Mint mindig, idén nyáron is országszerte fesztivál van fesztivál hátán, bőven akad miből válogatni, a Nyári Margót viszont semmiképp ne hagyd ki, ha szeretnél festői környezetben kikapcsolódni a kortárs irodalom népszerű szerzőivel vagy éppen kedvenc zenekaraiddal. Augusztus 7. és 9. között rengeteg izgalmas program vár Salföldön. Mutatjuk, milyen könyvekkel készülj a fesztiválra, hiszen ezekről biztosan szó lesz a Nyári Margón!
Iratkozz fel a Könyves Magazin hírlevelére – és vegyél részt nyereményjátékunkban, ahol gazdára talál 2x2 db db bérlet és 3×2 db napijegy a Nyári Margó Fesztiválra!
Tovább olvasokZávada Péter: Éngép
„Én vagyok az Éngép” – áll Závada Péter legújabb kötetének (itt mutattunk részletet) az elején, melyben a költő a személyesség fogalmával játszik el hol komoly, hol humoros hangvétellel.
Megteremti az Éngépet, ami aztán létrehozza az egyszerre ismerős és újszerű verseket, az olvasónak már csak annyi a dolga, hogy felfedezze a rejtélyes „alkotó” világát.
„Én nem hihetővé akartam tenni a szövegeket, hanem azt szerettem volna, ha a lírai én eltávolodik tőlem, ha nem szereti, hogy ő Závada Péter” – magyarázta a szerző a kötetbemutatón, ahol természetesen az autofikciós trendekről is szó esett. Az Éngép és megálmodója augusztus 7-én érkeznek a Margóra.
Kovács Dominik és Kovács Viktor: Lesz majd minden
A tavalyi év egyik legizgalmasabb megjelenése volt a különleges szerzőpáros debütáló könyve, amely nemcsak a Margó-díj shortlistjére került fel, hanem az Erste által támogatott #higgymagadban különdíjat is elnyerte (itt podcasteltünk ennek apropóján). A Lesz majd minden nagyszabású családregény, amely a 20. századi történelem útvesztőjében kalauzol, miközben páratlan humorral nyújt betekintést egy képzeletbeli falu lakóinak kalandos életébe.
„Bármennyire is szeretjük magunkat modernnek gondolni, a száz éve játszódó regény által felvetett kérdéseknek sokkal több közük van a ma emberéhez, mint azt bevallani szeretnénk” – írtuk kritikánkban. A Kovács ikrekkel augusztus 7-én lehet találkozni.
Légrádi Gergely: Falaink
Légrádi Gergely kétszólamú regényében egy egyszülős család mindennapjaiba nyerhetünk bepillantást az anya, illetve a fiú nézőpontjából. Ahogy haladunk előre az oldalakon, egyre több múltbeli trauma és elfojtott vágy kerül felszínre, és idővel nyilvánvalóvá válik, hogy a valóság bizony meglehetősen relatív. Radnóti Zsuzsa ajánlója szerint „korunk egyre növekvő létérzéseinek, a szeretetéhségnek és magányosság érzetének megérintő, erős és fájdalmas krónikája” ez a könyv, ami sokáig nem ereszt. Itt mutattunk részletet is, a szerző pedig a fesztivál első napjára érkezik.
Biró Zsombor Aurél: Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek
A fesztivál második napján sem lesz hiány népszerű szerzőkből. Biró Zsombor Aurél könyve nagyot futott a Margó-shortlist óta: rengetegen szeretik a Zsombor nevű narrátor sziporkázó humorral megírt felnövéstörténetét, amelyet a többi szereplő is félbeszakít, kommentál (itt mutattunk egy részletet).
Ahogy a szerző fogalmazott, „az irodalom akkor a legizgalmasabb, ha bevállalós”, ez a regény pedig határozottan az.
Kritikánkban azt írtuk, nemcsak fiataloknak tökéletes olvasmány, hanem mindazok számára is, „akik folyton a húszas éveiket sírják vissza, hogy lássák: nem volt az annyira dicsőséges menet”.
Röhrig Géza: Semmike-dalok
Röhrig Géza friss verseskötetében (itt beleolvashatsz) „semmike” néha boldog, máskor mérges vagy ideges. De ki is ő valójában? Miközben erre a kérdésre keresünk választ, szinte észrevétlenül önmagunkhoz is közelebb jutunk ezeken az oldalakon. „A jó vers az, amiből megtudják, milyen József Attilának vagy Röhrig Gézának lenni. A nagy vers az, amikor megtudod, hogy milyen neked lenni” – fogalmazott a bemutatón a szerző, aki augusztus 8-án lesz a Margó vendége.
Kustos Júlia: Tehetetlen bálványok
Nemrégiben Szombathelyen találkoztunk Kustos Júliával, ahol úgy fogalmazott, a Tehetetlen bálványok (itt beleolvashatsz) a düh és az üvöltés kötete számára, amit nem volt könnyű kiengednie a kezéből a benne felvonultatott erős érzések miatt.
Vannak itt izgalmas nőalakok, személyesség és még sok minden más, ami miatt érdemes belelapoznunk ebbe a versgyűjteménybe.
A költő podcastünk vendége is volt, a Margó második napján pedig folytatódik a beszélgetés.
Kemény Lili: Nem
Tavaly ilyenkor már bőven mindenki erről a regényről beszélt: a szerző áprilisban nekünk mesélt először róla, aztán ősszel elnyerte a Margó-díjat, és felbolygatta az egész irodalmi közeget. Ha még valaki nem olvasta volna a Nemet, szerintünk mindenképp érdemes megismerni a Kemény Lili nevű főhős zavarba ejtő, intenzív érzésekkel teli és elgondolkodtató felnövéstörténetét, amely – ahogy kritikánkban is írtuk – „leginkább azt mutatja meg, hogy milyen őrjítő folyamat alkotóvá válni, és mennyivel kilátástalanabb megtalálni valamiféle boldogságot a hétköznapokban”. A szerző az utolsó nap vendége lesz.
Simon Márton: Hideg pizza
Sokak örömére nemrég megjelent a nagy sikerű Polaroidok bővített kiadása, aki azonban már kívülről tudja a népszerű kötetet, semmiképp ne hagyja ki a Hideg pizzát, amelyben a költő nemcsak a boldogság vagy a szerelem érzéséhez megy közel, hanem a dinoszauruszokhoz és Jézushoz is. Simon Mártonnal korábban beszélgettünk a versek apropóján pofátlanságról, hagyományról és alanyiságról, a Margó utolsó napján pedig ti is találkozhattok vele.
Gerevich András: Légzésgyakorlatok
Augusztus 9-én a költészet lesz túlsúlyban: Gerevich András kötetének melankolikus hangulatát sokáig őrizzük az olvasás után is, míg érzékiségük fülledt nyári éjszakák forróságát idézi fel bennünk. De mindeközben „a Légzésgyakorlatok hűvösét libabőrös tarkónkon érezzük, és úgy szívjuk magunkba, akár egy légkondicionáló fagyos leheletét. Ha pedig a versek egyszer bekapcsolódtak keringésünkbe, velünk is maradnak minden idegszálunkban, a vérünk minden oxigén-molekulájában, húsba-, életbevágóan” – írja Závada Péter a fülszövegben.
Fotó: Margó Irodalmi Fesztivál/Facebook