Future Talks, Grecsó fivérek, Anilogue, Pető Péter [PROGRAMAJÁNLÓ]

Future Talks, Grecsó fivérek, Anilogue, Pető Péter [PROGRAMAJÁNLÓ]

Érkezik az Anilogue, ami ismét a világ animációs filmgyártásának legjavát hozza Budapestre. Meghallgathatjuk a Grecsó fivéreket, töprenghetünk Szendrey Júlia sorsán vagy a közéleti nyilvánosság helyzetéről a Facebook korában. Ezeket a programokat ajánljuk ezen a héten.

sa | 2021. november 18. |

Pető Péter: Gyilkos lájkok - könyvbemutató

-

A sajtószabadság elleni támadásokról való beszéd idehaza erősen fókuszál Orbán Viktorra. A bírálatok alapja erős, mivel a magyar miniszterelnök sokat tett azért, hogy a független média helyzete mind rosszabbá váljon. Ám ha minden energiáját e célra fordítja, akkor sem lenne képes annyi kárt okozni a szabad nyilvánosságnak, mint a Facebook. Ez a szöveg arra tesz kísérletet, hogy bemutassa, a liberális demokrácia mély belső ellentmondásai miként ágyaztak meg a legsúlyosabb fejleményeknek a Facebook médiaroncsolásától a fake news világhódító útjáig. A kötet ugyanakkor vidám disztópia: bár sötétre festi a nagy képet, egyúttal állítja, hogy a mindennapok valósága világos, mert az újságírás tartja magát. Még nem hitte el mindenki, hogy nincs igazság. Vendég: Gulyás Márton.

Mikor? november 18. 18:00 Hol? Lumen Kávézó

Részletek erre >>>

MVM Future Talks 2021 / Mai adataink digitális barlangrajzok? Interaktív talk show sztárszakértőkkel

-

2021 novemberében ismét sor kerül az év legnagyobb, jövőorientált beszélgetésére, ahol a legfontosabb szakértőket hozzuk el Magyarországra, hogy Budapesten vitassák meg a jövő legfontosabb kérdéseit, ez az MVM Future Talks. A jelenkor egyik legfontosabb kérdése, hogy ha világunk nagy része ma már adatként, valamilyen adathordozón létezik, akkor évszázadok vagy -ezredek múlva ezeket tudják-e majd értelmezni az utánunk jövő generációk. Mi lehet az ókori leletek, kódexek alternatívája, ha valaki a mi jelenünket akarná megérteni a jövőben? Fennmaradnak adataink, mi magunk, zenéink és filmjeink? A talk showban az adatmegmaradással, -tárolással és -biztonsággal kapcsolatos legfontosabb és legidőszerűbb kérdések kerülnek terítékre.

Akik a kérdéseket körüljárják: Neil deGrasse Tyson - világhírű asztrofizikus; Andy Weir - amerikai író, A marsi című regény szerzője (A marsiról itt írtunk, interjúnkat a szerzővel itt olvashatod, új regényéről itt írtunk); Zeynep Tufekci - szociológus, író, egyetemi tanár; Jamie Woodruff - etikus hacker, kiberbiztonsági szakértő; Meskó Bertalan - orvosi jövőkutató; Balogh Péter - az NNG társalapítója, startupper, befektető; A műsor házigazdái: Ördög Nóra és Szirmai Gergely.

Mikor? november 18. 18:00 Hol? online itt: https://mvmfuturetalks.hu

Részletek erre>>>

Többet magunkról - A Grecsó fivérek estje

-

A Várkert Bazár egyedülálló, saját irodalmi táncprodukcióval jelentkezik, a Grecsó fivérek előadásában, Többet magunkról címmel. Az est különös átmenet az irodalmi pódiumest és a színházi, zenés, táncos előadás között. Az előadás gerincét új, egyedi Grecsó-prózák, friss versek, családi történetek és anekdoták képezik, amelyet az improvizatív jazz zene, a pillanat szülte kortárs balett és Grecsó Zoltán összetéveszthetetlen mozdulatai varázsolnak színház élménnyé. Az irodalom és a zene dialógusa minden estén egyedi, de a válaszok különös ritmusa, a fény-terek éteri játéka és a művészeti ágak közötti tagolás mégis feszes keretet ad a produkciónak. Ahogy a testvérek ironikus vetélkedése, a tánc és az irodalom nyelvén előadott fricskák is segítik a nézők azonosulását, hiszen családi tükörhelyzeteket generálnak, ahol a saját identitásuk kerül reflektorfénybe. A többet magunkról őszinte, vallomásos és karakteresen személyes est kihasználva a Grecsó fivérek művészetét és nyitottságát.

Mikor? november 20. 19:00 Hol? Várkert Bazár

Részletek erre >>>

Anilogue 2021 - Nemzetközi Animációs Filmfesztivál

A világ animációs termésének legjava idén is látható Budapesten. Ajánljuk például a Farkasok népét, ami a Tomm Moore által készített Oscar-jelölt Kells titkai (2009) és A Tenger dala (2014) című filmek után az ír folklór trilógia harmadik része. Vagy a Belle: A sárkány és a szeplős hercegnő című rajzfilmet, amiben Mamoru Hosoda ezúttal A szépség és a szörnyeteg klasszikus történetét értelmezte újra, nagyon is mai, és ízig-vérig japán megközelítésben. Hosoda a japán anime egyik meghatározó alakja. Neve a hazai közönség számára is jól ismert, hiszen előző két filmje, A fiú és a szörnyeteg, valamint a Mirai – Lány a jövőből a magyar mozikban is nagy sikert aratott. A programok közt találsz egész estés alkotásokat, valamint rövid és ultrarövid animációkat, illetve gyerekfilmeket is.

Mikor? november 24. és 28. között Hol? Uránia Nemzeti Filmszínház

Részletek erre >>>

Lesajnált elődök vagy nagyszerű példaképek?

-

Tóth Kinga és Ladik Katalin beszélgetése nemzedékekről, a nők helyzetéről az irodalomban ma és régen. Ellenségek, riválisok, lesajnált elődök vagy nagyszerű példaképek az előző generációk női szerzői? Milyen hatással vannak egymásra a női írók nemzedékei? Mi változott? Mi jelent még ma is nehézséget? Akit megidéznek: Szepes Mária. Moderátor: Hidas Judit. Az esten hangköltészeti előadások is hallhatók majd a két szerzőtől. A Ms. Columbo Live! új évada a nemzedékekkel foglalkozik. Minden esten három női generáció elevenedik meg a színpadon. Egy fiatal szerző választ maga mellé egy előtte járó, példaképnek tekintett pályatársat, a példakép pedig megidéz egy őt megelőző, akár már nem élő példaképet.

Mikor? november 21. 17:00 Hol? Jedermann

Részletek erre >>>

ZENE SZÓVAL - Szabadulógyakorlataink - Gyimesi Emese és Szabó T. Anna irodalmi estje

-

„Az ifjúság és szerelem korában / Rózsákkal hintett pályatér helyett/ Én a tövises ösvényt választám” így vall az irodalom nehéz útjáról Szendrey Júlia, az első modern író-páros női tagja. Aki ma szenvedélyesen olvas és ír, annak jó, ha van kihez viszonyulnia és van hová visszanyúlnia, ám a magyar irodalomtörténet szinte csak férfi alkotókat kanonizált, az alkotó nők legfeljebb csak múzsák lehetnek mellettük. Emiatt egyre fontosabb lesz, hogy a olvasók elé lassanként ismét oda- vagy visszakerüljenek azok a névről épp hogy ismert, vagy teljesen elfeledett női szerzők, akik jelentős életművet hagytak hátra, és/vagy különleges életpályát futottak be. Gyimesi Emese irodalomtörténészi érdeklődésének homlokterében elsősorban a tizenkilencedik századi írónők, és különösen Szendrey Júlia írásai állnak, úgyhogy jól ismeri a korabeli „tövises ösvény” szúrásait, nehézségeit, az akár máig húzódó-ismétlődő irodalmi és társadalmi vitákat (interjúnkat itt olvashatod vele). Szabó T. Anna alkotóként a mai író nő kihívásait éli, de intenzíven foglalkoztatja a női irodalmi hagyomány története és az újabb kori írópárok dinamikája is. Kettejük beszélgetése a szövegek és szerepek újraértelmezésre és újbóli átélésre hív, és miközben a mindenkit érintő problémákról szól, ismeretlen területekre is elkalauzol, tanulságos és izgalmas kalandozásra hív a tüskés-illatos irodalmi rózsalugasba.

Mikor? november 25. 18:00 Hol? Márai Sándor Művelődési Ház

Részletek erre >>>

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Greta Gerwig írja az új Hófehérke-film forgatókönyvét

Élőszereplős Hófehérke-film készül a Disney-nél, amelynek a friss hírek szerint a forgatókönyvét nem más, mint Greta Gerwig írja.

...

20 éves a Harry Potter: összejön a színészgárda

Húsz éve mutatták be az első Harry Potter-filmet, ennek alkalmából a sorozat befejezése óta most először összejönnek a színészek. 

...

Ezeket a könyveket keresd, ha tetszett a Spencer!

Mindössze 72 óra történetét sűríti össze a Spencer című film, amelyben Diana hercegnő nemcsak boldogtalan házasságával, de a királyi családdal is kénytelen szembenézni. Három könyvet ajánlunk, amelyek lazán kapcsolódnak a filmhez.

SZÓRAKOZÁS
...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

A könyvnek és a megfilmesítésének a története is legalább olyan fordulatos, mint a regény. 

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

Ezúttal Szabó István A napfény íze című filmjét nézheti meg a nagyközönség.

...

Itt A csütörtöki nyomozó klub Netflix-bemutatójának dátuma!

"Ez a legjobb stáb akikkel dolgoztam a Potter-filmek óta."

Kiemeltek
...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

Amekkora közhely, akkora igazság, hogy a természetnek gyógyító ereje van. Litkai Gergely Bükki Tamás erdőmeditáció oktatóval beszélgetett.

...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit. 

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

Hírek
...

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

...

Szeretnéd jobban érteni Csehovot? Tompa Andrea izgalmas lexikonnal segít

...

Még idén megjelenik a friss Pulitzer-díjas James magyar fordítása

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

...

Inkább hagyományos könyvet vagy e-bookot olvasnak a magyarok? Felmérés készült

...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám mesélt nekünk angliai élményeiről, a Covid-időszakról, de szó esett politikáról is.

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

A 90 éves Csányi Vilmost, világhírű etológust köszöntötték barátai, kollégái, egykori tanítványai.

Szerzőink

chk
chk

7 kihagyhatatlan könyv a 90 éves Csányi Vilmostól: a kutyák viselt dolgaitól a teremtő képzeletig

Bakó Sára
Bakó Sára

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

...

Mohácsi Balázs: A szakmánk szerint kényszerolvasók vagyunk (Podcast)

...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről

...

Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat