Sally Rooney az y-generáció félelmeinek mélyére fúrt

Sally Rooney az y-generáció félelmeinek mélyére fúrt

Hogy lehet, hogy sokszor még a tehetséges, okos, szorgalmas fiatalok sem találják az életcéljukat? Mi okozza a huszonévesek elveszettségét, magányát, intimitástól való félelmét? Ezekre a kérdésekre kereste a választ Sally Rooney debütáló regénye, a Baráti beszélgetések, amely a Normális emberek sikere után végre magyarul is megjelent, és amely – ahhoz hasonlóan – a szerelem témáján keresztül boncolgatja az y-generáció félelmeit, életérzését. A barátságról, titkokról, elvekről és sebezhetőségről szóló történet rövid idő alatt igazi kultuszkönyv lett, felkerült a bestsellerlistákra, sok-sok nyelvre lefordították, szerzőjük pedig sorra nyerte el vele az elismeréseket, például a Sunday Times Az Év Fiatal Írója Díját. A könyv titka a jól felépített, sajátos testi-lelki sérüléseket cipelő karakterekben rejlik, és a kirajzolódó bonyolult kapcsolati dinamikákban, amelyeket az örökösen újrakezdődő emberi játszmák irányítanak. A Baráti beszélgetések a hét könyve.

Forgách Kinga | 2020. február 26. |

Be kell vallani, Sally Rooney könyve első blikkre nem tűnik túl cizelláltnak, sőt, szinte idegesítőek azok a sémák, amelyekkel a Baráti beszélgetések első oldalain találkozunk. A főszereplőnk és elbeszélőnk egy fiatal, mindössze 21 éves bölcsész lány, Frances, akinek karaktere látszólag alig különbözik A szürke ötven árnyalata vagy az Alkonyat főhősétől: önbizalomhiányos, introvertált, folyamatosan másokhoz méri magát, és van benne egy erős önpusztító hajlam is, környezete ezzel szemben lenyűgözőnek, intelligensnek, gyönyörűnek gondolja őt. Legjobb barátnőjét (és ex-párját) Bobbit tartja a mércének maga számára, míg őt okosnak, rátermettnek, szépnek és impulzívnak látja, addig úgy érzi, eltörpül mellette, az árnyékában él, mert nincs személyisége, csúnya, sőt gyakorlatilag láthatatlan. Mindketten a dublini Trinity College hallgatói, erős nézeteik vannak a világról, sokat vitatkoznak és gyakran lépnek fel együtt spoken word-esteken, ahol Frances költeményeit adják elő. Egy ilyen esten ismerkednek meg a fotósként és íróként dolgozó Melissával, aki felajánlja, hogy ír róluk egy portrécikket és ennek apropóján meg is hívja őket vendégségbe. A házában tartott vacsorán aztán kiderül, hogy van egy irigylésre méltóan jóképű és szexi férje, Nick, aki ráadásul színészként dolgozik. Ami ezek után történik, az már szinte klisészámba megy: Frances és Nick vonzódni kezdenek egymáshoz, majd Melissa és Bobbi háta mögött titkos szerelmi viszonyba kezdenek, ami persze jó sok titkolózáshoz és bonyodalomhoz vezet.

Sally Rooney
Baráti beszélgetések
Fordította: Dudik Annamária Éva, 21. Század Kiadó, 2020, 301 oldal

„Nem voltam olyan, amilyennek megjátszottam magamat. Eszembe jutott, hogyan próbáltam szellemeskedni Nick barátai előtt a mosókonyhában, és elfogott a hányinger. Nincs semmi keresnivalóm gazdagok házában. Eleve csak Bobbi miatt hívtak meg ilyen helyekre, ő mindenhol feltalálta magát, és olyan személyiséggel rendelkezett, amihez képest én láthatatlan voltam.”

Ha csak a Baráti beszélgetések cselekményét nézzük, azt gondolhatnánk, hogy ez a könyv tele van közhellyel, hiszen nem szól másról, csak ami a szappanoperák szokásos leosztása: adott egy depressziós férj, egy elhidegült feleség, egy leszbikus barátnő és egy vonzó, nagyon fiatal szerető. Valójában azonban, ahogy halad előre a regény, kiderül, hogy Rooney nem azért választotta ezeket a kliséket, mert nem futotta többre a fantáziájából, hanem épp ellenkezőleg, ezek mögé a fekete-fehér sémák mögé akart jobban benézni, azt akarta kideríteni, hogy milyen bonyolult folyamatok zajlanak le ilyenkor az emberekben és a kapcsolatokban. 

A könyv ilyen szempontból olyan, mint egy jól felépített sakkjátszma, minden egyes szereplő lépése változtat az összes szereplő viszonyának dinamikáján. Így egy olyan folyamatosan hullámzó szerelmi négyszög jön létre, amelyet a közeledés-távolodás váltakozása határoz meg.

A regény egyik központi témája a szerelem és a vele járó szükségszerű sebezhetőség. Ez a motívum főként Frances nézőpontjából jelenik meg, aki bár a szemtelenül fiatal házasságtörő szerepében van, ettől folyamatosan sérül. Hogy védekezzen a kötődés és kiszolgáltatottság ellen, sokszor elfedi valódi érzelmeit, szarkazmusba menekül, közömbösnek, vagy egyenesen ridegnek mutatja magát, de az is előfordul, hogy olyan játszmákba kezd, amelyek során eltolja magától a másikat, annak reményében, hogy az majd küzdeni fog érte. Ez azonban implikálja, hogy óhatatlanul újra és újra megbántson másokat. Közben pedig egyértelműen világossá válik, hogy elsősorban nem a pozíciója, hanem önbecsülésének hiánya hajtja arra, hogy ezt tegye. Gyűlölni kezdi magát, undorodni kezd a testétől, amikor azt éli meg, hogy nem elég szerethető, sőt ez sokszor odáig fajul, hogy betegségbe menekül, vagy kárt okoz magában.

„Miután Nick elment, fogtam egy kis körömvágó ollót, lyukat vágtam a bal combom belsején. Éreztem, hogy valami drámait kell tennem, hogy ne azon rágódjam, milyen szörnyen érzem magamat, de a vágástól sem lettem jobban. Sőt nagyon vérzett, és csak rosszabbul lettem tőle. Ültem a szobámban a padlón, televéreztem egy gombócba gyűrt papír zsebkendőt, és a saját halálomon gondolkodtam. Üres kehely voltam, Nick ürített ki, és most azt kellett néznem, amit ő öntött ki belőlem: minden tévképzetemet a saját értékességemről, beképzelt elgondolásaimat arról, hogy olyan ember lennék, amilyen nem is voltam. Most, hogy semmi voltam, üres pohár csupán, tisztán láttam magamat.”

Bár Rooney saját bevallása szerint nem akart y-generációs regényt írni, hanem egyszerűen csak belefoglalta a könyvbe a saját tapasztalatait, a Baráti beszélgetésekből mégis kirajzolódik sok olyasmi, ami a mai huszonévesek nagy részében közös. Ilyen például az előbb említett kötődéstől való félelem, a szeretet- és önbizalomhiányból következő önsanyargatás, de megjelenik az elvált szülők témája, a szerelemben és a tartós kapcsolatokban való hit elvesztése és az életcélok hiánya is. 

A könyv szereplői csak sodródnak az eseményekkel, nem akarják feladni a képzeletükben élő sokféle lehetőséget az egy biztosért.

„Bár tudtam, hogy előbb-utóbb kénytelen leszek teljes munkaidőben dolgozni, annyi biztos, hogy nem álmodoztam a ragyogó jövőről, amelyben nemzetgazdaságilag fontos munka elvégzéséért kapok fizetést. Néha ezt úgy éltem meg, hogy képtelen vagyok foglalkozni a saját életemmel, ami lehangolt. Ugyanakkor ideológiailag egészségesnek éreztem, hogy hidegen hagy a meggazdagodás.”

A regényben a felvetett témák mellett izgalmas az is, hogy az író kerülte a hosszas leírásokat, magyarázatokat, az érzelmek megfestését. Bár az elbeszélő maga Frances, a történet tele van hosszas párbeszédekkel (és emailekkel, chatelésekkel, amik szintén erősítik a generációs hatást), amelyekből alaposan megismerjük a többi szereplő gondolatait, nézetrendszerét is. Mert ez a könyv, ahogy azt a címe is sugallja, „világmegváltó” beszélgetések sorából áll – például irodalomról, kapcsolatokról, monogámiáról, kapitalizmusról vagy vallásról – , sőt ezek rajzolják azokat a fiatal, szabad, tájékozott, de végtelenül sebzett embereket, akik szeretnének szeretni és nagyot álmodni, de saját maguk útjába állnak, mert azt hiszik, így meg tudják óvni magukat a csalódásoktól. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Sally Rooney szerint a nők közötti barátság komoly bonyodalmakhoz vezethet

...
Hírek

Sorozat készül Sally Rooney debütáló regényéből

A Normális emberek után a Baráti beszélgetésből is tizenkét részes minisorozatot forgat a BBC. 

...
Hírek

5 dolog, amit tudnod kell a Normális emberek adaptációjáról

Hírek
...
Hírek

Stephen King lemondaná az Oscar-gálát

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Hírek

A TikTok betiltása Amerikában: 3 könyv a közösségi médiáról

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

...
Hírek

Ilyen, amikor kortárs magyar alkotók újraértelmezik Shakespeare-t

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket.