100 napos Dante-kihívás: csatlakozz a világ legnagyobb Isteni színjáték olvasóklubjához!

100 napos Dante-kihívás: csatlakozz a világ legnagyobb Isteni színjáték olvasóklubjához!

Hétszáz évvel ezelőtt halt meg Dante, az Isteni színjáték írója – erre emlékezünk 2021-ben. Egy új olvasóklub most arra buzdít, szálljunk alá közösen a Pokolba: a 100 Days of Dante a világ eddigi legnagyobb szabású könyves kihívásának ígérkezik.

fk | 2021. szeptember 07. |

Hétszáz évvel ezelőtt, 1321. szeptember 14-én halt meg Dante Alighieri. Az író halálának évfordulója sok megemlékezést, kulturális eseményt inspirál az idén: Dante 700 címmel nyílt kiállítás a szegedi Somogyi könyvtárban, Pupi Avati életrajzi filmet készít Dantéról, és létrehoztak egy új oldalt is, amelyen a digitális humán tudomány eszközeivel lehet feltérképezni, hogy az itáliai költő által teremtett világ milyen hatással volt a művészetekre.

A Dante-emlékév alkalmából most egy nagyszabású olvasóklub is indul. A Baylor University’s Honors College ötlete nyomán holnap, azaz szeptember 8-án kezdődik a 100 Days of Dante-kihívás, amelynek lényege, hogy száz napot töltsünk el az Isteni színjáték világában. A projekthez egy honlapot is készítettek, amelyen ingyenesen hozzáférhető videókkal teszik könnyebbé ezt a vállalást. Az Isteni színjáték három könyvre tagolódik (Pokol, Purgatórium, Paradicsom) és mindegyik könyv 33 éneket tartalmaz, így a bevezetővel együtt összesen 100 énekből áll. Minden videóban egy éneket hallgathatunk majd meg, némi kommentárral együtt, amelyet Dante-kutatók fűznek hozzá az aktuális részekhez.

„Dante a maga idejében újító szellemű, modern költőnek számított, aki nem volt hajlandó latinul írni, hanem minden erejével azon fáradozott, hogy a mindennapokban használt olasz nyelven hozzon létre valami kimagaslót. Hiszen a művet a kortársainak szánta, és azt szerette volna, hogy az Isteni színjáték minél szélesebb tömegekhez eljusson" - írtuk pár éve, amikor Nádasdy Ádám újrafordította Dante monumentális alkotását. Az eredmény legalább olyan izgalmasra sikerült, mint maga a mű.

Forrás: Open Culture/ Kép: Az Isteni színjátékot kezében tartó Dante - Domenico di Michelino freskója

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Dante alakja elevenedik meg egy szegedi kiállításon

Dante 700 címmel nyílik régi, muzeális könyveket is bemutató kiállítás az itáliai mester halálának 700. évfordulója alkalmából a szegedi Somogyi könyvtárban.

...

Dante örökségét böngészhetjük végig egy új digitális archívumban

Dante halálának 700. évfordulója alkalmából létrehoztak egy új oldalt, amelyen a digitális humán tudomány eszközeivel lehet feltérképezni, hogy az itáliai költő által teremtett világ milyen hatással volt a művészetekre.

...

Dante fiatalkori kéziratára bukkanhatott egy apáca

Eddig ismeretlen Dante-kéziratra bukkant Julia Bolton Holloway apáca: a kézzel írt papírok valószínűleg akkor keletkeztek, amikor Dante firenzei diák volt.

Kiemeltek
...

Hogyan vonta magára a világ figyelmét a Krasznahorkai-életmű? – kerekasztal az MTA közgyűlésén

Szegő János Gács Annával, Selyem Zsuzsával és Máté Gáborral bezsélgetett Krasznahorkai életművéről.   

...

Krusovszky Dénes: Soha nem tudtunk ennyit másokról, mégis magányosak vagyunk

Hogyan változtatta meg az online tér az emberi kapcsolatainkat? Interjú Krusovszky Dénessel.

...

Anyák napjától apák napjáig – szülők hónapja a Könyves Magazinon

Ünnepeld velünk a Szülők Hónapját az Ezt senki nem mondta! és a Mamakör közös kampányában!

...

Harag Anita: Én mindig novellákat akartam írni // Alkotótárs podcast II.

...

Társadalmi tabu még, ha valaki szingli? És mennyire botrányos az Onlyfans? Kibeszélő!

...

Biró Zsombor Aurél: Jól színlelem az érzelmi nyitottságot // Alkotótárs podcast I.

SZÓRAKOZÁS
...

Sarah Jessica Parker a Lázárral töltötte a hétvégéjét

Egyedül volt, tüzet rakott a kandallóban, és hálóingben maradt.

...

Kijött az Elefánt új dala, amit Szabó T. Anna inspirált

Párbeszéd egy kalitka és egy madár között – a függés és szabadság dilemmája. 

...

Tovább zakatol a Roxfort Expressz, máris készül a Harry Potter-sorozat 2. évada!

Augusztusban forgatják a Titkok Kamráját.