Amikor az ötvenes években James Baldwin amerikai fekete író - akinek a művei ma is nagyon aktuálisak - egy svájci faluba költözött, hogy befejezze Go Tell It on the Mountain című első regényét, két Bessie Smith-lemezt vitt magával. Nem véletlenül, egy esszéjéban Baldwin később kifejtette, hogy az énekesnő az írásban is inspirálta, hogy visszaemlékezzen mindarra, amit hallott, látott és érzett, és amit mélyen eltemetett magában.
A Los Angeles-i Hammer Museum kurátora, Ikechúkwú Onyewuenyi most ezt az elemi inspirációs forrást akarja az írók új generációjával megismertetni - mégpedig egy 32 órás, 478 dalból álló Spotify-lista segítségével, amit Baldwin lemezgyűjteménye alapján állított össze.
“Baldwin a dolgozószobáját »kínzókamraként« emlegette. Mind találkoztunk az alkotói válság pillanataival, amikor leülni írni olyan, mintha a vérünket vennék. Ezt a kínzó folyamatot győzte le Baldwin ezekkel a lemezekkel”
- mondta Onyewuenyi a Hyperallergicnek.
Onyewuenyi akkor állította össze a lejátszási listát, mikor Baldwin utolsó darabja, a The Welcome Table után kutatott - az író ezen dolgozott haláláig. Baldwin az 1970-es években telepedett le a dél-franciaországi Saint-Paul-de-Vence településen, a háza mindig nyitva állt a barátai előtt, így olyan hírességek fordultak meg nála, mint Sidney Poitier, Nina Simone, Josephine Baker, Miles Davis és Ray Charles. (Ebben az időszakban egy rövid portréfilmet is készítettek róla, ami végül nem került adásba, most viszont megnézheted.)
Az otthona - a végakaratával ellentétben - soha nem válhatott a fekete írók menedékévé, sőt, a nagyobb részét egy építkezés miatt lebontották. A településen viszont létrehoztak egy íróknak fenntartott házat, ami emlékhelyként is szolgál - mindkettőt a nemzetközi non-profit szervezet a La Maison Baldwin finanszírozza. Ők osztották meg azokat a fotókat is, amiken Baldwin lemezei szerepelnek, és amik alapján Onyewuenyi a listát összeállította.
Igaz, a lista nem teljes, mert a Spotify-on egyelőre nincs fent Lou Rawls When the Night Comes (1983) és ay Charles’s Sweet & Sour Tears (1964) című albuma. A kurátor viszont úgy véli, van ebben a tökéletlenségben, hiányban valami szépség is.
A “Chez Baldwin” című listát itt találod és hallgathatod meg.
Vagy itt:
Baldwin egyik leghíresebb műve a Ha a Beale utca mesélni tudna, amely magyarul korábban Ha a néger utca mesélni tudna címmel jelent meg az Európa Modern Könyvtár-sorozatában. Az eredetileg 1974-ben megjelent műből Barry Jenkins (Holdfény) forgatott filmet, 2019-ben pedig Mesterházi Mónika újrafordításában adta ki a Magvető. Cikkünket it olvashatod róla.