Anne Frank - fotó: Anne Frank House - konyvesmagazin.hu

Anne Frank apja a BBC-nek mesélte el, milyen volt elolvasni a lánya naplóit

1947. június 25-én jelent meg először Anne Frank naplója, ami világszerte bestseller lett. A BBC nemrég elővett egy archív felvételt, amiben Anne apja, Otto mesélt a csatornának a döntéséről, hogy megosztja a nyilvánossággal a lánya gondolatait.

sa | 2024. július 16. |

Otto Frank először képtelen volt elolvasni a lánya naplóját, derült ki abból a beszélgetésből, amit még 1976-ban adtak le a BBC Blue Peter című gyerekműsorában. Azt mondta, végül a naplókon keresztül ismerte meg igazán Anne Frankot.

Kedves Kitty!

A kötetet, amiben Anne a naplót vezette, az apjától kapta ajándékba 1942-ben. Első bejegyzésében – amit Otto fel is olvasott a műsorban – pedig abbéli reményét fejezte ki, hogy így olyan őszinte tud lenni, mint mással még nem. Bejegyzései egy Kitty nevű képzelt barátnőjének szóltak.

Otto a családjával azután menekült Frankfurtból Amszterdamba, hogy 1933-ban a náci párt győzött a német szövetségi választásokon, és Adolf Hitlert kinevezték birodalmi kancellárnak. A holland főváros nyújtotta biztonság viszont tiszavirág életűnek bizonyult.

1940-ben Hitler megszállta a országot, és ott is egyre több zsidóellenes intézkedést hoztak. Másokhoz hasonlóan, 1938-tól kezdve Otto is megpróbált a családjával emigrálni az Egyesült Államokba, de 

a menekültügyi politika hiánya és a vízum megszerzésének hosszadalmas procedúrája miatt nem sikerült lezárni az ügyintézést,

mielőtt a nácik 1941 júliusában bezárták az amerikai konzuli hivatalokat a német megszállás alatt álló területeken.

Egy hónappal azután, hogy Anne megkapta a naplót, nővérét, Margot-t hivatalosan felszólították, hogy jelentkezzen egy német munkatáborban. Otto azonnal elrejtette családját: a saját üzlete fölött felfedezett helyiségben (a naplóban hátsó traktusként szerepel), ahol egy másik család és egy barátjuk is csatlakozott hozzájuk.

A Barátnőm, Anne Frank életigenlő memoár a veszteségről és a túlélésről
A Barátnőm, Anne Frank életigenlő memoár a veszteségről és a túlélésről

A kis Hannah Amszterdamban köt barátságot Anne Frankkal. Aztán 1942 júniusában, az egyre erősödő antiszemitizmus idején szétválasztják őket. Hannah Pick-Goslar szeretetteljes portréja a barátságról, a reményről és a bátorságról is szól. Olvass bele!

Tovább olvasok

„Nincs erőm elolvasni őket”

A következő két évet itt töltötték, nappal csöndben kellett maradniuk és a vécét is csak éjjel használhatták, hogy észre ne vegyék őket, az élelmiszert becsempészték nekik. 

A bujkálás során Anne folyamatosan írt a szorongásairól, az unalomról, a napi rutinról, a terveiről. Utolsó bejegyzése 1944. augusztus 1-jén született – 4-én a Gestapo lerohanta a rejtekhelyet, a bujkálókat pedig letartóztatták.

Az máig nem világos, hogy ki adta fel őket. 2022-ben Rosemary Sullivan Nyomozás Anne Frank ügyében - Az árulás igaz története című könyvében azt állította, hogy a búvóhelyet egy zsidó jegyző árulhatta el a megszállóknak. A kötet ezen állítása hatalmas vitákat váltott ki, az Európai Zsidó Kongresszus pedig a könyv visszavonását követelte.

Visszavonta az Anne Frank feltételezett elárulójáról szóló könyvet a hollandiai kiadó

Hollandiai kiadója visszavonta az Anne Frank feltételezett elárulójáról szóló könyvet, miután egy szakértői csoport jelentése szerint hiteltelennek bizonyultak az abban szereplő állítások - közölte a DutchNews.nl című angol nyelvű holland hírportál.

Tovább olvasok

Frankékat Auschwitz-Birkenau haláltáborba vitték, ott Ottót elválasztották lányaitól és feleségétől, akiket soha többé nem látott viszont. Később kiderült, hogy Annét a nővérével együtt a bergen-belseni koncentrációs táborba szállították. Ott halt meg tífuszban 1945-ben, hetekkel azelőtt, hogy a tábort felszabadították.

A rejtőzködők közül egyedül az apa élte túl a holokausztot, a háború után visszatért Amszterdamba. Anne naplóját és leveleit a család barátai mentették ki a rejtekhelyről, majd visszatérte után Ottónak adták őket. A gyászoló Otto viszont szinte rájuk sem bírt nézni. „Nincs erőm elolvasni őket” – írta Svájcban élő anyjának 1945 augusztusában.

Anne a naplóban él tovább

Amikor viszont végül képes volt kinyitni a naplót, az abban olvasottak hatalmas felfedezést jelentettek neki, és saját bevallása szerint

végül is így ismerte meg sokkal jobban az ő okos és érzékeny tizenéves lányát.

A vitáit az anyjával, a problémáit a nővérével, a szorongását a változó teste miatt. Hogy mennyire idegesítette a kis térben összezárt többi ember, ugyanakkor milyen magányosnak érezte magát, és folyamatosan rettegett, hogy felfedezik őket.

Otto megismerhette a lánya örömeit is, például bimbózó románcát a szintén velük bujkáló Peter van Daannel, valamint tehetségét az íráshoz.

„Miután elolvastam a naplót, lemásoltam, és adtam egy példányt a barátaimnak, akik mindannyiunkat ismertek – mondta 1976-ban a BBC-nek. –

Egyikük egy kiadónál dolgozott, és azt mondta nekem: »nincs jogod magántulajdonként megtartani a naplót, ez egy emberi dokumentum, ki kellene adnod«. Így hát megtettem.”

Az 1947-ben publikált szövegben Otto kijavította Anne helyesírási hibáit és némiképp szerkesztette is a szöveget: kivette azokat a részeket, ahol Anne a szülei házasságát kritizálja, és azokat is, melyek a lány szexualitásáról szólnak.

A könyv instant siker lett, több mint 70 nyelvre lefordították, készült belőle színpadi dráma, film, rajzfilm, képregény is.

A műsorban persze felmerült annak a dilemmája is, hogy Otto mégis csak a lánya privát gondolatait osztotta meg a nyilvánossággal. Otto viszont Anne egyik bejegyzésére hivatkozott: 

„Nem bántam meg, mert Anna azt írta, hogy »a halálom után is tovább akarok élni«. Bizonyos értelemben a naplóján keresztül sokak szívében tovább él.”

(BBC)

Nyitókép: Anne Frank House

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Anne Frank és a gettóba zárt fiú falfestményét is megrongálták Milánóban

Az antiszemitizmus ellen készült képeket eltávolították, illetve palesztinpárti üzeneteket írtak rájuk.

...
Hírek

Az Anne Frank képregény miatt rúgtak ki egy texasi tanárt

Egy texasi tanárt azután bocsátottak el, hogy megmutatta a nyolcadikos diákjainak az Anne Frank naplójából készült képregényt. 

...
Hírek

Anne Frank házára kivetített lézerfelirat miatt tartóztattak le egy férfit

A felirat arra az elméletre utalt, amely szerint Anne Frank nem maga írta a később világhírűvé vált naplóját.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Természetesen olvasok
...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...
Zöld

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Zöld

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...
Zöld

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

Listák&könyvek
...
Szórakozás

A skarlát betűtől a Gulliverig: nézz meg ingyen 5 klasszikus regényt filmen!

...
Hírek

10 könyv az elmúlt évtizedből, amit imádnak az olvasók Goodreadsen

...
Nagy

15 új regény, novellás- és verseskötet magyar íróktól, amit idén ősszel végigolvashatsz

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait