasonló támadások és szexuális visszaélések. A könyvben két család lányai és asszonyai vitatják meg a történtek után szóba jöhető lehetőségeiket – semmit sem tenni, maradni és harcolni, elmenni. A valós eseményekre Miriam Toews regény formában reagált, melyből Sarah Polley forgatott filmet, és a Women Talking 2023-ban el is nyerte a legjobb adaptált forgatókönyv díját.
John Braine: Hely a Tetőn
Joe Lampton átlagos képességű, de fölöttébb jóvágású fiatalember, aki csak egyet tud biztosan: ki akar törni a nyomasztó, egyhangú angol kisváros keretei közül. Egyetlen esélye van rá, ha előnyös házasságot köt. Horogra is akad egy bájos, és, ami a fő, dúsgazdag lány. Hogy mégse olyan könnyű felkerülni a Tetőre? Hogy az odavezető út igencsak rögös? És a hely ott fönn nem valami tágas? Így van, és ezt legjobban az író tudja: John Braine a John Osborne és Kingsley Amis nevével fémjelzett dühös fiatal írók közé tartozott. Braine első regényéből (Hely a Tetőn) Simone Signoret és Laurence Harvey főszereplésével készült film, amelyet hat kategóriában jelöltek Oscar-díjra 1959-ben, és nemcsak a legjobb adaptált forgatókönyv kategóriában díjazták, hanem Signoret lett a legjobb színésznő is.
Christine Leunens: Cellába zárva
Johannes vakbuzgó fiatal náci, a Hitlerjugend ifjú tagja. A háborúban súlyosan megsebesül és elveszíti a fél karját, de számára még ennél is elrettentőbb történik: kiderül, a házuk padlásán a szülei egy zsidó lányt bújtatnak. Azt pedig egyenesen tragédiának éli meg, hogy képtelen ártani Elsának - mert beleszeretett. A fiú mindent megtesz, hogy elnyerje a lány szerelmét, ám Elsa szíve másért dobog. Johannes tudja, hogy szerelme csak addig marad meg neki, amíg tart a háború... És ekkor kitör a béke. Johannes hírt hoz Elsának: a németek győztek, és neki továbbra sem szabad kimennie az utcára, mert vadásznak a zsidókra. Vajon egymásra talál-e fogoly és rabtartó? Sikerül-e a lánynak megmenekülnie? Johannes és Elsa bizarr története az elhazudott békéről, amelyben soha nem tudhatjuk, hogy a rács melyik oldalán is vagyunk éppen. Christine Leunens regényéből (amibe itt beleolvashatsz) Taika Waititi írt-rendezett fergeteges vígjátékot Jojo nyuszi címmel, a filmet 2019-ben hat Oscarra jelölték, végül a legjobb adaptált forgatókönyv díját ítélték neki oda.
Richard Hooker: MASH - Regény három katonaorvosról
Ez a regény indította el a MASH legendát, eredetileg e könyv lapjain keltek életre az olyan halhatatlan amerikai hősök, mint Sólyomszem Pierce, Égő Ajak Houlihan, Radar O'Reilly és a frontkórház többi illusztris tagja. A koreai háború alatt a frontkórházakban dolgozó emberek képzett, elszánt és a kimerülésig hajtott férfiak voltak. Mindenekfelett pedig fiatalok, túl fiatalok, hogy azt csinálják, amit csinálniuk kellett. Megismerkedhetünk a sárban futó hősökkel és a földön futó elmebetegekkel, akik a koreai háborúban harcoltak, átélhetjük a martinis reggeleket és a maratoni bolondozásokat, valamint egy különleges focimeccset is. Robert Altman fekete komédiája 1970-ben öt kategóriában versengett az Oscarért, a legjobb adaptált forgatókönyv díja lett az övé. A nagy sikerű filmet tévésorozat is követte
Jon Stallworth: Csuklyások
1978-ban Colorado Springs (Colorado, USA) közössége azt tapasztalhatta, hogy növekszik ott a fehér felsőbbrendűségeet hirdető, erőszakos szervezet, a Ku-Klux-Klan (KKK) tagságának létszáma. Az egyik férfi, aki vállalta a kihívást és fellépett a város uralmának átvételére törő szervezet ellen, Ron Stallworth rendőrnyomozó volt. Elindított egy fedett nyomozást a Klánon belül, a tagjává vált, sőt rövid ideig Duke, a klánvezér testőreként szolgált, végül pedig felkérést kapott a Colorado Springsben működő részleg vezetői tisztének betöltésére. A nyomozás és az események iróniája, hogy Stallworth fekete férfi. A művelet során megvívta a szükséges politikai harcokat a rendőrségen belül, hogy sikeresen ki tudja húzni ezt a „fullánkot”. A fekete klántag elmeséli, hogyan győzte le ezeket az akadályokat, és milyen módon érte el ezt a szinte hihetetlen eredményt. Stallworth könyvéből készült a BlacKkKlansman című film, amit 2018-ban összesen hat Oscarra jelöltek, ebből a legjobb forgatókönyv díját ítélték oda a Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott és Spike Lee alkotta írócsapatnak.
Megnéztük és megvitattuk a legjobb adaptált forgatókönyv Oscar-díjára jelölt filmeket a Barbie-tól a Szegény párákig, szóba került Frankenstein, Prométheusz és azok a kontrollálhatatlan nők is, akik kitörnek a felállított keretekből. Podcast.
Tovább olvasokFotó: Jojo nyuszi / Searchlight Pictures - The Walt Disney Company