Sally Rooney: Baráti beszélgetések
Sally Rooney első regénye, a Baráti beszélgetések (amelyből sorozat is készül), egy 21 éves egyetemista lányról, Francesről szól, aki egy irodalmi ügynökségnél gyakornokoskodik, szabadidejében pedig a legjobb barátjával, Bobbival spoken word-esteken lép fel. Egy ilyen esten ismerkednek össze a fotósként és íróként dolgozó Melissával, aki felajánlja, hogy ír róluk egy portrécikket és ennek apropóján meg is hívja őket vendégségbe. A nő házában tartott vacsorán aztán kiderül, hogy van egy irigylésre méltóan jóképű és szexi férje is, Nick, aki ráadásul színészként dolgozik. Frances és Nick első látásra vonzódni kezdenek egymáshoz, majd Melissa és Bobbi háta mögött titkos szerelmi viszonyba kezdenek, ami persze jó sok titkolózáshoz és bonyodalomhoz vezet. A könyv olyan, mint egy jól felépített sakkjátszma: minden egyes szereplő lépése változtat az összes szereplő viszonyának dinamikáján. Így egy olyan folyamatosan hullámzó szerelmi négyszög jön létre, amelyet a közeledés-távolodás váltakozása határoz meg. Kritikánk a könyvről ITT.
Sally Rooney második regényéről, a Normális emberekről ITT írtunk, a könyvből készült sorozatról pedig ITT. Az író legújabb regényéről, a Hová lettél, szép világról szóló kritikánkat pedig ITT találod.
A Baráti beszélgetések titka a jól felépített, sajátos testi-lelki sérüléseket cipelő karakterekben rejlik, és az izgalmasan megrajzolt kapcsolati dinamikákban, amelyek egy szerelmi négyszög hátterében húzódnak meg.
Tovább olvasokMiranda Cowley Heller: Papírpalota
Miranda Cowley Heller az HBO igazgatóhelyettese volt. Első regénye, a Papírpalota egy sok érzelmi feszültséggel teli bestseller, amely titkokról, abuzív családi kapcsolatokról és a gyerekkori szerelem erejéről mesél. Főhőse az ötvenéves Elle, aki házas és három gyerek édesanyja. A könyv 24 óra történetét meséli el, amely során Elle-nek el kell döntenie, hogy együtt marad a férjével, vagy fejest ugrik egy régi fantáziába. A regény egy gyönyörű helyszínen, a Cape Codon található családi nyaralóban, a Papírpalotában játszódik, egy lelkifurdalással és izgalmakkal teli napon: Elle ugyanis életében először lefeküdt gyerekkori szerelmével, Jonasszal és ez alaposan felkavarja az érzelmi világát.
Olvass bele ITT!
Miranda Cowley Heller az HBO igazgatóhelyettese volt. Első regénye, a Papírpalota egy sok érzelmi feszültséggel teli bestseller, amely titkokról, abuzív családi kapcsolatokról és a gyerekkori szerelem erejéről mesél. Olvass bele!
Tovább olvasokElena Ferrante: Amikor elhagytak
Elena Ferrante több könyvében is előkerül a titkos viszonyok témája (pl: Az új név története, Nő a sötétben). Az Amikor elhagytak Olaszországban játszódik. Olga Torinóban él férjével és gyerekeivel, amikor egy délután férje látszólag minden előjel nélkül elhagyja egy fiatal nőért, aki egykor a férfi tanítványa volt. A feleség értetlenül áll a helyzet előtt, mély érzelmi válságba kerül, hiszen karrierjét is feláldozta a férje és gyerekei miatt. Olga megszállottan keresni kezdi a nőt, akivel férje megcsalta, miközben meg kell birkóznia azzal is, hogy a gyerekei ellene fordulnak. Mindezek hatására szembe kell néznie saját magával, miközben párkapcsolati gyász leglátványosabb szakaszaival, a dühvel és a fájdalommal is kénytelen megbirkózni.
Maggie Gyllenhaal nagy álma valósult meg azzal, hogy filmet rendezhetett az általa feminista hősnek tartott Elena Ferrante Nő a sötétben című regényéből. A film december végén debütált a Netflixen Az elveszett lány címmel, a rajongásból pedig a nézők egyértelműen jól jönnek ki.
Tovább olvasokVladimir Nabokov: Nevetés a sötétben
Nabokov regényének főszereplője Albinus, egy gazdag művészettörténész, aki Berlinben él feleségével és kislányával, Irmával. Bár nagyon szereti feleségét, Elizabethet, úgy érzi, hiányzik az életéből a szenvedély. Albinus egy nap véletlenül betéved egy moziba, ahol találkozik a tizenhét éves Margot Petersszel, akinek minden vágya, hogy színésznő legyen, és azonnal rabul ejti a szívét. A férfi eleinte próbál ellenállni a vágyainak, de idővel titkos viszony alakul ki közöttük. A könyvből 1969-ben film is készült, Scott Frank, A Vezércsel alkotója pedig nemrégiben is bejelentette, hogy ő is adaptációt készít a regényből.
Graham Swift: Anyák napi kimenő
„Tökéletes arányérzék és feszültséggel teli, mégis visszafogott elbeszélésmód jellemzi Graham Swift kisregényét, mely egyszerre szól az emlékezés és a történetmesélés erejéről, és persze arról, hogy akár egyetlen, a cselekmény idején jelentéktelennek vélt mozzanat is beláthatatlan következménnyel lehet valakinek az egész további életére” – írtuk Graham Swift Anyák napi kimenő című könyvéről. A kisregény a húszas évek közepén, Angliában játszódik. Főszereplője az árvaházban nevelkedett Jane Fairchild, akinek gyakorlatilag nincs semmije és senkije, az anyák napi kimenő – anya és család híján – üresen tátong előtte. Életében ugyanakkor talán épp a hiány az, amely hallatlan szabadságot ad a neki. A könyv egyetlen nap történetét öleli fel, amikor utoljára tölt el kettesben egy délutánt a szobalány a szomszéd földbirtok örökösével, az éppen házasodni készülő Paullal. Ez a nap azonban mindent megváltoztat, Jane ugyanis a titkos viszony mellett egy másik, csak férfiak számára elérhető területre, a könyvek világába is betéved, ami fordulatot hoz az életébe. A kisregényből adaptáció is készült, Eva Husson rendezésében.
A Cannes Filmfesztiválon mutatják be Graham Swift Anyák napi kimenő (Mothering Sunday) című kisregényének adaptációját. A két világháború között játszódó történetből Eva Husson rendezett filmet. Nézzétek meg az első előzetest!