1. Majdnem 2000 oldalas aktája volt róla az FBI-nak
Az amerikai polgárjogi mozgalom során több fekete szerzőről is készített feljegyzéseket az FBI, ám senkinek nem volt olyan terjedelmes aktája, mint Baldwinnak. 1960-tól az 1970-es évek elejéig majdnem 2000 oldalnyi dokumentumot gyűjtött róla az amerikai szövetségi nyomozó iroda, amit ha Richard Wright 276, vagy Truman Capote 110, esetleg Henry Miller 9 oldalával hasonlítunk össze, igencsak feltűnő a különbség.
2. Apja halála indította el az írás útján
Baldwin nem ismerte biológiai apját és noha egész életében viharos kapcsolata volt nevelőapjával, mégis egész életében igazi apjaként tekintett rá. Korán félárva lett és apja halála után ő gondoskodott a nyolc kisebb testvéréről, ezért sokféle munkát vállalt, egy rövid ideig még ifjúsági miniszter is lett. Tizenkilenc évesen még arról álmodozott hogy zenész vagy színész lesz, de a festés is érdekelte. A 20. századi Amerikában viszont szinte elképzelhetetlen volt, hogy egy afroamerikai író lehessen, és Baldwint apja azért sem támogatta az írásban, mivel féltette, hogy baja esik. Ami pedig ennél is fontosabb volt, hogy azt szerette volna, ha fia a nyomdokaiba lép, és az ő példáját követve prédikátor lesz belőle.
Baldwin egy darabig valóban az egyház szolgálatában állt, sőt beszédei idővel nagyobb tömegeket vonzottak, mint apja prédikációi, de amikor apja meghalt, végleg az írásnak szentelte az életét.
3. Négy regénye valószínűleg örökre elveszett
James Baldwin 24 évesen, mindössze 40 dollárral a zsebében költözött Párizsba, mert úgy érezte kiábrándult az amerikai egyenlőtlenségből és a rasszizmusból. A váltás irodalmilag is jót tett neki, és Baldwin erősen hitt benne, hogy a fizikai távolság segít neki abban, hogy írni tudjon az amerikai társadalomról. Így született meg az 1974-ben megjelent Ha a Beale utca mesélni tudna című kötete, ami egyszerre szól a kiábrándultságról és a hitről. Baldwin mindvégig kapcsolatban állt az amerikai fekete polgárjogi mozgalmak két ikonikus alakjával, Martin Luther Kinggel és Malcolm X-szel. A költözéskor négy készülőben lévő regényt is magával vitt, ám elvesztette a táskát, amiben a kéziratok voltak.
4. Éjjelente írt
A tudomány szerint a reggeli órák a legalkalmasabbak az írásra, erre azonban Baldwin rácáfolt, ugyanis sötétedés után ült le az íróasztalához és hajnalban fejezte be a munkát.
A kurátor Ikechúkwú Onyewuenyi 32 órás lejátszási listát állított össze a Spotify-on Baldwin lemezgyűjteményéből.
5. Egy nap bekopogtatott mentora, Richard Wright ajtaján
Baldwin és Richard Wright között nemcsak mentor és tanítvány, de baráti kapcsolat is kibontakozott, ami később azonban kissé viharossá vált. Azt viszont kevesen tudják hogyan találkoztak. Amikor Baldwin úgy döntött, hogy találkozni szeretne a Native Son szerzőjével egyszerűen megjelent Richard Wright otthona előtt és bekopogott az ajtón. Wright a The Man Who Lived Underground című regénye tavaly jelent meg, és az író lánya szerint a 2020 nyarán George Floyddal történtek után nem is lehetett volna aktuálisabb.
A szerzőről készült portrénkat ITT olvashatod el, a szerzőről készült és nemrég napvilágot látott portréfilmet pedig ITT nézheted meg.
Forrás: Bookriot