„Egy emberi fordító jó esetben át tudja adni az érzést. És az érzés elég fontos. Az érzés működteti a történetet” – írja John Scalzi Whatever című blogján a regényeinek idegen nyelvre való átültetésével kapcsolatban. A bejegyzés apropóját éppen a világszerte márciusban megjelenő sci-fijének magyar fordítása ihlette, ami Csak a hold az égen címmel kerül majd a könyvesboltokba az Agave Kiadó jóvoltából.
„Szállj el kismadár”
A könyv eredeti címe When the Moon Hits Your Eye, ami szó szerinti fordításban nagyjából úgy hangzana, hogy „amikor a hold eléri a szemed”. A helyzetet bonyolítja viszont, hogy ez a sor valójában a That’s Amore dalszövegéből származik, amit az angolszász országok jól ismernek Dean Martin előadásában.
Fordításban azonban értelemszerűen nem működik a játék.
Az Agave Kiadó kreatív megoldást talált ki: a Szállj el kismadár egyik sorához nyúltak, amelyet az 1995-ös megjelenés után egy ország énekelt együtt Cipővel, a Republic 2013-ban elhunyt frontemberével.
„Hogy én hallottam-e már, hogy »csak a hold az égen«, vagy egyáltalán a Republic együttes nevét? Konkrétan ma reggelig nem!” – írja a szerző a blogbejegyzésben. „De ennek a könyvnek a potenciális olvasói Magyarországon szinte biztosan hallottak már róla, és ha ugyanazt a hangulatot és érzést idézi elő bennük, mint angolul a »when the moon hits your eye«, akkor jó választás”.
Nem pótolhatók a fordítók
Scalzi szerint éppen a hasonló kulturális referenciák miatt elengedhetetlen az emberi agy a fordításhoz, egy számítógép ugyanis képtelen lett volna arra, hogy lokális színezetet adjon a címnek. Ezen okból döntött úgy, hogy a műveinek idegen nyelvű változataira kötött szerződésekhez ezentúl egy olyan záradékot csatol, amely előírja, hogy a szöveget feltétlenül hús-vér embereknek kell átültetniük.
A számítógépes fordítás a legjobb esetben is csak szavakat ad”
– teszi hozzá.
Egyetérthetünk a szerzővel abban, hogy a fordítóprogramok talán működhetnek az üzleti e-maileknél, de egy regény esetében szükségszerűen kudarcot vallanak, hiszen a szépirodalmi szövegben nemcsak az egyes kifejezések pontos megfelelőjét kell megtalálni, hanem az egész mű hangját és atmoszféráját is át kell adni az olvasóknak.
„Sajtból van a hold”
A Csak a hold az égen lapjain az emberiségnek egy soha nem látott krízissel kell szembenéznie: a Hold sajttá változik – ez alapján akár Demjén is szóba jöhetett volna –, az abszurd kiinduló helyzet ellenére azonban komoly kérdések kerülnek itt elő a tudományról, Istenről és az emberről.
A könyv március 25-én kerül napvilágra, mi már nagyon várjuk.
A szerző 2023-ban a Könyvfesztivál vendége volt, itt beszélgettünk vele.
(Whatever)
(Fotó: Wikipédia)