Augusztus 7-től a Nyári Margó Irodalmi Fesztivállal kicsekkolhatsz a világból a Salföldön, hogy három napot csak irodalommal és zenével tölts. A Káli-medencében irodalmi beszélgetések, az idei és tavalyi év legizgalmasabb hazai megjelenései mellett ismét fontos szerepet kap a zene is.
Mi van a dalok mögött?
Minden nap 17:30-kor az alkotók sztorizgatásával hangolódhattok az esti koncertekre Szabó Dominikával és a SZTEREÓ beszélgetésekkel. Csütörtökön a Margóra szinte hazajáró Beck Zolinak és Vecsei Hasinak minden kérdést felteszünk zenéről, alkotásról és az életükről.
Pénteken Saiid, vagyis Süveg Márk rapper, zenei producer, zenész, dalszövegíró, az Akkezdet Phiai zenei alapjainak lefektetője érkezik egy kis szakmai sztorizgatásra. A művész kétszer nyerte meg az országos slam poetry bajnokságot és az európai bajnokságon 5. helyezést ért el.
Szombatra az utóbbi évek nagy felfedezettjét, Lenkke_-t várjuk, aki 2023-ban robbant be a Kikeltetőn. Énekel és rappel angolul és magyarul, dorombol, furulyázik, de a potmétereket is tekergeti. Ő a zenéjéről és zenéjéhez kapcsolódva az életéről mesél majd.
Kategóriákat ledobva
A SZTEREÓzás után Beck Zoli és Vecsei Hasi kártyázik egyet a közönséggel. Van 32 lap, mint egy pakli magyar kártyában. A kártyák mindegyikén egy-egy szó, félmondat. A kártyákhoz történetek, versek, dalok, személyes élmények kapcsolódnak, amiket még ők ketten sem árulnak elő egymásnak az est előtt. A szabályok szerint minden este legfeljebb 9 kártyalapot játszanak ki, egy kártyára legfeljebb 9 percnyi idejük van. A kártyákat a jelenlévők húzzák.
Pénteken versek és bakelit találkozik a Bánya Kertben. Kustos Júlia, a fiatal költőgeneráció egyik eredeti hangja a Hullámtörők és a Tehetetlen bálványok című kötetéből olvas fel, amit a Tink a Mulató Azték kísér bakeliten egy egészen rendhagyó műsorban.

Fazekas Gergely Dalszerelőműhelyében most Beton.Hofi: Tesi című dalát szedik szét a közönséggel. Megnézik, hogyan függ össze a tempója a drum’n’bass műfaji hagyományával? Hány lépésben juthatunk el Schuberthez a dal három akkordjából kiindulva? Hogyan kapcsolódik a dalszerzés gyakorlata Yoda mester tanításaihoz? És mit árul el a dal főszereplőjének tragikus története a mai Magyarországról?
A 90 perces előadáson szoros elemzés alá vonja a „Tesi” című szám szövegét és zenéjét, éles esztétikai és zenetörténeti kanyarokat véve. Előkerül Johann Sebastian Bach, a jazz, a magyar népdal, a hatvanas évek soul-zenéje, Lil Csoky és a Mulató Aztékok, sőt, Tony Soprano és a kiskacsák is.
Csak a zene!
Minden este koncertekkel pörgetjük le a rengeteg intellektuális élményt. A Salföldre várjuk a Hiperkarmát, lesz zúzás, rap, balladák, régi dalok, új dalok, érdekességek, meglepetések. Klasszik shittel, de természetesen nem anakronisztikus fajtával érkezik a Slow Village. Velük pedig jönnek a nyakmozgató groove-ok és karakteres loopok, rímek a szcéna legbelsejéből, amik nyomokban költészetet, slam-et és némi iróniát tartalmaznak.
Saiid sem csak sztorizni jön a Nyári Margóra, a hiphopot, jazzt, funkot elegyítő Fixi 4 zenekarral koncertezni is fog pénteken este. Szombaton pedig rendesen kibulizhatjuk magunkat három koncerttel, hogy legyen mit kipihenni a vasárnapi hazaúton. A SZTEREÓból a színpadra érkezik Lenkke_ merengős alterpop dalaival és a táncra hívó elektronikus underground energiáival. Őt OIEE (Kocsis Bence) követi a Bánya Kert színpadán, aki énekes-dalszerzőként, programszervezőként és multimédiaművészként aktív szereplője a magyar zenei szcénának – saját videóit és vizuáljait is ő maga készíti.
Az idei fesztivált a mély, pszichedelikus és táncos Freakin’ Disco zárja instrumentális elektronikával.

A Margó Irodalmi Fesztivál idén a szokásos tavaszi és őszi programsorozatok mellett visszatért a közös könyves nyaraláshoz. A Margó már 2011 óta szervezi az irodalom- és olvasásnépszerűsítő eseményeit. Ha szeretnél felkészülten érkezni, akkor ezeket a könyveket mindenképp olvasd el a fesztivál előtt.
További információkat a margofeszt.hu oldalán találtok. Ha kíváncsiak vagytok milyen programok várnak még rátok, olvassátok el a többi cikkünket is.