Az Egy nap című bestseller, és a belőle készült Netflix-adaptáció rajongói előszeretettel keresték fel a Lewisham pizzériát, a Bella Romát vagy a Charlton Lidót, az északnyugat-angliai tóvidéken játszódó You Are Here jeleneteinek helyszínei azonban az író szerint nem ilyen egyszerűen beazonosíthatók.
Az eltévedés és a hazatalálás regénye
A múlt hónapban, a Hodder And Stoughton gondozásában megjelent regény borítóján egy, a Google-térképekről ismerős, hatalmas helymegállapító jelet látunk. Azonban a kötet tartalmaz egy szerzői nyilatkozatot, melyben Nicholls úgy fogalmaz, bár „megpróbálta a lehető legpontosabban leírni a tájat, az út mentén található kocsmák, szállodák és éttermek mind kitaláltak”,
és a cselekményben elmesélt útvonalat is igyekezett szabadon kezelni.
A You Are Here Marnie-t és Michaelt, két középkorú, zárkózott embert követi Észak-Anglia legszebb vidékein. A nő és a férfi ki vannak téve a szigetországi időjárás viszontagságainak, és ha olykor eltévednek is, talán épp most kaptak egy második esélyt, hogy megtalálják az életükhöz vezető utat.
A kötet olvasói azonban hiába próbálnák végigjárni a túrájukat. A nemrégiben megrendezett Hay fesztiválon Nicholls arról beszélt, hogy a fogadó, ahol a szereplők az utazásuk első éjszakáján megszállnak, nem létezik.
„Másutt töltött napok inspirálták a helyszíneket” – tette hozzá a szerző.
Az író, aki már lassan 30 éve nem randizott
Nicholls arról is beszélt, hogy bár a pályája elején szívesen írt a 20-as, 30-as korosztály randizási szokásairól, ma már roppant nehéz feladatnak találna egy hasonló sztorit. A szerző több mint két évtizede van együtt partnerével, Hannah Weaverrel, és mint fogalmazott, „1997 óta nem volt randevún”.
Azt mesélte, az ő idejében „rengeteg vacsorapartira mentél el abban a reményben, hogy valaki olyan mellé ültetnek majd, aki érdekes lesz neked. Nagyon véletlenszerű és valószínűtlen volt, hogy egy izgalmas embert ismerj meg, manapság viszont, a randiappok korában
az őszinteség és közvetlenség jellemzi ezeket a találkozásokat”.
A színészettől az írás felé
Nicholls eredetileg New Yorkban tanult színészetet, amikor pedig hazatért Angliába, csaposként helyezkedett el, és hosszú éveken át csak a barátainak írt vicces és lírai leveleket. Az első regényét 37 éves korában jelentette meg, az igazi hírnevet azonban a harmadik könyve, a 2009-es Egy nap hozta meg számára. Korábban arról beszélt, hogy ugyan tudja, mekkora hatást gyakorolt az emberekre Emma és Dexter története, de mégis úgy érzi,
az azóta írt művei jobbak az Egy napnál.
Magyar nyelven a Mi, A beugró és A nagy kvízválasztó című munkái olvashatók. Arról egyelőre nincs információ, hogy a legújabb kötetének a fordítása mikor érkezik.
Forrás: Guardian
Nyitókép: Netflix