Sosem vetített portréfilm került elő James Baldwinról

Sosem vetített portréfilm került elő James Baldwinról

1979-ben forgattak egy tízperces portréfilmet James Baldwinról, amely végül sosem került adásba, most viszont bárki megnézheti.

ro | 2021. június 15. |

Több mint negyven éve forgatták, de sosem került adásba az a James Baldwinról szóló tízperces portréfilm, amely eredetileg az amerikai ABC csatorna 20/20 műsora számára készült. A riport A Closer Look nevű projektnek köszönhetően került ismét elő, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet olyan köz- vagy magántulajdonban lévő anyagokra, amelyek egyebek között a társadalmi igazságosságra fókuszálnak. A kezdeményezés Joseph Lovett producer-dokumentarista nevéhez fűződik, aki annak idején fiatal szakemberként kapta azt a feladatot, hogy készítsen egy anyagot James Baldwinról.

Baldwin akkor már ismert szerző volt, és abban az időben jelent meg tizenkilencedik regénye (Just Above My Head). Lovett azt mondta, nagyon izgatott volt, hogy találkozhat az íróval, hiszen kamaszkora óta olvasott Baldwint, akit egyszerre tartott bátornak és briliánsnak. A stáb tagjai korán érkeztek, reggelit készítettek Baldwinnak, és még azelőtt meginterjúvolták, hogy lehetősége lett volna legurítani egy italt. Az interjú nagyon jól sikerült, de ezenkívül elkísérték Baldwint egy színházi próbára és egy harlemi közösségbe is, ahol gyerekekkel beszélgetett. A riportban szóba kerül amúgy a Giovanni szobája című kisregénye is, amelyet New York-i kiadója először visszautasított, mert attól tartott, hogy annak nyíltan homoszexuális tartalma elidegenítené Baldwin fehér, középosztálybeli olvasóit. Baldwin nagyon dühös lett, és végül egy angliai kiadóhoz vitte a kéziratot. A stáb ellátogatott abba a manhattani házba is, amelyet Baldwin immáron sikeres íróként vett meg, és ahol az édesanyja mellett több családtagja is élt. A riportban több témát érintettek, így az író beszélt a gyerekkoráról, akárcsak a feketék helyzetéről.

A portréfilm végül sosem került adásba. Amikor Lovett rákérdezett a főnökénél, azt a választ kapta, hogy ugyan ki kíváncsi egy meleg feketére, aki felett már elszállt az idő. A producer meghökkent, szerinte ugyanis James Baldwin felett kicsit sem szállt el az idő, egy nagy klasszikusnak tartotta, akit rengeteg nyelvre lefordítottak, így művei által örökké fog élni. Az idő alapvetően őt igazolta, a most nyilvánosságra hozott riportnak köszönhetően pedig egy kicsit bárki újra elmerülhet Baldwin világában. 

Hírlevél feliratkozás

Baldwintól viszonylag kevés mű olvasható magyarul: 1980-ban az Európa Modern Könyvtár sorozatban jelent meg a Ha a néger utca beszélni tudna és a Giovanni szobája egy kötetben, majd az előbbi kisregény önálló kötetben és Mesterházi Mónika fordításában Ha a Beale utca mesélni tudna címmel jelent meg 2018-ban a Magvetőnél (a kötet akkor a hét könyve is volt nálunk). Utóbbiból Barry Jenkins (Holdfény) forgatott filmet, amiért Regina King elnyerte a legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-díjat.

Portrécikkünket Baldwinról itt tudjátok elolvasni!

Forrás: LitHub

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Ma is erős a 44 éves harlemi kultregény

...
Hírek

James Baldwin művei sok évvel a halála után is időszerűek maradtak

Minden író abban reménykedik, hogy a művei túlélik, és még a halála után is olvasni fogják. James Baldwin már 33 éve halott, de a könyvei ismét nagyon időszerűek.

...
Nagy

James Baldwin – Időtlen és kilátástalanságában is optimista

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

Polc

Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében

...

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...

Az embermentő labdarúgó ‒ dédunokája írt könyvet a válogatott első gólszerzőjéről

...