5 hosszú regény, hogy még tartalmasabban teljen az utazás

Egy utazás tele van izgalmakkal és meglepetésekkel: felfedezésre váró városrészek, eldugott helyek, ismerős és ismeretlen arcok sokasága. És több órás várakozás a reptéren, vonaton van az autóban, amikor csak suhan a táj, és alig várjuk, hogy megérkezzünk. Azt javasoljuk: ilyenkor olvassatok! Hosszú regényeket ajánlunk. 

Roberto Bolaño: Vad nyomozók

Roberto Bolaño
Vad nyomozók
Ford. Kertes Gábor, Jelenkor, 2019, 556 oldal.

1975-ben két megveszett irodalmár, Arturo Belano és Ulises Lima úgy dönt, hogy bármibe is telik, megkeresik a mexikói forradalom után eltűnt költőnőt, Cesárea Tinajerót. A könnyednek gondolt irodalmi terepgyakorlat nagy utazásba csap át, és mintegy 20 éven keresztül kutatják a költőnőt Izrael, Párizs, Barcelona, Los Angeles, San Francisco, Bécs és Libéria összes zegzugában.

Roberto Bolaño, az elmúlt években híressé vált latin-amerikai irodalmi fenegyerek ebbe a könyvbe mindent belesűrített, amit csak a nyomdafesték elbír.

Fiatalkori kalandok, elveszettség és útkeresés, felhőtlen bizalom a művészetben, és persze rengeteg felejthetetlen történet a szokásos Bolaño-stílusban elmesélve. Helyenként komoly, máskor végtelenül könnyed, mintha nem is olvasná az ember, hanem maga élné át. A regényből színházi feldolgozás is készült.

Liz Moore: Az erdő istene

Liz Moore
Az erdő istene
Ford. Gömöri Péter, 21. Század, 2025, 512 oldal.

1975-ben járunk, erősen tűz a nap, a nyári táborban mindenki fel-alá rohangál, teljes a káosz a gyerekek között. Pár perce derült ki, hogy az egyik lány szinte nyomtalanul eltűnt, a fekhelye teljesen üres, de minden más érintetlen.

Mindenki sejti, hogy valami szörnyűség folyik a háttérben, hiszen nem ez az első eltűnés a tábor életében: 14 évvel ezelőtt a lány idősebb testvérének szinte ugyanígy veszett nyoma, és azóta sem került elő.

Liz Moore mesterien mozgatja a szálakat a regényben. Idővel kiderül, hogy az egész tábor az elveszett lányok családjának a tulajdona, és egyben ők a környék legnagyobb munkaadói is. A Van Laar családnak tehát sok takargatni valója van, de vajon hova tűnhettek a lányok? Az erdő istene Amerikában a legolvasottabb thriller lett 2024-ben.

Ljudmila Ulickaja: Imágó

Ljudmila Ulickaja
Imágó
Ford. Goretity József, Magvető, 2018, 622 oldal.

Hogyan lehet felnőni egy rendszerben, ahol csak a sötétben élhet az ember igazán? Három barát – egy költő, egy zenész és egy fotós – már gyerekkoruktól kezdve érzik, hogy meghatározó az a korszak, amiben élnek. 1953-ban meghal Sztálin és valami egészen furcsa, átmeneti időszak kezdődik el, amit később csak „olvadásnak” neveznek majd.

A háttérben elindul valami, ami ezidáig szunnyadt.

Illegális kiadványok terjednek, kényszerített emigrálások indulnak el, a rendőrség lakásokat kutat végig, mégis töretlenül épül valami kulturális és szellemileg meghatározott közeg.

A kortárs irodalom egyik legmeghatározóbb alakja, Ljudmila Ulickaja ezúttal a szovjet diktatúra elleni harcot ábrázolta regényében, a maga szövevényes és sokrétű történetvezetésével.

Nádas Péter: Párhuzamos történetek

Nádas Péter
Párhuzamos történetek I-III.
Jelenkor, 2018, 1630 oldal.

Nehéz pár mondatban összefoglalni egy akkora művet, mint a Párhuzamos történetek. Nádas Péter idén 20 éves, már kultikussá vált regényfolyamát akár úgy is nevezhetnénk, mint a 20. század összefoglaló műve. A több szálon futó cselekmény nagyjából az első világháborútól egészen a rendszerváltozásig tart, közben számos helyszínt érintve, mint például Berlin, Hollandia, Düsseldorf, Mohács és Budapest. A három köteten keresztül számos felejthetetlen karakterrel és jelenettel találkozunk, ugrálunk térben és időben.

Egyik pillanatban még 1956-ban vagyunk és kenyérért állunk sorba, a másikban már Berlin közepén, egy gyilkosság helyszínén találjuk magunkat.

A kötetek mélysége mégis nem a történetben, hanem a végletekig részletes leírásokban és párbeszédekben található, amivel szinte olyan, mintha minden karakter lelkébe látnánk.

James Islington: A sokaság akarata

James Islington
A sokaság akarata
Ford. Török Krisztina, Agave, 2025, 816 oldal.

A 15 éves Vis egy talpraesett, ügyes srác, korához képest egészen érett, csak egy probléma van: üldözi a hatalom, mivel ő az egyetlen fennmaradt ember a családjából. Egykoron Vis a trón várományosa volt, minden nap szorgosan tanult és edzett, de egy nap beállított a mindent eltörlő Hierarchia és menekülnie kellett. Azóta folyamatosan álcázza magát, hiszen tudja, senkiben nem lehet megbízni, és mindennek kétszeresen kell megfizetni az árát.

James Islington fordulatos és részletes fantasyja egyszerre egy felnövéstörténet és bosszúhistória.

A tét, hogy vajon Vis képes-e kideríteni, ki gyilkolta meg családját, illetve megtalálja-e a titkos fegyvert, amivel megdöntheti a hatalmat és visszaszerezheti egykori örökségét. A kötetet a Könyvhétre is nagyon ajánlottuk, és részletet is mutattunk belőle.  

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nézd meg, neked való-e! 5 friss könyv magyar íróktól, amibe beleolvashatsz

Ne maradj le a könyvújdonságokról! 

...

5 lebilincselő balatoni krimi a vízpartra

Lehet, hogy az egyik éppen ott játszódik, ahol nyaralsz.

...

A sport világszemlélet? 5 könyv focirajongóknak!

A könyvek és a sport korántsem állnak távol egymástól. Mutatunk 5 kötetet a futballról.

KÖNYVHÉT
...

Identitáskeresés Manhattan és a Lipótváros között – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi közös regényt írtak!

A szerzőpárossal könyvheti podcastünkben, a Flairben beszélgettünk.

...

Húsbányászat az űrben és kapitalizmuskritika: Markovics Botond mesél új sci-fi regényéről!

Jó hírünk van: a Flair még mindig nem ért véget!

...

Lehet-e örökölni a honvágyat? – Purosz Leonidasz mesél görög hátteréről / Flair #18

A Könyvhét utolsó, esős napján Purosz Leonidasz mesél legújabb, Honvágy című kötetéről. Hallgassátok a Flairt!

...

Babonák, titkok, kétfejű bárányok és Partium – Bemutatkozik Horváth Adél első regénye / Flair #17

Milyen furcsa lények és hiedelmek élnek egy kis faluban? A Vigadó tér 18-as standnál Bakó Sári vendége Horváth Adél.

...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

Listák&könyvek
...

6 könyv a balatoni történetek rajongóinak

...

Ezt az 5 könyvet olvasd a Nyári Margó előtt!

...

6 friss adaptáció, amit ne hagyj ki: Odüsszeia, Enola Holmes és a megunhatatlan klasszikusok

Rémeket rejt a magyar vidék – 5 hátborzongató könyv

Rémeket rejt a magyar vidék – 5 hátborzongató könyv

Gondold meg, hová szervezel kirándulást!

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Upor László dramaturg: Fogni kell a lapátot, nincs mese

bs
bs

„Sokszor muszáj kordában tartani a szárnyalást” – Harag Anita író és Giliga Ilka díszlet- és jelmeztervező beszélgetése

Olvass!
...

Egy túlsúlyos nő, egy törpe férfi és megannyi gúnyos tekintet – Olvass bele Elif Shafak regényébe!

Van esély a boldog szerelemre, ha folyamatosan ítélkező pillantások kísérnek?

...

Az anya halála vagy a gyerek születése a fontosabb? – Olvass bele Szabó-Horváth Tamás regényébe!

Mikor már kezdene jóra fordulni az élet, hirtelen üressé és kilátástalanná válik. De mi ennek az oka? Olvass bele!

...

Hogyan lehetsz skót egy olasz családban? – Olvass bele Bruna de Luca római regényébe!

Egy Rómában töltött nyár, Vespa, szerelem. Mi kell még?