Sosem vetített portréfilm került elő James Baldwinról

Sosem vetített portréfilm került elő James Baldwinról

1979-ben forgattak egy tízperces portréfilmet James Baldwinról, amely végül sosem került adásba, most viszont bárki megnézheti.

ro | 2021. június 15. |

Több mint negyven éve forgatták, de sosem került adásba az a James Baldwinról szóló tízperces portréfilm, amely eredetileg az amerikai ABC csatorna 20/20 műsora számára készült. A riport A Closer Look nevű projektnek köszönhetően került ismét elő, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet olyan köz- vagy magántulajdonban lévő anyagokra, amelyek egyebek között a társadalmi igazságosságra fókuszálnak. A kezdeményezés Joseph Lovett producer-dokumentarista nevéhez fűződik, aki annak idején fiatal szakemberként kapta azt a feladatot, hogy készítsen egy anyagot James Baldwinról.

Baldwin akkor már ismert szerző volt, és abban az időben jelent meg tizenkilencedik regénye (Just Above My Head). Lovett azt mondta, nagyon izgatott volt, hogy találkozhat az íróval, hiszen kamaszkora óta olvasott Baldwint, akit egyszerre tartott bátornak és briliánsnak. A stáb tagjai korán érkeztek, reggelit készítettek Baldwinnak, és még azelőtt meginterjúvolták, hogy lehetősége lett volna legurítani egy italt. Az interjú nagyon jól sikerült, de ezenkívül elkísérték Baldwint egy színházi próbára és egy harlemi közösségbe is, ahol gyerekekkel beszélgetett. A riportban szóba kerül amúgy a Giovanni szobája című kisregénye is, amelyet New York-i kiadója először visszautasított, mert attól tartott, hogy annak nyíltan homoszexuális tartalma elidegenítené Baldwin fehér, középosztálybeli olvasóit. Baldwin nagyon dühös lett, és végül egy angliai kiadóhoz vitte a kéziratot. A stáb ellátogatott abba a manhattani házba is, amelyet Baldwin immáron sikeres íróként vett meg, és ahol az édesanyja mellett több családtagja is élt. A riportban több témát érintettek, így az író beszélt a gyerekkoráról, akárcsak a feketék helyzetéről.

A portréfilm végül sosem került adásba. Amikor Lovett rákérdezett a főnökénél, azt a választ kapta, hogy ugyan ki kíváncsi egy meleg feketére, aki felett már elszállt az idő. A producer meghökkent, szerinte ugyanis James Baldwin felett kicsit sem szállt el az idő, egy nagy klasszikusnak tartotta, akit rengeteg nyelvre lefordítottak, így művei által örökké fog élni. Az idő alapvetően őt igazolta, a most nyilvánosságra hozott riportnak köszönhetően pedig egy kicsit bárki újra elmerülhet Baldwin világában. 

Hírlevél feliratkozás

Baldwintól viszonylag kevés mű olvasható magyarul: 1980-ban az Európa Modern Könyvtár sorozatban jelent meg a Ha a néger utca beszélni tudna és a Giovanni szobája egy kötetben, majd az előbbi kisregény önálló kötetben és Mesterházi Mónika fordításában Ha a Beale utca mesélni tudna címmel jelent meg 2018-ban a Magvetőnél (a kötet akkor a hét könyve is volt nálunk). Utóbbiból Barry Jenkins (Holdfény) forgatott filmet, amiért Regina King elnyerte a legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-díjat.

Portrécikkünket Baldwinról itt tudjátok elolvasni!

Forrás: LitHub

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Ma is erős a 44 éves harlemi kultregény

...
Hírek

James Baldwin művei sok évvel a halála után is időszerűek maradtak

Minden író abban reménykedik, hogy a művei túlélik, és még a halála után is olvasni fogják. James Baldwin már 33 éve halott, de a könyvei ismét nagyon időszerűek.

...
Nagy

James Baldwin – Időtlen és kilátástalanságában is optimista

SZÓRAKOZÁS
...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

Nicolas Cage és Steven Spielberg is megemlékezett róla. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Hírek

Harry Potter könyvritkaság került elő, kevésen múlt, hogy ne a kukában végezze

A kiadványt a hibákról ismerték fel.

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

Polc

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

...

Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért

...

Az ügyvédélet csillogása mögött a társadalom és a személyes kapcsolatok mocska rejtőzik

...

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...