Jakobovits Kitti: Irodalomterápia
A Könyves Magazin egyik rendszeres szerzője Jakobovits Kitti pszichológus, akinek tavaly jelent meg Irodalomterápia című könyve, amelyben azt vizsgálja, hogy a történetek által miként juthatunk közelebb saját tapasztalataink, gondolataink, érzelmeink megértéséhez. A kötetben számba veszi, hogyan segítheti egymást a szépirodalom és a pszichológia, mit árulnak el rólunk a kedvenc könyveink, vagy hogy miként tud segíteni az olvasás egy-egy nehezebb életszakaszban.
Emily Nagoski: Úgy ahogy vagy – Az önfeledt szexualitás pszichológiája
Emily Nagoski könyvét még a Sex Education című sorozatban is ajánlják, és nem véletlenül. A több évtizedes gyakorlattal rendelkező szexuálterapeuta azt vallja, hogy szexualitásunk az ujjlenyomatunkhoz hasonlóan egyedi, és nagyban függ reakcióinktól, egyéniségünktől, illetve a körülményeinktől, hétköznapi tapasztalatainktól. Épp ezért nincs okunk a szégyenkezésre vagy arra, hogy másokhoz hasonlítgassuk önmagunkat. Minden nő más - és ez így normális. Tudományos kutatások bizonyítják, hogy az örömteli és kielégítő szexuális élet nem a testrészeinktől, hanem a hozzájuk való viszonyunktól függ. Amint megismerjük kapcsolatunkat a saját testünkkel és ráébredünk, milyen körülmények hatására vagyunk képesek ellazulni, mi kell ahhoz, hogy teljes mértékben bízzunk magunkban és a partnerünkben, máris óriási lépést tettünk a gyönyör átélése felé. Erről szól az Úgy ahogy vagy.
Orvos-Tóth Noémi: Szabad akarat
„Mire felnövünk, sorsunk forgatókönyvéből már jelentős fejezetek megváltoztathatatlannak tűnnek. Sejtjeinkben hordozzuk felmenőink traumáinak nyomait; szüleink, nagyszüleink ránk örökítették a megdönthetetlennek tűnő életigazságokat; zsigereinkbe égtek a bizalom, a bizalmatlanság, a szeretet és a szeretetlenség tapasztalatai. Már számos saját krízist vagy mélyen ható egyéni traumát is megéltünk, és kialakultak a válaszaink, ismétlődő megoldó-kulcsaink is ezekre a helyzetekre. Vajon a felmenőinktől kapott lelki sebek, kötődési zavarok, érzelmi és viselkedési mintázatok életünk végéig meghatározzák a sorsunk alakulását?” – teszi fel a kérdést Orvos-Tóth Noémi Szabad akarat című új könyvében. Az Örökölt sors szerzője ezúttal azt vizsgálta, meddig tart a transzgenerációs örökség hatása, és hol kezdődik a szabad akarat, mikor és hogyan léphetnek működésbe saját sorsformáló erőink.
Az elmúlt időszak sokunknak a kényszerű lelassulásról szólt. Orvos-Tóth Noémivel majd egy évvel ezelőtt a jelenlegi helyzettel való együttélésről, a járvány okozta közösségi trauma feldolgozásáról, a szülői felelősségről és a kulturális tartalmak jelentőségéről beszélgettünk.
Tovább olvasokÉletbátorság - Hogyan ne adjuk fel nehéz helyzetekben?
Mit kezdünk az élet nehéz, emberpróbáló helyzeteivel? A kihívásokkal, a veszélyekkel, a krízisekkel, az igazságtalanságokkal, a veszteségekkel? Milyen erőforrások és eszközök állnak rendelkezésünkre a megküzdéshez, és min múlik, hogy azokat képesek vagyunk-e eredményesen használni? Van-e bennünk életbátorság, azaz kurázsi és kedv ahhoz, hogy úgy éljünk, ahogy valóban érdemes: a nehézségek elől sem megfutamodva, egyenes gerinccel, ugyanakkor derűre és örömre képesen?
Ezekre a kérdésekre keresik a választ az Életbátorság című könyv szerzői. A kötet hét olyan előadás átdolgozott változatát gyűjti össze, amelyek a Nyitott Akadémián hangzottak el életbátorságról, kitartásról, megküzdésről.
Jöttünk, láttunk, elegünk van – A fiatal felnőttek és a kiégés
A tavalyi évben sokat foglalkoztunk a kiégés témájával, hiszen ma már korunk egyik népbetegségének számít. A folyamatos túlhajszoltság, kimerültség és a szabadidő hiánya rengeteg embernek keseríti meg a mindennapjait és sok problémát okoz mind egyéni, mind társadalmi szinten. Ezt a jelenséget ismerte fel jó érzékkel Anne Helen Petersen, aki Jöttünk, láttunk, elegünk van címmel írt könyvet a fiatal felnőttek kiégéséről.
Petersen kötetébe ITT lehet beleolvasni. A kiégésről szóló podcastunk ITT érhető el, a kötetről részletesebben pedig ITT írtunk.
Hogyan lehet felismerni a kiégést, mik a legfőbb tünetei? Kell-e küzdeni a kiégés kultúrája ellen vagy meg kell tanulni együtt élni vele? A Könyves Magazin podcastjében Anne Helen Petersen Jöttünk, láttunk, elegünk van című könyve nyomán beszéltük át a témát.
Tovább olvasok