Pető Péter: Gyilkos lájkok - könyvbemutató
A sajtószabadság elleni támadásokról való beszéd idehaza erősen fókuszál Orbán Viktorra. A bírálatok alapja erős, mivel a magyar miniszterelnök sokat tett azért, hogy a független média helyzete mind rosszabbá váljon. Ám ha minden energiáját e célra fordítja, akkor sem lenne képes annyi kárt okozni a szabad nyilvánosságnak, mint a Facebook. Ez a szöveg arra tesz kísérletet, hogy bemutassa, a liberális demokrácia mély belső ellentmondásai miként ágyaztak meg a legsúlyosabb fejleményeknek a Facebook médiaroncsolásától a fake news világhódító útjáig. A kötet ugyanakkor vidám disztópia: bár sötétre festi a nagy képet, egyúttal állítja, hogy a mindennapok valósága világos, mert az újságírás tartja magát. Még nem hitte el mindenki, hogy nincs igazság. Vendég: Gulyás Márton.
Mikor? november 18. 18:00 Hol? Lumen Kávézó
MVM Future Talks 2021 / Mai adataink digitális barlangrajzok? Interaktív talk show sztárszakértőkkel
2021 novemberében ismét sor kerül az év legnagyobb, jövőorientált beszélgetésére, ahol a legfontosabb szakértőket hozzuk el Magyarországra, hogy Budapesten vitassák meg a jövő legfontosabb kérdéseit, ez az MVM Future Talks. A jelenkor egyik legfontosabb kérdése, hogy ha világunk nagy része ma már adatként, valamilyen adathordozón létezik, akkor évszázadok vagy -ezredek múlva ezeket tudják-e majd értelmezni az utánunk jövő generációk. Mi lehet az ókori leletek, kódexek alternatívája, ha valaki a mi jelenünket akarná megérteni a jövőben? Fennmaradnak adataink, mi magunk, zenéink és filmjeink? A talk showban az adatmegmaradással, -tárolással és -biztonsággal kapcsolatos legfontosabb és legidőszerűbb kérdések kerülnek terítékre.
Akik a kérdéseket körüljárják: Neil deGrasse Tyson - világhírű asztrofizikus; Andy Weir - amerikai író, A marsi című regény szerzője (A marsiról itt írtunk, interjúnkat a szerzővel itt olvashatod, új regényéről itt írtunk); Zeynep Tufekci - szociológus, író, egyetemi tanár; Jamie Woodruff - etikus hacker, kiberbiztonsági szakértő; Meskó Bertalan - orvosi jövőkutató; Balogh Péter - az NNG társalapítója, startupper, befektető; A műsor házigazdái: Ördög Nóra és Szirmai Gergely.
Mikor? november 18. 18:00 Hol? online itt: https://mvmfuturetalks.hu
Többet magunkról - A Grecsó fivérek estje
A Várkert Bazár egyedülálló, saját irodalmi táncprodukcióval jelentkezik, a Grecsó fivérek előadásában, Többet magunkról címmel. Az est különös átmenet az irodalmi pódiumest és a színházi, zenés, táncos előadás között. Az előadás gerincét új, egyedi Grecsó-prózák, friss versek, családi történetek és anekdoták képezik, amelyet az improvizatív jazz zene, a pillanat szülte kortárs balett és Grecsó Zoltán összetéveszthetetlen mozdulatai varázsolnak színház élménnyé. Az irodalom és a zene dialógusa minden estén egyedi, de a válaszok különös ritmusa, a fény-terek éteri játéka és a művészeti ágak közötti tagolás mégis feszes keretet ad a produkciónak. Ahogy a testvérek ironikus vetélkedése, a tánc és az irodalom nyelvén előadott fricskák is segítik a nézők azonosulását, hiszen családi tükörhelyzeteket generálnak, ahol a saját identitásuk kerül reflektorfénybe. A többet magunkról őszinte, vallomásos és karakteresen személyes est kihasználva a Grecsó fivérek művészetét és nyitottságát.
Mikor? november 20. 19:00 Hol? Várkert Bazár
Anilogue 2021 - Nemzetközi Animációs Filmfesztivál
A világ animációs termésének legjava idén is látható Budapesten. Ajánljuk például a Farkasok népét, ami a Tomm Moore által készített Oscar-jelölt Kells titkai (2009) és A Tenger dala (2014) című filmek után az ír folklór trilógia harmadik része. Vagy a Belle: A sárkány és a szeplős hercegnő című rajzfilmet, amiben Mamoru Hosoda ezúttal A szépség és a szörnyeteg klasszikus történetét értelmezte újra, nagyon is mai, és ízig-vérig japán megközelítésben. Hosoda a japán anime egyik meghatározó alakja. Neve a hazai közönség számára is jól ismert, hiszen előző két filmje, A fiú és a szörnyeteg, valamint a Mirai – Lány a jövőből a magyar mozikban is nagy sikert aratott. A programok közt találsz egész estés alkotásokat, valamint rövid és ultrarövid animációkat, illetve gyerekfilmeket is.
Mikor? november 24. és 28. között Hol? Uránia Nemzeti Filmszínház
Lesajnált elődök vagy nagyszerű példaképek?
Tóth Kinga és Ladik Katalin beszélgetése nemzedékekről, a nők helyzetéről az irodalomban ma és régen. Ellenségek, riválisok, lesajnált elődök vagy nagyszerű példaképek az előző generációk női szerzői? Milyen hatással vannak egymásra a női írók nemzedékei? Mi változott? Mi jelent még ma is nehézséget? Akit megidéznek: Szepes Mária. Moderátor: Hidas Judit. Az esten hangköltészeti előadások is hallhatók majd a két szerzőtől. A Ms. Columbo Live! új évada a nemzedékekkel foglalkozik. Minden esten három női generáció elevenedik meg a színpadon. Egy fiatal szerző választ maga mellé egy előtte járó, példaképnek tekintett pályatársat, a példakép pedig megidéz egy őt megelőző, akár már nem élő példaképet.
Mikor? november 21. 17:00 Hol? Jedermann
ZENE SZÓVAL - Szabadulógyakorlataink - Gyimesi Emese és Szabó T. Anna irodalmi estje
„Az ifjúság és szerelem korában / Rózsákkal hintett pályatér helyett/ Én a tövises ösvényt választám” így vall az irodalom nehéz útjáról Szendrey Júlia, az első modern író-páros női tagja. Aki ma szenvedélyesen olvas és ír, annak jó, ha van kihez viszonyulnia és van hová visszanyúlnia, ám a magyar irodalomtörténet szinte csak férfi alkotókat kanonizált, az alkotó nők legfeljebb csak múzsák lehetnek mellettük. Emiatt egyre fontosabb lesz, hogy a olvasók elé lassanként ismét oda- vagy visszakerüljenek azok a névről épp hogy ismert, vagy teljesen elfeledett női szerzők, akik jelentős életművet hagytak hátra, és/vagy különleges életpályát futottak be. Gyimesi Emese irodalomtörténészi érdeklődésének homlokterében elsősorban a tizenkilencedik századi írónők, és különösen Szendrey Júlia írásai állnak, úgyhogy jól ismeri a korabeli „tövises ösvény” szúrásait, nehézségeit, az akár máig húzódó-ismétlődő irodalmi és társadalmi vitákat (interjúnkat itt olvashatod vele). Szabó T. Anna alkotóként a mai író nő kihívásait éli, de intenzíven foglalkoztatja a női irodalmi hagyomány története és az újabb kori írópárok dinamikája is. Kettejük beszélgetése a szövegek és szerepek újraértelmezésre és újbóli átélésre hív, és miközben a mindenkit érintő problémákról szól, ismeretlen területekre is elkalauzol, tanulságos és izgalmas kalandozásra hív a tüskés-illatos irodalmi rózsalugasba.
Mikor? november 25. 18:00 Hol? Márai Sándor Művelődési Ház