Blake nem hívő katolikusként olvasta a szöveget, hanem olyan látnoki íróként és képzőművészként, aki saját világképet épített fel. A kutató Silvia De Santis szerint Blake-nek kifejezetten komplex kapcsolata volt Dante művével, például olaszul tanult, hogy el tudja olvasni az Isteni színjátékot eredetiben.
Blake Dante-értelmezése azokban a 16. századi angol protestáns olvasatokban gyökerezik, amik úgy látták, hogy amikor Dante szatirikusan ábrázolja bizonyos személyek romlottságát, azzal tulajdonképpen azt az intézményt is kritizálja, amihez tartoznak. Blake pedig nem rajongott sem az egyházért, sem az államért.
Az illusztrációkat Blake az élete vége felé készítette, és a Dante-kutató Robin Kilpatrick szerint elsősorban azokat a témákat festette meg, amelyek Firenze politikai és gazdasági pusztulását elemzik. Emellett a Pokol sok tekintetben annak a diagnózisa, ami megosztó lehet az emberi természetben. A kutató szerint
Dante számára a bűn nem a törvény elleni vétek, hanem az, amit a szeretet ellen követünk el.
Ezek mellett a Blake költészetéből ismert szimbolika is megjelenik a képeken. Például míg Vergilius a lelket szimbolizáló kék színű ruhát visel, Dantét piros öltözetben látjuk, ami Blake filozofikus rendszerében a tapasztalás színe.
Blake meghalt, mielőtt befejezhette volna a sorozatot, hiszen metszetként is el akarta készíteni az egészet. Munkássága a halála után ezzel a sorozattal együtt gyakorlatilag feledésbe merült, és zsenialitását csak a 20. században ismerték fel. Ehhez viszont szükség volt a preraffaelita festő, költő és művészetpártoló Dante Gabriel Rossettire is, aki például befejezte az első Blake-monográfiát (cikkünket a preraffaeliták irodalomrajongásáról itt olvashatod).
Blake illusztrációit itt tudod megnézni online. Illetve most a Dante-emlékév kapcsán a Taschen egy szép új kiadványban jelentette meg az illusztrációkat - Dante-idézetek mellett.
Dante halálának évfordulója sok megemlékezést, kulturális eseményt inspirál idén: Dante 700 címmel nyílt kiállítás a szegedi Somogyi könyvtárban, Pupi Avati életrajzi filmet készít Dantéról, és létrehoztak egy új oldalt is, amelyen a digitális humán tudomány eszközeivel lehet feltérképezni, hogy az itáliai költő által teremtett világ milyen hatással volt a művészetekre.