„Ez az a sztori, amit mindig felelevenítettek és újrameséltek. Az, amelyikre mindenki felkapta a fejét a fiatal, fehér, szép és gazdag áldozat miatt.” A felső tízezer egyik középiskolája a helyszíne Rebecca Makkai krimijének (olvass bele!): az elitképző falai kegyetlen gyilkosságnak voltak tanúi. Az író visszavisz minket a 90-es évekbe, amikor a rendőrség módszerei még nem voltak ilyen kifinomultak, a technológia pedig még nem lépett a rohamos fejlődés útjára.
Vajon ma már a rendelkezésünkre állnak a megfelelő eszközök, hogy kiderítsük az igazságot?
Kicsoda Rebecca Makkai?
A szerző magyar származású – amit a nevéből sejthettél: apja, Makkai Ádám az 1956-os forradalom után menekült Amerikába. Rebecca a Middlebury Egyetem angol szakán mesterdiplomát szerzett, jelenleg ő a StoryStudio Chicago művészeti vezetője, emellett a Sierra Nevada Egyetem és a Northwest Egyetem MFA (Master of Fine Arts) karán dolgozik. 2022-ben, apja halálának emlékére könyves kihívást indított, amelyről itt írunk.
Életműve eddig öt könyvet foglal magába. Első két regénye a The Borrower (A kölcsönző) és a The Hundred-Year House (Százéves ház) 2011-ben és 2014-ben jelentek meg a Viking kiadónál. Az igazi sikert azonban a 2018-as Négy betű hozta meg neki, amit 2020-tól magyarul is olvashatsz. A regény az 1980-as évek Chicagójában játszódik az AIDS-járvány idején és elnyerte az Andrew Carneige-érmet. 2015-ben megjelent Music for Wartime (Zene háború idejére) debütáló novelláskötete, ami azonnal sikert aratott, és többször is bekerült a Legjobb amerikai novellák antológiájába.
Amatőr detektív az igazság nyomában
A Lenne pár kérdésem főszereplője Bodie Kane, egy menő podcast elindítója és műsorvezetője, melyben híres nők életét dolgozzák fel. Sikeres karrierjének köszönhetően visszahívják elit középiskolájába, hogy tartson egy kéthetes szemináriumot. Az ismerős falak között sétálva régi emlékek és érzelmek törnek fel benne, köztük az a súlyos teher, amit húsz év alatt sem sikerült leráznia magáról.
Thaliát, a gyönyörű és népszerű szobatársát holtan találták az iskola medencéjében. Omart, az iskola színesbőrű atlétika edzőjét letartóztatták és el is ítélték gyilkosságért. Bodie-t azonban kétségek gyötrik: szerinte az igazi gyilkos még szabadon van.
Az iskola a jó hírét féltve minél hamarabb le akarta zárni az ügyet, a rendőrség sietve és rosszul dolgozott, ráadásul hamis vallomást csikartak ki Omarból, aki kívülállósága miatt kapóra jött tettesként.
Bodie diákjaival beleássa magát a múltba, megkísérlik felderíteni azt, ami másnak nem sikerült.
Céljuk kiszabadítani egy ártatlan embert, és felelősségre vonni az igazi tettest. Bodie ugyanis meg van győződve róla, hogy tud valamit, amit ha akkor, 1995-ben nem tart magában, talán egészen máshogy alakul a nyomozás.
Krimibe csomagolt társadalomkritika
A Lenne pár kérdésem egy dark academia krimi, amiben a nyomozás mellett a szerző foglalkozik olyan társadalmi problémákkal is, mint a közösségi média romboló hatása, illetve a nőket körülvevő általános szexizmus – hiszen Bodie-nak sikeres nőként nap mint nap azt kell hallgatnia, hogy „ki vigyáz a gyerekeire”. A történet Omaron keresztül kitér a rasszizmus és a fehér bűntudat jelenségére is.
Központi téma a könyvben a szexuális zaklatás fiatalok körében, illetve az, hogyan kényszeríti a társadalom a nőket a hallgatásra, és milyen nehéz felismerni azt, hogy valaki áldozat, illetve mit tehetünk azért, hogy megakadályozzuk az áldozattá válást.
A Lenne pár kérdésem kiváló választás a krimi és thriller szerelmeseinek, de
ne ezt vedd le a polcról, ha gyors, pörgős eseményekre vágysz.
Makkai is kínzó lassúsággal bontakoztatja ki a cselekményt: egyre csak fokozza bennünk a feszültséget, és bőven hagy időt, hogy teóriákat gyártsunk arról, mi történt valójában húsz évvel ezelőtt az elit suli falai között.